Pavel chce po inauguraci nechat důkladně prohlédnout Hrad. Obává se odposlechů

Nově zvolený prezident Petr Pavel se odpoledne sejde s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslavem Kalou a poté s policejním prezidentem Martinem Vondráškem. Tématem má být i audit v Kanceláři prezidenta republiky. Pavel chce také po své inauguraci nechat důkladně prohlédnout prostory na Hradě. Obává se mimo jiné i odposlechů.

Pavel chce s Kalou jednat mimo jiné o auditu v Kanceláři prezidenta republiky (KPR), s Vondráškem by mohl probrat například osud bezpečnostních kontrol na Pražském hradě, které zajišťuje policie.

Audit chce vítěz voleb stihnout do 9. března, kdy je na programu inaugurace. V KPR prý bude třeba i hloubkový úklid ve všech oblastech. Odůvodnil to tím, že realita, se kterou se zatím v náznacích setkává, je výrazně horší, než si představoval.

Pavel chce také po své inauguraci nechat důkladně prohlédnout prostory na Hradě. Obává se mimo jiné i odposlechů, řekl týdeníku Respekt. V rozhovoru se pozastavil také nad tím, že v prezidentském sídle „funguje soukromá bezpečnostní agentura, která nepodléhá policejní kontrole“.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) potvrdil, že se Pavel zúčastní schůze Senátu, která proběhne 29. března. Dosluhující prezident Miloš Zeman nebyl na schůzi Senátu už devět let.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Klaus: Mění se prezident, ne režim. Pavel by měl ubrat a projevit pokoru

Exprezident Václav Klaus je udiven z toho, že Pavel ještě nehovořil se Zemanem. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Považuji za velmi překvapivé a podivné, že dnes máme už několikátý den po volbách a přitom spolu dosud nemluvil dosavadní prezident republiky a nový. Je tragické, že spolu nemluvili. To, že si náš vítěz voleb dříve telefonoval s ukrajinským prezidentem či tchajwanskou prezidentkou než s naším prezidentem, považuji za naprosto mimořádné a nedovedu se s tím vyrovnat,“ sdělil Klaus ve vysílání CNN Prima NEWS.

A proč zatím k větší komunikaci mezi Pavlem a Zemanem nedošlo? Zeman v neděli novinářům při návštěvě Srbska řekl, že pokud Pavel o schůzku požádá, rád se s ním setká. Pavel se setkáním počítá. Podle něj by měl ale s vhodným termínem přijít Hrad.

„S Kanceláří prezidenta republiky ani s hradním protokolem zatím moc nespolupracujeme. Zaznamenal jsem gratulaci od Miloše Zemana. Čekal bych ale, že stávající kancelář bude iniciovat celý proces předávání administrativy. Jsme samozřejmě připraveni okamžitě reagovat. Odezva zatím není příliš vstřícná,“ přiznal Pavel v rozhovoru pro rádio Frekvence 1.

Tagy: