Další úspěchy Ukrajinců. Zničili několik ruských dronů a dva muniční sklady

Počet padlých ukrajinských vojáků od letošního ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje 13 tisíc. Uvedl podle agentury Unian zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Putin označil v hovoru se Scholzem útoky na ukrajinskou energetiku za vynucené. Ukrajinské síly hlásí na bojišti další úspěch. Za posledních 24 hodin sestřelili šest bezpilotních letounů Orlean-10 a zničili dva muniční sklady.

Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak uvedl, že počet padlých ukrajinských vojáků od letošního ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje 13 tisíc. Největší ztráty ukrajinské armády tvoří ranění, dodal. Civilní oběti na Ukrajině podle něj ale přesáhly už 20 tisíc.

Podoljak tak reagoval na vyjádření předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která tento týden řekla, že od začátky války v únoru padlo už 100 tisíc ukrajinských vojáků. Evropská komise ale nedlouho poté její vyjádření upravila a větu o padlých z něho vyňala. Mluvčí komise vysvětlila, že původní vyjádření bylo nepřesné, protože uvedený počet měl popisovat celkové ztráty ukrajinské armády, tedy zabité i raněné vojáky.

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se dohodly na zavedení maximální ceny za ruskou ropu ve výši 60 dolarů za barel, tedy na úrovni, na které se shodla také Evropská unie. Vyplývá to ze společného prohlášení G7 a Austrálie. Západní země se dlouhodobě snaží omezit příjmy ruského režimu a připravit jej o zdroje k financování války na Ukrajině.

Německo se chystá Ukrajině dodat dalších sedm samohybných protiletadlových kanónů Gepard. Informovala o tom dnes německá vláda. Dosud Berlín Kyjevu poslal 30 těchto systémů. Podle magazínu Der Spiegel, který o další pomoci informoval jako první, dostane Ukrajina sedm gepardů, které byly původně určeny k sešrotování.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil v telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem, že raketové útoky na ukrajinskou infrastrukturu jsou „vynucená a nevyhnutelná“ reakce na provokace Ukrajiny. Šéf Kremlu dále označil západní podporu Kyjevu za „destruktivní“ a vyzval Berlín, aby přehodnotil svůj přístup. Vyplývá to z dnešního prohlášení, které k telefonátu státníků vydal Kreml. Scholz podle svého mluvčího vyzval Putina, aby co nejdříve našel diplomatické řešení války a stáhl z ukrajinského území ruské jednotky.

Moskva odmítá provést kroky, kterými americký prezident Joe Biden podmínil jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, informoval podle agentury Interfax Kreml. Biden ve čtvrtek sdělil, že by s Putinem hovořil jen tehdy, pokud by šéf Kremlu prokázal úmysl válku na Ukrajině ukončit.

Ukrajinské síly za posledních 24 hodin sestřelili šest bezpilotních letounů Orlean-10 a zničili dva muniční sklady. Ve své sobotní zprávě o tom informoval generální štáb ukrajinské armády.

Tagy: