Hostomský: Roušky mohou u dětí vést k poklesu IQ. Omikron je evoluční vymoženost

Vláda varianty koronaviru delta končí a omikron je jako evoluční vymoženost. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to prohlásil biochemik Zdeněk Hostomský. Roušky ve školách považuje za naprostý hřích, protože dětem ochrana úst zamezuje přísun kyslíku do mozku, což může vést ke snížení IQ.

„Když se nyní díváte na počet nakažených, je to strašlivé. Daleko relevantnější je ale sledovat počet hospitalizovaných a těžce nemocných. Jejich počet je menší, než býval při stejných číslech v minulosti. Optimisticky říkám, že delta (nástupem omikronu – pozn. red.) končí,“ sdělil Hostomský.

„Když se díváte na předchozí epidemie, mají určitou dynamiku. Tendencí virů nebo patogenů obecně je, že jsou nové a mlátí kolem sebe. Spousta lidí na to doplatí a zemře. To je ale přesně to, co patogen nechce. Jeho hnací silou je co nejvíce se šířit a zkouší, co vlastně funguje. Virus nás nechce vyhubit, ale šířit se,“ vysvětlil biochemik.

Omikron je vymoženost

„Omikron mi připadá jako evoluční vymoženost. Je třikrát až čtyřikrát nakažlivější než delta, ale přitom už nepůsobí takovou škodu. To je přesně to, co známe z analýz předchozích infekcí. Virus se sice šíří, ale ideálně už není vidět,“ pokračoval Hostomský. „Počítám, že třeba v polovině února počet aktivně nakažených půjde dolů. A mezitím se nic moc nestane. To je moje predikce. Samozřejmě ale nic nemohu zaručit,“ konstatoval Hostomský.

Ten vyzdvihl i přínos vakcín. „Virus je ale jiný. Poslední dávka, co by si měli lidé dát, a zejména starší, je ta třetí. Tu si dejte teď, nebo během týdne, protože přijde omikron. A to bude smršť. Nutit nebo plánovat, že tutéž vakcínu, která už ztrácí účinnost, budeme dávat počtvrté, popáté, půl roku, nejde. Věda nám dodá nové vakcíny,“ pravil Hostomský.

Chyby vlády

Od 17. ledna se v Česku zavádí testování ve firmách, které bude probíhat dvakrát týdně. Dále probíhá i testování ve školách. Vláda navíc přišla s novinkou v podobě pětidenní karantény a izolace. „Říká se, že omikron potenciálně způsobí spoustu škod. Můj protiargument je, že škody nebudou kvůli viru, ale kvůli tomu, co vláda udělá. Když nařídí pětidenní izolaci nebo karanténu, řada produktivních lidí bude nucena zůstat doma,“ uvedl Hostomský. „Vůbec se nevěnujme pozitivně testovaným, ale těm, co mají příznaky,“ tvrdil biochemik.

Hovořil také o rouškách a respirátorech ve školách. „Pro děti je to naprostý hřích. Rouškami jim zamezujete přísun kyslíku. Jejich mladý mozek se musí vyvíjet,“ řekl pro CNN Prima NEWS. „Existují vědecká data, která ukazují, že podkysličení mladého mozku, který se vyvíjí, někdy vede k poklesu IQ až o 20 procent,“ uvedl Hostomský.

„My si tady budeme vědomě pěstovat generaci dětí, která nebude schopna odečítat ze rtů učitele, protože bude zahalena do roušky. Sociální kontakty dětí utrpí,“ uvažoval. „Když jsou kapénky, rouška může pomoci. Pokud jenom dýcháte, nemáte žádné příznaky, rouška má naprosto minimální vliv,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:26

Zelenského poradce: Vznikla ohrožující situace

23:57

Lukašenko: Ukrajina na nás vyslala rakety, zneškodnili jsme je

23:26

Putin chce vyhladovět celý svět, říká expert

22:54

Ukrajinci zničili ruské vybavení na Hadím ostrově

Živě
ON-LINE: Ukrajinci na nás vyslali rakety, tvrdí běloruský prezident Lukašenko

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že Ukrajina raketami zaútočila na jeho zemi.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.