Petice proti poplatkům za TV a rozhlas
Odpůrci zvýšování televizních a rozhlasových poplatků před sněmovním výborem neuspěli. Petiční výbor, který jejich požadavky projednával v úterý, vzal námitky pouze na vědomí. Odmítl také vytvořit pracovní skupinu, která by podle poslance ANO Stanislava Berkovce měla nejprve definovat obsah i formu veřejnoprávních médií.
Petici iniciovala konzervativní Aliance pro rodinu. Nelíbilo se jí, stejně jako některým svazům zaměstnavatelů, zejména „slepé navyšování koncesionářských poplatků.“ Aliance zároveň tvrdí, že jsou publicistické pořady České televize (ČT) vedeny aktivistickými redaktory, kteří brojí proti konzervativním hodnotám. Požaduje vznik odborné pracovní skupiny, která se bude zabývat vyjasněním konceptu veřejnoprávnosti.
ČTĚTE TAKÉ: I ODS řeší, jak přitáhnout voliče. Hlavně z nás nesmějí být levičáci, zaznívá ve straně
Odpůrcům se podařilo shromáždit podpisy více než deseti tisíc občanů. Jedná se o elektronické podpisy, fyzických je 66, uvedl na úterním veřejném slyšení k petici předseda sněmovního petičního výboru Tomio Okamura (SPD).
Novela zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu má zvýšit od ledna příštího roku poplatek pro ČT o 15 korun na 150 korun měsíčně. Poplatek pro Český rozhlas (ČRo) by měl zdražit o deset korun na 55 korun za měsíc.
Opozice má výhrady
Kvůli odporu opozice je možné, že se vládní koalici letos novelu nepodaří prosadit. Šéf opozičního SPD Okamura na veřejném slyšení vyjádřil Alianci pro rodinu podporu. Výtky má především k fungování ČT, která ho dle jeho slov několik let nepozvala do svého hlavního diskusního pořadu Otázky Václava Moravce. Moderátora Moravce označil ve svém projevu za „mediálního podvodníka“.
Okamura by televizní poplatky úplně zrušil. „To nemá cenu. Je to hlásná trouba Fialovy vlády,“ rozčiloval se před petičním výborem. „Je to banda, která zneužívá koncesionářské poplatky našich voličů,“ zakončil svůj projev.
Výhrady k novele zákonů má i opoziční hnutí ANO. „Přáli bychom si, aby byla jasně definovaná veřejná služba, obsah veřejnoprávního vysílání. To tu chybí,“ uvedl poslanec ANO Stanislav Berkovec.
Úvodní kolo schvalování novely trvalo ve Sněmovně osmnáct hodin. Veřejnoprávní rozhlas a televize již dříve avizovaly, že v případě nezvýšení poplatků budou muset přistoupit k úsporám a k propouštění.
Postupné navyšování poplatků
Novela nedeklaruje pouze jednorázové navýšení poplatků. Navíc se budou i jednou za tři roky valorizovat podle míry inflace. Předloha také rozšiřuje okruh poplatníků. Domácnosti mají nově platit za zařízení schopné jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, což se vztahuje i na tablet či chytrý telefon.
Veřejnoprávní televize letos hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun a rozhlas má mít výnosy a náklady 2,37 miliardy korun. Díky novele by ČT získala příští rok do rozpočtu 865 milionů korun navíc a ČRo 331 milionů korun navíc.
Novela na druhou stranu mimo jiné omezuje oznámení o sponzorování televizních nebo rozhlasových pořadů na 260 hodin za rok, což je asi 85 procent stavu z loňska.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Koalice ANO a Spolu? Měly by překousnout chrousta a udělat v Evropě průvan, říká Schmarcz