reklama

Ochraňte před parazity účinně mazlíčky a tím i sebe

S příchodem teplého počasí je potřeba opět zajistit, aby se čtyřnohým miláčkům vyhnuli vnější parazité, především blechy a klíšťata. Ti se mohou ze zvířat přenést na člověka a můžou být i infikovaní původci vážných onemocnění. Jak se před nimi účinně bránit?

reklama

Nepříjemné blechy

Jedním z parazitů, kteří můžou napadnout vaše zvířecí miláčky, jsou blechy. Najdeme je hlavně u savců (95 %) a ptáků, u kterých žijí na kůži. Vyhledávají hlavně ty, co si vytvářejí nory a hnízda, protože larvy se vyvíjejí v jejich blízkosti a živí se organickými zbytky.

K tématu

Blecha je celoroční parazit. Její vývoj trvá jen 3 týdny – je třeba se vyhnout přemnožení, protože může dojít k zamoření celé domácnosti. Jen 5 % blech v domácnosti jsou dospělci na zvířatech. Kromě nepříjemných svědivých kousnutí je riziko v přenosu chorob. Blecha je mezihostitelem tasemnice psí. Tou se může pozřením infikované blechy nakazit i člověk. Riziko je vyšší zejména u malých dětí. Proto je nutné se bránit odčervením i před vnitřními parazity.

Klíšťata

Dalším notoricky známým parazitem je klíště. Saje krev nejenom na savcích, ale také na ptácích nebo dokonce plazech. Je pro ně typický tříhostitelský cyklus – vystřídají tedy během vývoje tři hostitele. Vývojový cyklus trvá 1–⁠4 roky, závisí na podmínkách. Kvůli teplejšímu počasí se může objevovat i mimo hlavní sezónu. Ta je od března do října. Stejně jako blecha je u klíštěte rizikem zejména přenos nemocí. Může to být lymeská borelióza, babézióza, ehrlichióza nebo anaplazmóza. Jedno klíště může být infikované i více než jednou chorobou. Všechny z nich můžou mít vážný průběh a jejich léčba je během na dlouhou trať. Proti lymeské borelióze se dá očkovat, ale neuchrání proti ostatním nemocem. Jedním z antiparazitik jsou pipety k aplikaci na kůži.

Před klíšťaty a blechami ochrání vaše chlupaté miláčky antiparazitika. Existují různé druhy:

K tématu

  • Podle účinné látky – každá má svoje specifika, může to být permethrin (pozor, pro kočky toxický!), fipronil, imidacloprid, propoxur, geraniol, ivermektin a další, případně jejich kombinace.
  • Podle formy užití – antiparazitika můžete používat v různých formách. Mohou to být pipety (spot-ony), obojky, tablety nebo různé šampony, pěny a spreje.
  • Podle principu působení – každá účinná látka působí na parazity jinak. Některé působí repelentně, některé je usmrcují, některé umí obojí – klíště při kontaktu zvíře opouští a hyne. Další zase zabraňují množení.

Antiparazitární obojky

Dobrou volbou v boji proti parazitům jsou obojky. Ty kvalitní totiž vydrží až 8 měsíců a pokryjí vám tak celou sezónu aktivity klíšťat a velkou část roku působí i proti blechám. Z obojku se účinná látka uvolňuje do lipidové vrstvy kůže a udržuje se v srsti, kde potom působí. Z tohoto důvodu je potřeba obojek nasadit opravdu pečlivě. Tak, aby byl celou dobu v kontaktu s kůží. Pod správně utažený obojek by se vám měly vejít dva prsty.

Jsou finančně výhodné vzhledem k době jejich působení, nemusíte je sundávat při koupání. Zbavíte se starosti neustále myslet na to, kdy aplikovat další pipetu, tabletu nebo jinou formu antiparazitik. A můžete ho použít pro psy i kočky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová
Bydlení

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Kocoura strčil do pytle a dal na silnici na Českolipsku. Minimálně jednou ho přejelo auto

Krutý způsob, jak sprovodit se ze světa kočku, zvolil zatím neznámý člověk na Českolipsku. Zhruba tříletého kocoura zavázal do pytle a položil na silnici. Pak už jen čekal, až nějaké auto pytel přejede, protože jej umístil hned za zatáčku. Zřejmě proto, aby řidič nestačil reagovat. Přestože minimálně jedno auto pytel přejelo, kocour měl neuvěřitelné štěstí a přežil.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Příjemných teplot si užijeme ještě pár dní. Státní svátek však doprovodí déšť i bouřky

Počasí na státní svátek svatého Václava bude na většině území České republiky oblačné až polojasné, teploty opět přesáhnou 20 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Řidiči by si měli dát pozor na ojedinělé ranní mlhy, na východě českého území pak meteorologové očekávají přeháňky. V dalších dnech se lehce ochladí, stále se ale můžeme těšit na teploty kolem 20 °C.

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

reklama