Rusové při masivním útoku zasypali Ukrajinu raketami. Exploze i v Kyjevě

Ukrajina čelila v noci na pondělí masivním raketovým útokům. Letecký poplach zněl po celé zemi, exploze se ozývaly i v Kyjevě. Vůdce Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin přesvědčuje Kreml, aby přešel do defenzivy na východě Ukrajiny. Rusko ostřeluje Ukrajinu nově vyrobenými raketami. Mluvčí letectva Jurij Ihnat konstatoval, že jde o střely vyrobené loni na podzim nebo v zimě. Prezident Petr Pavel bude prosazovat, aby rozhovory o vstupu Ukrajiny do EU začaly do konce letošního roku. Napadené zemi chce dodat více munice. Ukrajinské drony zničily sklad paliva ruské Černomořské flotily na Krymu.

Celou Ukrajinou zněl v noci na pondělí letecký poplach, informovala agentura Reuters. V několika oblastech včetně Kyjevské pracovala na odrážení masivních útoků protivzdušná obrana. Výbuchy se ozývaly i z hlavního města, uvedl deník Kyiv Independent. „Zachovejte klid! Zůstaňte v krytech, dokud neskončí letecký poplach,“ vyzvala veřejnost oblastní správa na Telegramu. Zároveň zdůraznila, že tamní obyvatelé nemají zveřejňovat informace o fungování protivzdušné obrany.

Vůdce Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se obává protiútoků obranných sil v Bachmutu. Navíc pohrozil, že své žoldáky z města stáhne, pokud mu ruské velení neposkytne více munice. Podle webu Unian to v nové zprávě uvedli analytici z Institutu pro studium války (ISW). Prigožin je prý přesvědčen, že ukrajinská protiofenzíva by mohla začít před 15. květnem. Zároveň se ruské velení podle něj vůbec nepřipravuje na odražení útoků. Tématu se věnuje i web The Kyiv Independent.

ČTĚTE TAKÉ: Dojatá Čaputová objala ukrajinskou holčičku. Prezidentku okouzlila slovy o jejích dcerách

Podle Prigožina by navíc Vagnerova skupina mohla brzy přestat existovat. Uvedla to agentura Reuters, která ale zároveň poznamenává, že není jasné, jak vážně Prigožin své tvrzení myslel. V tomto týdnu už například jednou svá slova o situaci v Bachmutu označil za vtip. Vyjádření šéfa vagnerovců, který se opakovaně dostává do sporů s vedením ruské armády, v pátek na sociálních sítích zveřejnil jeden z ruských válečných blogerů.

Rusko údajně používá k úderům na Ukrajinu rakety vyrobené loni na podzim nebo v zimě, uvedl ve státní televizi mluvčí letectva Jurij Ihnat. Dodal, že Rusko rakety stále má a také je nadále vyrábí, i když pomalým tempem. Poté, co Rusko v noci na 30. dubna ostřelovalo Dněpropetrovskou oblast dělostřelectvem, bylo ve městě Nikopol poškozeno nejméně sedm soukromých domů, informoval na Telegramu gubernátor oblasti Serhij Lysak.

Šéf ruské okupační vlády v Sevastopolu prohlásil, že sobotní útok dronů způsobil požár palivové nádrže v Kozačském zálivu v Ruskem okupovaném Sevastopolu. „Podle předběžných informací byl požár způsoben zásahem bezpilotního letadla,“ napsal Michail Razvozhajev na Telegramu. Informoval o tom web The Kyiv Independent. Ukrajinský generální štáb následně v neděli informoval, že rozsáhlý požár zničil nádrž na ropné produkty o celkové kapacitě asi 40 tisíc tun. Ropný sklad dodával palivo lodím ruské Černomořské flotily, které podnikaly raketové údery na města Ukrajiny.

Prezident Petr Pavel bude prosazovat, aby rozhovory o vstupu Ukrajiny do Evropské unie začaly do konce letošního roku. Svému ukrajinskému protějšku to řekl během nečekané návštěvy válkou zmítané země. Členství Ukrajiny v EU a NATO není podle Pavla otázkou „jestli“, ale „kdy“, uvedl na Twitteru. Česko má podle něj připravených šest klíčových projektů pro spolupráci, u nichž bude brzy možné provést nejen transfer technologií, ale i výroby na Ukrajinu. Další projekty se týkají pěti oblastí klíčových pro rekonstrukci Ukrajiny, jde o zdravotnictví, energetiku, dopravní infrastrukturu, vodní hospodářství a bydlení.

Tagy:
dron rozhovor Ukrajina Evropská unie on-line Petr Pavel Rusko Ozbrojené síly Ruské federace Moskevský Kreml Jevgenij Prigožin The Kyiv Independent