Jihočeští policisté v minulých dnech zadrželi na hraničních přechodech s Rakouskem několik kamionů, které převážely do republiky ilegální komunální odpad. Předpokládají, že náklad mířil na černé skládky v Česku.
Podle policejního mluvčího Milana Bajcury mělo jít o odpad z jižní Evropy, především z Itálie. Případy teď řeší celníci a inspektorát životního prostředí.
„Stalo se to na několika přechodech Jihočeského kraje. Byli zastaveni řidiči nákladních vozidel, kteří deklarovali, že ze zahraničí přivážejí roztříděný plastový odpad. Ale po kontrole nákladu jsme zjistili, že přiváží komunální odpad,“ uvedl Bajcura s tím, že šlo o směs plastů, dřeva, papíru, textilu a jiného segmentu. Navíc část převáženého materiálu byla už ve fázi rozkladu a v kapalném stavu. „Z pohledu policie se jedná o to, že (dopravci) zkoušejí trasy, kudy dostat nelegální odpad z jejich země do jiných států Evropské unie,“ dodal.
Policejní mluvčí také připomněl, že z podobného materiálu často vznikají černé skládky v územním katastru jihočeských obcí. Podobná ekologická zátěž byla například před časem v Hůrách na Českobudějovicku. Na ploše přibližně jednoho hektaru se tam nashromáždilo asi 6 300 tun odpadu.
Skládku v Hůrách provozovala firma dovážející materiál hlavně z Německa. Po roztřídění jej chtěla distribuovat dál, ale v roce 2007 objekt opustila. Společnost pak zkrachovala. V srpnu 2015 nahromaděný odpad, který dosahoval výšky několika metrů, někdo zapálil. Hasiči požár likvidovali několik dní. Odstranění skládky v roce 2016 stálo osm milionů korun.
Černé skládky bez odpovědných osob, co na to zákon?
„Legislativa platná v oblasti ochrany životního prostředí umožňuje uložit opatření k nápravě takřka výlučně osobě, která závadný stav způsobila porušením právní povinnosti. Tak je tomu i na úseku odpadového hospodářství, to znamená, že podle zákona o odpadech může Česká inspekce životního prostředí stanovit opatření a lhůty pro zjednání nápravy jen v souvislosti s uložením pokuty za porušení stanovených povinností pouze původci odpadů,“ uvádí inspekce na webu s tím, že v případech, kdy původce odpadů není znám, je z hlediska zákona o odpadech do určité míry použitelné jen zákonné ustanovení, podle kterého může zasáhnout obec, kde se skládka nachází.
„Hrozí-li poškození lidského zdraví a životního prostředí, nebo již k němu došlo, může zajistit ochranu lidského zdraví a životního prostředí na náklady odpovědné osoby obecní úřad obce s rozšířenou působností,“ říká zákon.
V České republice neexistuje právní úprava, která by problematiku "černých skládek" a jim obdobných případů komplexním způsobem a dostatečně efektivně řešila
V první řadě je ale nutné prokázat, že je bezprostředně ohroženo lidské zdraví nebo životní prostředí. Co se týče úhrady nákladů uvedeného opatření ze strany odpovědné osoby, zde převažuje výklad, že obecní úřad s rozšířenou působností v případech přímého ohrožení zdraví nebo životního prostředí zajišťuje odstranění odpadu i tehdy, kdy není schopen zjistit odpovědnou osobu, tedy když náklady vynaložené obecním úřadem nelze refundovat.
„V současné době v České republice neexistuje právní úprava, která by problematiku černých skládek a jim obdobných případů komplexním způsobem a dostatečně efektivně řešila,“ uvádí doslova ČŽPI a pokračuje: „Doporučujeme Vám řešit situaci, tj. nalézt možnosti nápravy, dle výše uvedeného, na úrovni příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností a příslušného krajského úřadu,“ zní rada inspekce.