Světová zdravotnická organizace (WHO) naléhá na evropské země, aby přitvrdily v restrikcích kvůli omezení šíření nové varianty koronaviru, poprvé zjištěné ve Velké Británii, uvedl web BBC. Řada evropských zemí, včetně České republiky, přitom tvrdý nebo částečný lockdown opětovně zavedla.
Šéf WHO pro Evropu Hans Kluge uvedl, že jsou zapotřebí přísnější opatření, aby se „vyrovnala strmá vertikální křivka“ narůstajících případů na některých místech. Podle něj eviduje aktuálně novou mutaci dvaadvacet evropských zemí, což označil za „alarmující situaci“.
Nová mutace, prvně detekovaná ve Velké Británii, údajně způsobila prudký nárůst počtu pozitivních koronavirových případů. Údajně i kvůli jejímu rozšíření mnoho evropských zemí zavádí během zimy úplné národní lockdowny. Zdravotní odborníci tvrdí, že varianta je podstatně nakažlivější než předchozí kmeny. Nebezpečnější než předchozí však pro nakažené zřejmě není.
Podle Klugeho však „vyšší přenosnost a podobná závažnost onemocnění“ této mutace „vyvolává poplach“. „Bez větší koordinace za účelem zpomalení šíření nové mutace dojde k vyššímu dopadu na už tak zatížená a tlaku vystavená zdravotnická zařízení,“ uvedl šéf WHO pro Evropu.
Již nyní jsou v řadě zemí platná přísná opatření a národní lockdowny. Francouzský premiér Jean Castex ve čtvrtek uvedl, že restaurace, kina a muzea zůstanou zavřená až do konce ledna. Do konce měsíce prodloužilo celonárodní lockdown i Německo. V Itálii byla striktní restriktivní opatření zavedená přes Vánoce prodloužená do 15. ledna. Řecká vláda zase zavedla přísný lockdown od 3. do 11. ledna.
V České republice zatím platí přísná opatření, včetně uzavření většiny škol, obchodů a nočního zákazu vycházení, do 22. ledna. Lockdown po chvilkovém rozvolnění některých opatření byl vládou na zemi znovu uvalen 27. prosince.