Padlo tabu, USA zvažují dodat Kyjevu letouny F-16. Rusové počítají další ztráty

Ukrajinci po zajištění dodávek tanků od spojenců usilují také o stíhačky čtvrté generace. USA zvažují, že Kyjevu poskytnou letouny F-16. Ukrajinská armáda hlásí úspěchy. Za jediný den údajně zničila několik stanovišť okupantů a sestřelila průzkumné drony.

Poradce ukrajinského ministra obrany potvrdil, že země bude nyní usilovat o západní stíhací letouny čtvrté generace, jako jsou americké F-16. Před tím si už zajistila dodávky moderních bojových tanků. „Pokud je získáme, výhody na bojišti budou prostě obrovské. Nejde jen o F-16, letouny čtvrté generace jsou to, co chceme,“ sdělil agentuře Reuters telefonicky Jurij Sak.

Zástupce poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jon Finer ve čtvrtek pro televizi MSNBC prohlásil, že Spojené státy budou s Kyjevem a jeho spojenci o dodávkách stíhaček „velmi pečlivě diskutovat“. „Nevyloučili jsme žádné konkrétní systémy. Snažili jsme se přizpůsobit naši pomoc fázi boje, ve které se Ukrajinci nacházejí,“ doplnil Finer.

Ukrajinský generální štáb hlásí úspěchy. „Během uplynulého dne jsme provedli osm úderů na oblasti nepřítele a také úder na postavení jeho protiletadlového raketového komplexu. Mimo to byly sestřeleny tři nepřátelské průzkumné bezpilotní letouny,“ uvádí v nejnovější zprávě.

Přesnými zásahy se pochlubily i jednotky Obranných sil Ukrajiny. Údajně zasáhly čtyři kontrolní body Rusů, místa koncentrované živé síly nepřítele a dvě oblasti s dělostřelectvem. Tvrdí také, že trefili muniční sklad a další dva důležité nepřátelské cíle. Tyto informace ale není možné nezávisle ověřit.

Tagy: