reklama

Fachmani předvedou, jak je omítání zdí pomocí speciálního přístroje snadné

V posledních dnech začaly silné mrazy, ale to nebylo žádnou překážkou pro pokračování prací na stavbě. V podkroví byly namontovány akustické příčky pro odhlučnění koupelny. Stěny dostaly první vrstvu omítky a v obýváku byly obloženy krovy. Nakonec proběhla průběžná prohlídka stavu stavby a nakonec byla provedena ukázka montáže fotovoltaiky.

reklama

Nanesení omítky

Stavba už se dostala do fáze, kdy přichází na řadu omítnutí stěn. Omítka byla prvně nanesena na menší plochy. Následně byla využita strojní omítačka, která snadno nanesla omítku na velké plochy jako jsou jednotlivé příčky. Strojní omítačka má výhodu, že je skladná a zároveň dokáže provést nanesení malty téměř bez práce dělníka a míchačky. Stačí ji napojit na přívod vody, vhodit do ní pytle s omítkou a ze stroje vychází hadicí hotová malta. Díky použití tohoto stroje se také eliminují možné chyby v konzistenci, které by dělník při míchání mohl způsobit. Rodinný dům se za pomocí takového stroje dá omítnout klidně i za týden. Po aplikaci omítky na stěnu, byly stěny vyhlazeny pomocí dřevěné latě.

Jednalo o první a zároveň poslední vrstvu omítky, která bude na stěnách. Pouze v místech, kde vznikly větší díry, například po kamnech, bude naneseno více vrstev. Ideální je, když se nanesou vždy maximálně 2-3 cm omítky, nechá se důkladně proschnout a následně se teprve nanáší další vrstva. Další fází po nanesení omítky bude štukování, ale to přijde na řadu až příště.

Montáž akustických desek

V prvním patře domu byly všude instalovány akustické příčky, aby zabránily šíření zvuku mezi koupelnou a ložnicí. Akustické příčky se instalují úplně stejně jako klasický sádrokarton. To znamená, že byl nejprve nachystán rastr pro uchycení a následně do něj byly samotné příčky uchyceny. Jedinou modifikací byla aplikace akustické pásky po obvodu rastru, aby se zvuk do vedlejšího pokoje nešířil ani přes podlahu nebo stropy.

Obklad krovů

Pro obložení krovů byla zvolena prkna, kterými byly obloženy trámy. Pro ulehčení práce byly objednány prkna v přesné tloušťce a šířce podle zadaných rozměrů. Trámy byly nejprve obloženy ze stran a pak se desky přišroubovaly k trámu. Následně se přiložil poslední, čelní díl, který byl také přišroubován k trámu a postranním prknům.

Základní obkládaní bylo poměrně jednoduché. Následně ale přišla těžší část, obložení detailů. Jednalo se hlavně o spoje jednotlivých krovů, které musely být obloženy precizně nařezanými dílci od truhláře.

Montáž fotovoltaiky

V neposlední řadě byla provedena ukázka montáže fotovoltaiky včetně bateriového systému. V praxi se jedná o instalaci solárních panelů na střechu, které během dne vytvářejí elektrickou energii ze slunečního záření. Ze solárních panelů je následně pomocí robustních kabelů vedena elektřina do řídící jednotky systému. Řídící jednotka pak určuje, jestli se tato elektrická energie uloží do baterie nebo bude rovnou využita.

Před zakoupením celého řešení se musí vybrat správná kapacita baterií. Ta se odvíjí od aktuálních dotačních podmínek a množství spotřebičů, které budou v domě využívány. Pokud má majitel například elektrický automobil, pak se vyplatí zainvestovat do větší baterie, která ho zvládne přes noc dobít.

Průběžná prohlídka stavu stavby

Nakonec byla provedena kontrola stavu stavby. Celkově jsou už postaveny všechny potřebné příčky a jsou omítnuté všechny zdi. Trámy už dostaly obložení a postupně se dokončuje obývací pokoj. Zábradlí na schodech do 1. patra bylo obroušeno, a tak bude následovat natírání dřeva.

Tagy:
rekonstrukce fotovoltaika fachmani omítka sádrokarton

Hlavní zprávy

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí
Počasí

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

V Itálii řádilo hned sedm tornád. Živel devastoval domy i auta, z letiště je spoušť

V neděli odpoledne v severní Itálii napočítali sedm tornád ruzné síly a velikosti, která značně poničila obce a majetek. Přírodní živel se vyskytl mezi oblastmi Lombardie a Emilie, největší škody pak napáchal v města Carpi v oblasti Emilia-Romagna. Zde větrný vír zničil aeroklub, který prošel rekonstrukcí a čekal na slavnostní otevření. I přes napáchané škody nebyl nikdo vážně zraněn.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Před volbami chceme projednat zmrazení platů politiků. Vláda návrh schválila

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Řekl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. Představitelé vlády zároveň schválili, že Česko poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun nebo že na filmové pobídky pro letošní rok uvolnilo z rozpočtové rezervy dalších 300 milionů korun.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Za nelegální večírek s Paroubkem či Šlégrem padly tři pokuty, 11 lidí trest nedostalo

Po třičtvrtě roce od nelegální narozeninové oslavy podnikatele Petra Bendy v jeho hotelu Prince de Ligne v Teplicích teplický magistrát řízení s 11 lidmi odložil, třem udělil pokutu a v pěti případech věc zatím neukončil. Dva lidé pokutu zaplatili, informoval mluvčí radnice Robin Röhrich. Lednová oslava se konala v době, kdy byly hotely kvůli šíření covidu uzavřeny a hromadné akce omezeny. Všech 18 účastníků večírku bylo proto v podezření, že porušili vládní opatření proti šíření koronaviru.

reklama