Dnes možná někdo z vás típne svou poslední cigaretu. V pořadu Ptejte se doktora jsme se tomuto tématu věnovali s přední odbornicí, profesorkou Evou Králíkovou, která působí v Centru pro závislé na tabáku na třetí interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.
Statistiky ministerstva zdravotnictví o kouření v Česku ukazují, že situace se v některých ohledech zhoršuje. Denní kuřáci nejčastěji kouří mezi 11 až 20 cigaretami denně (55,8 %), zatímco více než 20 cigaret denně kouří 22,1 % kuřáků. Alarmující je i to, že 15,6 % kuřáků si zapálí první cigaretu do pěti minut po probuzení, což svědčí o silné závislosti.
Celkově kouří zhruba čtvrtina populace, přičemž roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků, zejména mezi mladými lidmi. Podíl uživatelů e-cigaret se za poslední rok zdvojnásobil a nyní je na úrovni 10 %. Zvláště v kategorii 15–24 let se nikotinové sáčky a e-cigarety staly dominantní formou užívání nikotinu.
Tyto trendy naznačují, že závislost na nikotinu v ČR přetrvává, i když se formy konzumace mění. Proto je téma odvykání kouření stále velmi aktuální a důležité.
Profesorka Eva Králíková, odbornice na léčbu závislosti na tabáku, přiznává, že i ona sama kdysi kouřila. „Ano, kouřila jsem, samozřejmě z hlouposti, jako všichni,“ říká otevřeně v pořadu Ptejte se doktora. K cigaretám se dostala v šestnácti letech a přestala až ve třiadvaceti. Přesto jí zbavení se tohoto zlozvyku trvalo několik měsíců. Dnes se snaží veřejnost upozorňovat na to, že kouření není jen otázkou vůle, ale jedná se o závislost, kterou je potřeba léčit.
Kolik cigaret dokáže člověk vykouřit za den? Podle profesorky Králíkové existují extrémní případy, kdy pacienti vykouří i 120 cigaret denně. „Dokonce jsme počítali, jestli se to vůbec vejde do 24 hodin, a vejde,“ říká. Závislost na nikotinu je podle ní geneticky daná a souvisí s receptory v mozku.
„Někteří lidé mohou kouřit jen příležitostně, ale pro většinu kuřáků platí, že buď kouří, nebo nekouří vůbec. Pokud si po letech abstinence dají jen jednu cigaretu, často se k pravidelnému kouření vrátí.“
Na otázku diváků, jak se zbavit závislosti, odpovídá jednoznačně: „Naprostá většina pokusů přestat kouřit probíhá bez jakékoliv pomoci, což má velmi nízkou úspěšnost – pouze čtyři až pět procent kuřáků zůstane po roce nekuřáky.“ Doporučuje proto vyhledat odbornou pomoc v jednom ze 40 center pro závislé na tabáku nebo využít poradenství lékáren a bezplatné online aplikace.
Léčba závislosti má dvě hlavní složky. První je psychologická – pacient se musí naučit zvládat typické kuřácké situace bez cigarety. Druhou je farmakologická – užívání léků, které potlačují abstinenční příznaky. „Léky nejsou proti kouření, ale proti abstinenčním příznakům,“ zdůrazňuje profesorka Králíková.
Jak se ubránit chuti na cigaretu
Další divák se ptal, zda je lepší omezovat počet cigaret postupně, nebo přestat ze dne na den. Podle profesorky je efektivnější druhá varianta. „Samotné snižování počtu cigaret většinou nefunguje, protože kuřák pak kouří intenzivněji, aby si udržel potřebnou dávku nikotinu,“ vysvětluje. Pokud se někdo rozhodne pro postupné omezování, doporučuje to dělat s podporou léků.
Jedním z nejčastějších problémů odvykajících kuřáků je touha po cigaretě. „Pomáhá změna návyků – například po jídle si vyčistit zuby místo toho, aby si člověk zapálil,“ radí profesorka. Důležité je také vyhýbat se spouštěčům – například dočasně omezit konzumaci alkoholu nebo kávových rituálů spojených s kouřením.
Zvyšuje se po odvykání hmotnost?
Mnoho lidí se bojí, že po skončení s kouřením přiberou. „Nikotin zpomaluje vyprazdňování žaludku, takže po jeho vysazení se může dříve dostavit pocit hladu. Navíc kouření zrychluje metabolismus, což se po vysazení může projevit mírným přírůstkem váhy,“ říká profesorka Králíková. Správná medikace a vyvážená strava však mohou tento efekt minimalizovat.
Zkušenosti z léčby ukazují, že muži bývají silněji fyzicky závislí, zatímco ženy více psychicky. „V naší ambulanci máme přibližně stejný počet mužů i žen a úspěšnost odvykání je u obou skupin podobná,“ uzavírá Králíková.
Kouření je silná závislost, kterou není snadné překonat, ale s odbornou pomocí se šance na úspěch výrazně zvyšuje. Důležité je nebát se vyhledat pomoc a nevzdávat se po prvním neúspěchu. Další dotazy a odpovědi profesorky Králíkové najdete v úvodním videu.
Shrnutí: Jak úspěšně přestat kouřit
- Rozhodnutí – přestat musíte chtít sami.
- Odborná pomoc – vyhledejte specialisty, kteří vám pomohou.
- Léky – pomáhají zmírnit abstinenční příznaky.
- Připravte si nekuřácké rituály – nahraďte cigaretu jinou aktivitou.
- Podpora okolí – sdílejte svůj záměr s přáteli a rodinou.
- Kouření není jen zlozvyk, ale nemoc.
Jste připraveni udělat první krok k životu bez cigaret?
Navštivte jednu z vybraných Alphega lékáren, která poskytuje službu Odvykání kouření a vyžádejte si odvykací plán na míru! Zkušený Alphega lékárník vám může být odbornou oporou - poradí a navrhne vhodné terapeutické nástroje.
Pokud vaše vůle přestat kouřit není dostačující, můžete využít způsob léčby zvaný náhradní nikotinová terapie, při které je terapeutický nikotin uvolněn do krevního oběhu v mnohem nižších dávkách než v cigaretě – a to bez zdraví škodlivých chemikálií tabákového kouře. Náhradní nikotinová terapie pomáhá zmírnit chuť na cigaretu a překonat nepříjemné abstinenční příznaky, jako jsou úzkost, podrážděnost, špatná nálada, neklid, špatná koncentrace či zvýšená chuť k jídlu. Dávka terapeutického nikotinu se časem pomalu snižuje, až se nikotinu dokážete vzdát úplně. Ukončení však bude stále vyžadovat vůli a úsilí.
Nicorette® nabízí různé formy náhradní nikotinové terapie: orální sprej, pastilky, léčivé žvýkací gumy či transdermální náplasti v různé síle pro silné i slabší kuřáky. V dostání na e-shopu Alphega lékáren Alphega.cz.