Rusové na Donbase zasáhli obytnou zónu. Zelenskyj zuří a žádá další zbraně

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal o další zbraně, promluvil o útoku na obytnou zónu. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin chystá novou ofenzivu s jasným cílem, píše agentura Bloomberg. Americký Institut pro studium války (ISW) popsal, na jaká místa by Kreml mohl soustředit útok. Ukrajinská armáda hlásí úspěchy. Za jediný den provedla sedm útoků na nepřátelské pozice, zničila ruský letoun i vrtulník. Ukrajinci po zajištění dodávek tanků od spojenců usilují také o stíhačky čtvrté generace. USA zvažují, že Kyjevu poskytnou letouny F-16.

„Děkuji všem na světě, politikům, veřejným činitelům, novinářům i obyčejným lidem, kteří spolu s námi trvají na tom, že dodávky zbraní na ochranu před ruským terorem nemohou být tabu,“ uvedl Zelenskyj v pravidelném videohovoru na sociálních sítích. Uvedl, že Rusové na Donbase zasáhli obytnou zónu.

Ruský prezident Vladimir Putin se připravuje na novou a mohutnou ofenzivu s cílem získat zpět iniciativu a nadále věří, že Rusko má šanci vyhrát. S odkazem na zdroje v Kremlu to uvedla agentura Bloomberg. Ofenziva by mohla začít v únoru nebo březnu letošního roku. Informaci s ohledem na svá hodnocení a prognózy potvrdili i analytici ISW.

Již dříve experti vyhodnotili, že rozhodující strategickou akcí v Luhanské oblasti by mohla být buď velká ofenziva, nebo ruská obranná operace s cílem porazit ukrajinskou protiofenzivu. „Nedávný vývoj naznačuje, že plánovaná ruská ofenziva, na kterou odkazuje zpráva agentury Bloomberg, je s největší pravděpodobností zaměřena na Luhanskou oblast, i když by k ní mohlo dojít také ve Vuhledarské oblasti v západním Doněcku,“ doplnil ISW.

Poradce ukrajinského ministra obrany potvrdil, že země bude nyní usilovat o západní stíhací letouny čtvrté generace, jako jsou americké F-16. Před tím si už zajistila dodávky moderních bojových tanků. „Pokud je získáme, výhody na bojišti budou prostě obrovské. Nejde jen o F-16, letouny čtvrté generace jsou to, co chceme,“ sdělil agentuře Reuters telefonicky Jurij Sak.

Zástupce poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jon Finer ve čtvrtek pro televizi MSNBC prohlásil, že Spojené státy budou s Kyjevem a jeho spojenci o dodávkách stíhaček „velmi pečlivě diskutovat“. „Nevyloučili jsme žádné konkrétní systémy. Snažili jsme se přizpůsobit naši pomoc fázi boje, ve které se Ukrajinci nacházejí,“ doplnil.

Ukrajinský generální štáb hlásí úspěchy. „Letectvo Ukrajiny provedlo sedm úderů na nepřátelská uskupení a další na pozice protiletadlových raketových systémů. Během dne protiletadlové raketové jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny sestřelily ruský letoun Su-25 a vrtulník Mi-8. Zároveň raketové a dělostřelecké jednotky zasáhly dvě živé síly útočníků,“ uvádí se ve zprávě.

Tagy:
válka Vladimir Putin Ukrajina on-line Bloomberg USA Rusko Kyjev Doněck Moskevský Kreml ruská invaze na Ukrajinu General Dynamics F-16 Fighting Falcon Jonathan Finer