reklama

Zmatky kolem očkování lékařů: Blatný popřel, že by vakcínu měli dostat jen někteří

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze svým zaměstnancům v interním dokumentu, který má redakce CNN Prima NEWS k dispozici, sdělila, že proti nemoci COVID-19 nebude očkovat všechny, ale jen ty nejohroženější. Odvolává se přitom na pokyn ministerstva zdravotnictví. Jeho šéf Jan Blatný (za ANO) ovšem tvrdí, že žádné takové nařízení nevydal.

reklama

Očkováni mohou být pouze ti zdravotníci, kteří se podílejí na péči o covid pozitivní pacienty, všem ostatním zaměstnancům rušíme rezervované termíny. Tak to napsala svým lékařům Ústřední vojenská nemocnice s odvoláním na pokyn ministra zdravotnictví Blatného.

„ÚVN se při vakcinaci proti nemoci COVID-19 řídí aktuálně platnými pokyny ministerstva zdravotnictví,“ napsala ve vyjádření mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Po pátečním večerním vysílání reagovala na informaci i mluvčí Blatného Barbora Peterová. „To není pravda, pan ministr žádný takový pokyn nevydal,“ napsala.

Stejnou reakci zopakoval ministr zdravotnictví Jan Blatný i v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS. „Já jsem žádný takový pokyn nevydal. V současné době probíhá připomínkové řízení metodického pokynu. Je složité oddělit zdravotníky, kteří byli nebo nebyl ve styku s covidovými pacienty,“ sdělil Blatný.

Přesto slibuje, že očkování bude pro „všechny“. „V současné době je zdravotníků, kteří přijdou do styku s covid pozitivními a seniorů necelých 700 tisíc. Je naším cílem, aby v průběhu ledna a února byly tyto skupiny naočkovány,“ doplnil.

Podle mluvčí Peterové ministr jen připomínkuje metodický pokyn k očkování. Televize CNN Prima NEWS proto kontaktovala další fakultní nemocnice. „Už někdy z úterka na středu se změnila strategie očkování. Dříve v takzvané 1A skupině byl mnohem větší počet lidí, kteří patřili do takzvané kritické infrastruktury,“ sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

V metodickém pokynu z úterý se skutečně píše, že kromě seniorů nad 80 let a domovů seniorů, se mají očkovat jen ti, kteří poskytují péči covid pacientům. „Měli jsme naplánovanou jinou očkovací strategii, nicméně jsme ji pozměnili naprosto flexibilně. Zaměřili jsme se na očkování seniorů, protože naši zdravotníci jsou převážně už naočkovaní z prosincové vakcíny,“ pokračovala Plachá.

Nový postup očkování postrádá podle nemocnic logiku

Podobně jsou na tom i Všeobecná nebo Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Sedmého ledna přišla očkovací strategie, kde byly jednotlivé skupiny stratifikovány podle 1A, 1B, čili na základě zřejmě tohoto obecného předpisu vydala vojenská nemocnice jejich interní pokyn,“ uvedl ředitel FN Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Ústřední vojenskou nemocnici televize CNN Prima NEWS znovu kontaktovala v sobotu. Reportéři se ptali, kterým zaměstnancům konkrétně ruší očkovací termíny. Dokument štáb přitom obdržel od lékaře. Na dotaz však mluvčí nemocnice neodpověděla.

Podle ostatních nemocnic by podobný postup postrádal logiku. „Udělat ostrou hranici mezi tím, kdo se setká, nebo nesetká s covid pozitivním, je velmi složité a my svoji strategii neměníme,“ uvedl náměstek Fakultní nemocnice Brno Ondřej Ludka. K situaci se vyjádřila i mluvčí Fakultní nemocnice Motol Pavlína Danková: „Můžeme z toho vyloučit zaměstnance. To znamená úředníky, sekretářky nebo údržbáře, což jsme samozřejmě udělali.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama