Na Kyjev míří 65 kilometrů dlouhý konvoj. Běloruské vojsko údajně útočí s Rusy

Ke Kyjevu se blíží asi 65 kilometrů dlouhý konvoj ruské armády. Původně média informovala o tom, že je mnohem kratší. Běloruské jednotky zřejmě míří na pomoc Rusku. Nejen hlavní město Ukrajiny se tak obává dalších útoků. Rusko poprvé od začátku invaze jednalo s Ukrajinou, plánují se další rozhovory. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím opět postoupil v přípravě jaderných zbraní, své síly uvedl do nejvyšší pohotovosti.

Válka na Ukrajině se stupňuje. Při ostřelování Charkova na východě Ukrajiny zahynulo 11 lidí a ze země před boji uprchlo přes 500 tisíc osob. Ke Kyjevu se blíží bezmála 65 kilometrů dlouhý konvoj ruské armády. Bělorusko údajně míří na pomoc ruské armádě.

Západ slibuje napadené Ukrajině další podporu, ministři obrany zemí Evropské unie podpořili společné financování dodávek zbraní. Moskva přijímá odvetná opatření proti sankcím, které už tvrdě dopadají na ruskou ekonomiku.

Představitelé Ruska a Ukrajiny, jejíž prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí podal žádost o přijetí své země do EU, spolu poprvé od začátku války jednali. Brzké ukončení konfliktu se ale nepředpokládá.

Ruská ekonomika se kvůli válce a sankcím probudila do černého dne. Rubl se ocitl na historickém minimu, ruská burza v pondělí vůbec neotevřela. V problémech je banka Sberbank, která působí i v Česku.

Miloš Zeman se v pondělí přiklonil k možnosti, že by Češi mohli bojovat na Ukrajině.

Tagy:
válka OSN Slovensko Berlín Ukrajina Volodymyr Zelenskyj Rusko Kyjev Reuters Charkov Černihiv Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky