Partyzánská akce na Krymu? U Simferopolu vykolejil vlak, Rusové mluví o výbuchu

Mezi Simferopolem a Sevastopolem na Krymu je zastavená železniční doprava, média informují o vykolejeném vlaku s obilím a explozi na trati. V Kyjevě a jinde na Ukrajině byly po leteckém poplachu hlášeny exploze. Zelenskyj kvůli intenzivnímu ostřelování požaduje více zbraní pro Ukrajinu. Rusko souhlasilo s prodloužením dohody o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře, a to o dva měsíce. Jednání zprostředkovalo Turecko a OSN. Podle ministra obrany Velké Británie není ukrajinské členství v NATO nyní možné. Po válce ale Londýn Kyjevu pomůže obnovit síly, aby se Ukrajina k alianci připojit mohla.

Mezi Simferopolem a Sevastopolem na ukrajinském poloostrově Krym, který anektovalo Rusko, stojí železniční doprava. Informovala o tom agentura Reuters. Na trati vykolejil vlak převážející obilí, sdělil podle ruskojazyčného webu BBC šéf proruské správy Krymu Sergej Aksjonov. Telegramový kanál Baza píše o explozi na trati v tomto regionu.

Nákladní vlak „vykolejil v důsledku zásahu nepovolaných osob do železničního provozu; nejsou žádní zranění“, uvedla podle ruské státní tiskové agentury TASS Krymská železniční společnost (KŽD). Ruská média informovala o vykolejení několika vagonů s obilím. Kdo za incidentem může stát, není jasné.

V Kyjevě a dalších částech Ukrajiny se ve čtvrtek za úsvitu ozývaly exploze, píše agentura AFP s odvoláním na ukrajinské úřady. Krátce předtím byl ve většině Ruskem napadené Ukrajiny vyhlášen letecký poplach a obyvatelé byli vyzváni, aby neopouštěli kryty. Jak oznámilo ukrajinské letectvo, protivzdušná obrana sestřelila celkem 29 z 30 raket, které ruské síly během nočního útoku na Ukrajinu vyslaly. Jeden člověk v noci zahynul v jihoukrajinské Oděse poté, co tam ruská raketa zasáhla průmyslový komplex, další dva lidé utrpěli zranění.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval svět k posílení vojenské podpory Ukrajiny a zvýšení tlaku na Rusko kvůli zintenzivnění ruského ostřelování. Prezident to uvedl ve večerním videoposelství. „Pravidelné ostřelování Sumské, Černihivské, Dněpropetrovské, Záporožské a Donbaské oblasti znovu a znovu dokazuje, že potřebujeme ještě větší sjednocení světa k tlaku na Rusko, ještě větší sílu pro naše vojáky, aby zničili každou teroristickou pozici,“ řekl Zelenskyj podle webu Unian.

ČTĚTE TAKÉ: Lpět na Bachmutu byla chyba. Rusové se dostávají do zranitelného bodu, řekl generál CNN

Rusko souhlasilo s prodloužením dohody o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře, jejíž platnost měla skončit ve čtvrtek. Ve středu to oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj bude dohoda platit další dva měsíce. Jde o druhý takový krok, před tím byla prodloužena dvakrát o 60 dnů.

Vstup Ukrajiny do NATO není v současné situaci možný, řekl v Berlíně britský ministr obrany Ben Wallace. Podle něj bude po válce nutné nejprve posílit odstrašující schopnosti ukrajinských ozbrojených sil, než se bude moci Ukrajina o členství v Severoatlantické alianci ucházet. Londýn s tím chce Kyjevu pomoci. Wallace zároveň řekl, že Británie ukrajinským silám pro boj proti ruské invazi neposkytne své stíhačky, protože pro Ukrajinu nejsou vhodné. „Británie se nechystá poslat na Ukrajinu stíhačky,“ řekl. Poznamenal, že Ukrajina chce stroje F-16, které Británie nemá. „Umožníme ale ostatním, kteří by chtěli, aby stíhačky Ukrajině dali,“ dodal ministr.

Maďarsko bude blokovat další část vojenské pomoci Evropské unie Ukrajině a nové sankce proti Rusku, dokud Kyjev nevyřadí maďarskou banku OTP ze svého seznamu sponzorů války. Ve středu to podle agentury Reuters uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Ten již dříve hrozil zablokovat přijetí nových sankcí kvůli „skandálnímu“ a „nepřijatelnému“ rozhodnutí ukrajinských úřadů zařadit banku OTP na seznam mezinárodních sponzorů války Ruska proti Ukrajině, protože tato banka neukončila své působení v Rusku.

Tagy: