CNN Prima News kuřák

kuřák

Výpis příspěvků ke štítku „kuřák“

Lidem se jizví plíce, k lékaři chodí pozdě. Fibrózy berou plochu k dýchání a bez léčby zabíjí

Muž ve věku kolem 70 let, bývalý kuřák, který se čím dál více zadýchává. To je typický pacient s idiopatickou plicní fibrózou (IPF) – smrtelnou nemocí, která svým nositelům jizví plíce, bere plochu k dýchání a postupně znemožňuje fungovat. Přestože slovo idiopatická znamená, že lékaři neznají příčinu vzniku, v tomto případě ji dle nich má až 80 procent současných či bývalých kuřáků. A stále platí, že na nemoc se přichází pozdě. Často ve chvíli, kdy už není pacientům pomoci. Pneumologové na to upozorňují u příležitosti měsíce plicních fibróz, který připadá na září.

„Totální nesmysl“. Zákaz kouření na balkonech rozdělil Zlín, opatření prý zvažují i jiná města

Zákaz kouření na balkonech a lodžiích městských bytů ve Zlíně vyvolal mezi tamějšími obyvateli kontroverze. Zatímco někteří nové nařízení magistrátu kvitují, podle jiných jde o nesmysl. Město zákazem reagovalo na stížnosti některých místních, které obtěžuje zápach cigaret od sousedů kuřáků. Porušení tohoto zákazu prý může vést dokonce k neprodloužení nájemní smlouvy ze strany města.

Prevence rakoviny PŘEHLEDNĚ: Pouhé vyšetření může rozhodnout o přežití. O která se jedná?

Celkem čtyři screeningové programy u nás dlouhá léta pomáhají předcházet situacím, kde se z Čechů stávají onkologičtí pacienti. Jedná se o prevenci rakoviny prsu, tlustého střeva, konečníku a děložního čípku. V posledních letech však byly spuštěny dva nové programy časného záchytu dalších druhů rakovin, které mnohdy mohou rozhodnout o tom, zda dotyčný přežije. Konkrétně jde o prevenci nádorových onemocnění plic a prostaty. S rakovinou se během svého života potýká každý třetí Čech a každý čtvrtý jí podlehne. Pro koho jsou vyšetření v rámci screeningu zdarma určena? A proč je lidé podceňují?

Stát si vyšší spotřební daní u cigaret zřejmě příliš nepolepší. Kuřáci se zařídili po svém

Krabička cigaret letos zdraží o osm korun, do roku 2027 se má zvýšit o dalších patnáct korun. Od února je o deset procent vyšší spotřební daň z tabákových výrobků. Stát ale do rozpočtu nevybere tolik peněz, kolik si ministerstvo financí od zvýšení daně slibovalo. Stále více Čechů nakupuje cigarety v zahraničí, a to především v Polsku, uvedla televize CNN Prima NEWS.

Dokáže Evropa přestat kouřit? Švédsko je důkazem toho, že to jde

Evropská unie si vytyčila cíl, že do roku 2040 bude klasické cigarety kouřit méně než 5 % populace. Vzhledem k tomu, že podle dat Eurostatu z roku 2019 bylo toto číslo reálně v celoevropském průměru takřka čtyřnásobné, může se to jevit jako možná až příliš ambiciózní cíl, nicméně Švédsko je důkazem, že není nedosažitelný. Před dvěma lety kouřilo jen 5,6 % Švédů, přičemž při stále klesajícím trendu je pravděpodobné, že se za „národ nekuřáků“ budou moci prohlásit již letos. Důvodem je dlouhodobá obliba méně zdraví škodlivých alternativ k cigaretám.

V Česku končí zahřívaný tabák s příchutěmi. Kuřáci si pro něj zřejmě budou jezdit do Polska

V Česku v pondělí začíná platit zákaz prodeje zahřívaných tabákových výrobků s příchutěmi a aromaty, jak vyžaduje směrnice EU. Podle tabákových firem jsou tabákové produkty s příchutěmi mezi uživateli populární a zkušenost se zákazem z USA ukázala, že část lidí přešla zpět ke klasickým cigaretám. Někteří výrobci reagují tím, že přicházejí s novými produkty, které neobsahují tabák. Upozorňují také na to, že zákaz nezačne platit ve všech zemích EU ve stejnou dobu, zákazníci si tudíž budou pořizovat ochucený zahřívaný tabák v zahraničí.

Když kašel ohlásí nevyhnutelné. Rakovina plic drží kruté prvenství, netýká se pouze kuřáků

Každý rok si zhruba 6 600 pacientů v Česku vyslechne, že trpí rakovinou plic. Jedná se sice „až“ o čtvrté nejčastější zhoubné nádorové onemocnění, drží kruté prvenství v oblasti mortality. S diagnózou umírá kolem 80 procent pacientů. Ačkoliv za nádorovým onemocněním stojí zejména kouření, měli by se mít na pozoru i ti, kteří si cigaretu v životě nezapálili. Nikdo, kdo trpí zejména úmorným kašlem, by neměl návštěvu lékaře odkládat.

Měla kašel, lékaři u ní našli rakovinu v posledním stadiu. Ivana popsala bolestný příběh matky

Paní Daniela z Plzně se těšila dobrému zdraví až do roku 2014, kdy se objevily první příznaky vážného onkologického onemocnění. K návštěvě lékaře ji přiměla tehdy osmadvacetiletá dcera Ivana, která měla o maminčino zdraví obavy. „Začala divně pokašlávat, trvalo to dlouho, tak jsem ji poslala k lékaři, aby něco nezanedbala,“ vzpomíná Ivana. Verdikt byl neúprosný – rakovina plic v pokročilém stadiu. Lékaři jí dávali pouhý rok života. Bohužel po třech letech svůj nerovný boj prohrála. Příběh velkého odhodlání i neúprosného konce popsala CNN Prima NEWS Danielina dcera Ivana.

Kouřit v těhotenství je jako inhalovat výfukové plyny. Dítě se rodí méně zralé, říká expertka

O tom, že kouření škodí zdraví, dnes už nikdo nepochybuje. Přesto u nás žijí přibližně dva miliony kuřáků – první cigaretu si většina z nich zapálí už na základní škole. Jak mohou rodiče případnou závislost svých dětí ovlivnit? A jak zlozvyk ovlivňuje těhotenství? CNN Prima NEWS odpovídala profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.