Že dá Farský plat neziskovkám, nic neřeší. Je to lakování na růžovo, míní politolog

Politolog a sociolog Jan Herzmann

Politologové Herzmann a Cabada k situaci kolem vlády

Kauzu kolem poslance Jana Farského (STAN) podle politologa a sociologa Jana Herzmanna nevyřeší fakt, že se vzdal poslaneckého platu ve prospěch neziskových organizací. „Někomu to vadit bude, někomu ne. Nic to ale neřeší, je to lakování na růžovo,“ uvedl v pořadu Partie Plus. Hostem pořadu byl i politolog Vladislav Cabada který doplnil, že si Farský odletem do USA uzavřel některé politické perspektivy.

V neděli 16. ledna mluvčí hnutí STAN potvrdila, že Jan Farský odletěl na 8měsíční stáž do USA. Cabada již před zveřejněním této informace uvedl, že si s jakýmkoliv rozhodnutím poslanec ponese následky. „Když odjede, uzavře si tím některé politické perspektivy. Když ne, zůstane mu pachuť, se kterou se bude muset naučit žít,“ sdělil.

Následně dodal, že je otázkou, jak jeho rozhodnutí vyhodnotí voliči, až bude na kandidátních listinách v dalších volbách. „Nejen dnes, ale dlouhodobě, ho to bude v politické rovině poškozovat. Je to věcí jeho svědomí a toho, jaké má priority,“ podotkl. Herzmann následně doplnil, že forma „odpustku“, kdy Farský svůj poslanecký plat věnuje neziskovým organizacím, na věci nic nemění.

„Někomu to bude vadit, někomu ne. Nic to ale neřeší, je to lakování na růžovo. Lidé poslance nevolí proto, aby mu byl placen plat, ale aby prosazoval plány, kterými lidi oslovil. Věnování platu neziskovým organizacím nebude to klíčové, podle čeho si na Farského voliči udělají názor,“ pokračoval.

Léta tolerujeme souběh funkcí

Na dotaz, zda by se měl Farský vzdát mandátu, odvětil, že si netroufá vynášet soudy a rozhodovat, co má poslanec dělat. „Na jedné straně mluvit o podvodu na voliče přísluší krajní opozici, tedy SPD. Přejít záležitost mlčením také není lehké. Myslím, že si to koalice musí vyřešit mezi sebou. Je to otázka jeho svědomí,“ souhlasil s názorem Cabady. Dodal, že mandátu poslance se Farský může vzdát pouze sám.

K tématu podvodu na voliče se vyjádřil i Cabada. Ten uvedl, že takto tvrdě by celou kauzu neformuloval. „Máme poslance, který nastoupil do mandátu a chce si na více než půl roku odjet. Léta zde ale tolerujeme souběhy funkcí – poslanci stíhají být hejtmani, senátoři jsou mnohdy starosty. Politici jsou lékaři na částečný úvazek, do této chvíle jsme to dramaticky neviděli,“ připomněl.

Naopak jasno v otázce podvodu má prezident Miloš Zeman. „Nesporně to je podvod na voličích, ale doplnil bych, že je to podvod hloupý a snadno prohlédnutelný. Chápu to jako výraz neuvěřitelného amaterismu, který vzhledem k pozici Farského ve STAN činí hnutí málo důvěryhodné jako celek,“ řekl v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Cabada je pak toho názoru, že se na situaci kolem Farského pohlíží jinak i kvůli tomu, že jde o souvislý pobyt v dalekém zahraničí. „Nechci to hodnotit černobíle, věc je mnohovrstevnatá,“ dodal s tím, že není možné, aby poslanec plnohodnotně vykonával práci poslance ze zahraničí. „Nemůže hlasovat on-line, musí být přítomen na jednání, to mu dává právo plně zastupovat voliče,“ uzavřel.

Tagy: