Shoďme jadernou bombu u Polska, navrhuje ruský moderátor. Chce zastavit zásobování

Počet mrtvých a zraněných ruských vojáků na Ukrajině se blíží 200 000, odhadují západní činitelé. Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Předpovídaná ruská ofenziva nepovede podle amerického Institutu pro studium války (ISW) k úspěchu. Ruský moderátor a šiřitel kremelské propagandy Vladimir Solovjov navrhl shodit taktickou jadernou bombu na ukrajinské území u hranic s Polskem. Rusové tak podle něj mohou účinně zabránit dodávkám západních zbraní na Ukrajinu.

Ruský prezident Vladimir Putin možná opět přecenil síly ruské armády, a proto její předpovídaný velký útok na východě Ukrajiny skončí předčasně v období jarních dešťů a nepovede k průlomu ve válce, předpovídají analytici amerického Institutu pro studium války (ISW).

„ISW nezpozorovalo žádné známky, že by ruské síly dostatečně obnovily svou bojovou sílu, aby porazily Ukrajinu na východě země a dobyly přes 11 300 kilometrů čtverečních neokupované části Doněcké oblasti, tedy více než 42 procent celkové rozlohy této oblasti, do března, jak údajně Putin svým vojskům nařídil,“ píše institut.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Je to jako v zombie filmu. Ukrajinský voják popsal děsivou bitvu s vagnerovci

Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj. Frontové město na východě země, na které již měsíce útočí ruské síly, označil za ukrajinskou pevnost. Informovala o tom agentura Reuters. „Bachmutu se nikdo vzdávat nebude. Budeme bojovat, dokud budeme moci. Bachmut považujeme za naši pevnost,“ řekl Zelenskyj na tiskové konferenci po summitu s představiteli Evropské unie v Kyjevě. Dodal, že Ukrajina je schopna udržet město a osvobodit také obsazené části Donbasu, pokud obdrží zbraně s dlouhým dostřelem.

Ruský moderátor a šiřitel kremelské propagandy Vladimir Solovjov navrhl shodit taktickou jadernou bombu na ukrajinské území u hranic s Polskem. Rusové tak podle jeho slov účinně zabrání dodávkám západních zbraní na Ukrajinu. „Potřebujeme obnovit testy jaderných zbraní, opustit všechny související smlouvy o zákazu jaderných zkoušek, provést demonstrativní test strategických jaderných zbraní,“ prohlásil ve vysílání ruské televize Rossia-1. Zničit by se podle něj měly také všechny mosty vedoucí přes řeku Dněpr, která protéká středem Ukrajiny.

V Kyjevě byl v pátek krátce před jednáním prezidenta Volodymyra Zelenského s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem vyhlášen letecký poplach. Sirény se následně rozezněly po celé zemi, píší tiskové agentury.

Vyhlášení leteckého poplachu podle webu RBK-Ukrajina souviselo s tím, že z běloruských letišť odstartovala ruská letadla, a to včetně stroje A-50U, který může navádět a řídit vzdušné útoky, a stíhaček MiG-31, které mohou být nosiči hypersonických střel Kinžal.

Počet mrtvých a zraněných ruských vojáků na Ukrajině se blíží 200 000, odhadují američtí a další západní činitelé podle The New York Times. Ačkoliv odhady ztrát podle nich mohou být nepřesné, už tak vysokou bilanci v posledních měsících navýšily tvrdé boje u východoukrajinských měst Bachmut a Soledar.

Tagy: