CNN Prima News kuřák

kuřák

Výpis příspěvků ke štítku „kuřák“

Jediná cigareta vás připraví o 20 minut života, odhalil výzkum. Jak překonat závislost?

Přestat kouřit. Takové předsevzetí si dává se začátkem nového roku řada lidí po celém světě. Mnohé by k podobnému kroku mohlo vést i nejnovější odhalení britských výzkumníků: jediná cigareta zkracuje lidský život v průměru o 20 minut. Konkrétně o 17 minut u mužů a o 22 minut u žen. Redakce CNN Prima NEWS se zeptala adiktologa Adama Kulhánka, kdy je nejvhodnější čas s kouřením přestat a co udělat pro to, aby uživatelé nikotinu jednou pro vždy se svou neřestí skončili.

Vědci varují před e-cigaretami. Nebezpečné jsou i bez nikotinu, popsali vážné riziko

Podle nového výzkumu má kouření elektronických cigaret okamžitý vliv na funkčnost cév. A to i když e-cigareta neobsahuje nikotin, informuje CNN. Výzkum, který nebyl publikován v recenzovaném časopise, ale byl prezentován na výročním zasedání Radiologické společnosti Severní Ameriky v Chicagu, ukázal, že používání e-cigaret ať už s nikotinem nebo bez něj, snížilo nasycení krve kyslíkem. To může znamenat mimo jiné i horší funkci plic. Přestože je třeba výsledky výzkumu potvrdit v dlouhodobém měřítku, vědci varují uživatele e-cigaret před hrozbou cévních onemocnění. Mezi ně patří například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.

Drsná opatření proti kouření: V Miláně si na veřejnosti nezapálíte, Británie zakáže e-cigarety

Nedokážete si odpustit venkovní cigaretu? Tak například v italském Miláně budete mít brzy smůlu. Ve městě totiž bude platit zákaz kouření na veřejných prostranstvích. Za jeho porušení bude hrozit pokuta v přepočtu až šest tisíc korun. Nová vyhláška začne platit od Nového roku. Jejím cílem je chránit zdraví lidí a zlepšit kvalitu ovzduší.

Češi se stávají „otroky nikotinu“ už v mládí. Při odvykání pak kuřáci dělají zásadní chybu

Polovina Čechů ve věku od 15 do 24 let podléhá zlozvyku ve formě užívání nikotinu. Roste přitom počet mladých, kteří vyhledávají alternativní formy kouření, jako jsou elektronické cigarety na bázi zahřívaného tabáku nebo ochucených liquidů. Vyplývá to z výsledků šetření o užívání tabáku a alkoholu v České republice (NAUTA), které uveřejňuje Státní zdravotní ústav. U příležitosti Mezinárodního nekuřáckého dne – který připadl na 21. listopad – experti připomněli rizika a odhalili, jak je možné s tímto zlozvykem definitivně skoncovat.

Lidem se jizví plíce, k lékaři chodí pozdě. Fibrózy berou plochu k dýchání a bez léčby zabíjí

Muž ve věku kolem 70 let, bývalý kuřák, který se čím dál více zadýchává. To je typický pacient s idiopatickou plicní fibrózou (IPF) – smrtelnou nemocí, která svým nositelům jizví plíce, bere plochu k dýchání a postupně znemožňuje fungovat. Přestože slovo idiopatická znamená, že lékaři neznají příčinu vzniku, v tomto případě ji dle nich má až 80 procent současných či bývalých kuřáků. A stále platí, že na nemoc se přichází pozdě. Často ve chvíli, kdy už není pacientům pomoci. Pneumologové na to upozorňují u příležitosti měsíce plicních fibróz, který připadá na září.

„Totální nesmysl“. Zákaz kouření na balkonech rozdělil Zlín, opatření prý zvažují i jiná města

Zákaz kouření na balkonech a lodžiích městských bytů ve Zlíně vyvolal mezi tamějšími obyvateli kontroverze. Zatímco někteří nové nařízení magistrátu kvitují, podle jiných jde o nesmysl. Město zákazem reagovalo na stížnosti některých místních, které obtěžuje zápach cigaret od sousedů kuřáků. Porušení tohoto zákazu prý může vést dokonce k neprodloužení nájemní smlouvy ze strany města.

Prevence rakoviny PŘEHLEDNĚ: Pouhé vyšetření může rozhodnout o přežití. O která se jedná?

Celkem čtyři screeningové programy u nás dlouhá léta pomáhají předcházet situacím, kde se z Čechů stávají onkologičtí pacienti. Jedná se o prevenci rakoviny prsu, tlustého střeva, konečníku a děložního čípku. V posledních letech však byly spuštěny dva nové programy časného záchytu dalších druhů rakovin, které mnohdy mohou rozhodnout o tom, zda dotyčný přežije. Konkrétně jde o prevenci nádorových onemocnění plic a prostaty. S rakovinou se během svého života potýká každý třetí Čech a každý čtvrtý jí podlehne. Pro koho jsou vyšetření v rámci screeningu zdarma určena? A proč je lidé podceňují?

Stát si vyšší spotřební daní u cigaret zřejmě příliš nepolepší. Kuřáci se zařídili po svém

Krabička cigaret letos zdraží o osm korun, do roku 2027 se má zvýšit o dalších patnáct korun. Od února je o deset procent vyšší spotřební daň z tabákových výrobků. Stát ale do rozpočtu nevybere tolik peněz, kolik si ministerstvo financí od zvýšení daně slibovalo. Stále více Čechů nakupuje cigarety v zahraničí, a to především v Polsku, uvedla televize CNN Prima NEWS.

Dokáže Evropa přestat kouřit? Švédsko je důkazem toho, že to jde

Evropská unie si vytyčila cíl, že do roku 2040 bude klasické cigarety kouřit méně než 5 % populace. Vzhledem k tomu, že podle dat Eurostatu z roku 2019 bylo toto číslo reálně v celoevropském průměru takřka čtyřnásobné, může se to jevit jako možná až příliš ambiciózní cíl, nicméně Švédsko je důkazem, že není nedosažitelný. Před dvěma lety kouřilo jen 5,6 % Švédů, přičemž při stále klesajícím trendu je pravděpodobné, že se za „národ nekuřáků“ budou moci prohlásit již letos. Důvodem je dlouhodobá obliba méně zdraví škodlivých alternativ k cigaretám.

V Česku končí zahřívaný tabák s příchutěmi. Kuřáci si pro něj zřejmě budou jezdit do Polska

V Česku v pondělí začíná platit zákaz prodeje zahřívaných tabákových výrobků s příchutěmi a aromaty, jak vyžaduje směrnice EU. Podle tabákových firem jsou tabákové produkty s příchutěmi mezi uživateli populární a zkušenost se zákazem z USA ukázala, že část lidí přešla zpět ke klasickým cigaretám. Někteří výrobci reagují tím, že přicházejí s novými produkty, které neobsahují tabák. Upozorňují také na to, že zákaz nezačne platit ve všech zemích EU ve stejnou dobu, zákazníci si tudíž budou pořizovat ochucený zahřívaný tabák v zahraničí.