Historické rozhodnutí, jsem vděčný. Zelenskyj komentoval zatykač na Putina

Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal v souvislosti s invazí na Ukrajinu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. České ministerstvo zahraničí rozhodnutí soudu vítá, podle Rusů ale stanovisko tribunálu nemá žádný význam. Londýn bude moci darovat Ukrajině několik desítek starších samohybných houfnic AS90. Jsem vděčný za zásadovost a ochotu postavit před soud ty, kteří jsou vinni, reagoval na internetu Zelenskyj na zatykač na Putina vydaný ICC. A jak komentuje rozhodnutí soudu v Haagu Joe Biden?

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovou. Soud zahájil jejich stíhání kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. ICC to v pátek oznámil ve svém prohlášení.

Pro Moskvu však dle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové rozhodnutí ICC „nemá žádný význam“, protože země není součástí Římského statutu, na základě kterého mezinárodní tribunál vznikl. Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak podle Reuters prohlásil, že zatykač na Putina „je jen začátek“. Rozhodnutí soudu vítá i český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, dle kterého je Putin odpovědný za válečné zločiny.

Švédsko oznámilo, že se dohodlo s Británií na prodeji 14 kusů svého dělostřeleckého systému Archer. Londýnu nákup umožní darovat Ukrajině několik desítek starších samohybných houfnic AS90. Osm systémů Archer poputuje ze Švédska také přímo na Ruskem napadenou Ukrajinu, informovala ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na vládu ve Stockholmu. „Dělostřelecké systémy, jako je Archer, v kombinaci s obrněnými vozidly a tanky zvyšují obranyschopnost Ukrajiny a umožní jí znovu získat své území,“ uvedl švédský ministr obrany Pal Jonson.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajinci už asi nemají u Bachmutu žádný trumf, řekl Šedivý. Prozradil, jaké dilema země řeší

Rusko dohodu o vývozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů přes Černé moře prodlužuje o 60 dnů, oznámila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Dohoda podepsaná loni v červenci byla o 120 dní prodloužena už v listopadu a její platnost vyprší v sobotu.

Polsko v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři nadzvukové letouny MiG-29. Na tiskové konferenci po setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem to řekl polský prezident Andrzej Duda. Celkem má Polsko k dispozici přes deset strojů, které v minulosti převzalo z výzbroje bývalé Německé demokratické republiky (NDR). Další stroje Polsko Ukrajině poskytne po jejich servisu a opravě. Stíhačky jsou podle Dudy provozuschopné.

Čínské firmy, včetně jedné napojené na vládu v Pekingu, poslaly subjektům v Rusku tisíc pušek, ochrannou výstroj nebo součástky k dronům, které lze využít k vojenským účelům. Po vyhodnocení celních a obchodních dokumentů o tom informoval server Politico. Dodávky se podle něj uskutečnily mezi loňským červnem a prosincem.

Další aktuální dění můžete sledovat ve článku zde.

Tagy: