David Ondráčka končí po 13 letech v pozici ředitele protikorupční organizace Transparency International Česká republika (TI ČR). Řízením této nevládní neziskové organizace pověřila správní rada právníka a experta na problematiku korupce Petra Leyera. TI ČR o tom v pátek informovala v tiskové zprávě a Ondráčka videem na sociálních sítích.
„Je čas na změnu. Transparency předávám dobrému týmu a jsem naprosto přesvědčen, že jej posunou dál, že jsou kompetentní. Doufám, že organizaci zachováte přízeň a podporu, nejlépe i tu finanční,“ vzkázal Ondráčka ve videu na sociálních sítích.
Dodal, že vždy práci dělal naplno, bavila ho, žil jí s odvahou a vytrvale. „Chtěl jsem, abychom se zabývali zásadními věcmi, abychom řešili velké nekalé zájmy byznysu, politiky, zákulisí. Abychom se jim stavěli, aby několik jednotlivců nemohlo rozebrat tuto zemi. Chtěl jsem dělat velké věci, jako jsou zakázky, dotace, velké investice do zdravotnictví, dopravy, nákupu zbraní, monitoring voleb a financování kampaní nebo regulaci hazardu. Abychom se pořád dívali politikům a úřadníkům pod prsty a aby se hrálo fair play,“ uvedl bývalý ředitel.
Jeho práce podle něj nepřinášela jen příjemné věci. „Čelil jsem mnoha výhružkám, tlakům, útokům, žalobám, trestním oznámením. Často jsem si připadal jako David proti korupčnímu Goliáši, ale to mě zocelilo. Odnáším si z toho to dobré,“ dodal Ondráčka.
Rozhodl jsem se dnes ukončit svou dlouholetou práci v TI. Děkuji vám za velkou podporu, které jsem si vždy vážil.
— David Ondráčka (@David_Ondracka) November 20, 2020
Prosím zachovejte Transparency přízeň. Předávám ji do nejlepších rukou skvělému týmu. Odcházím, nemizím a rád zůstanu ve spojení! Buďte zdraví. @Transparency_CZ pic.twitter.com/B2Nrsb3Krs
V čele TI ČR bude stát Petr Leyer
Ondráčka do TI ČR nastoupil v roce 2002 na pozici projektového manažera. Ředitelem se stal o šest let později. Předseda správní rady TI ČR Jan Spáčil ocenil Ondráčkovu práci. Odcházející předseda podle něj pomohl otevřít desítky závažných korupčních kauz a aktivně lobboval za zlepšení klíčové protikorupční legislativy. „Stal se výraznou veřejnou tváři boje proti korupci v České republice,“ míní Spáčil.
Správní rada TI ČR pověřila vedením organizace Petra Leyera. Dlouholetý seniorní právník se zaměřuje především na oblasti veřejných zakázek, střetu zájmů, nastavování vnitřních protikorupčních mechanismů ve veřejné i soukromé sféře a fungování územních samospráv.
TI ČR, která patří k mezinárodní síti nevládních organizací Transparency International, vznikla v roce 1998. Jejím cílem je mapovat stav korupce v Česku a aktivně přispívat k jejímu omezování. V TI ČR pracuje 13 zaměstnanců a sedm stážistů.
Podle údajů na svém webu upozornila organizace na 35 korupčních kauz a připomínkovala šest protikorupčních zákonů. Ke kauzám, které organizace řeší, patří mimo jiné otázka střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády organizaci v minulosti opakovaně označil za zkorumpovanou. Letos v únoru středočeský krajský soud nepravomocně rozhodl, že se premiér za toto označení nemusí omlouvat. Podle soudu Babišova vyjádření významně nezasáhla do práv organizace.
Rozpočet TI ČR je kolem 11 milionů korun ročně. Financována je z darů od lidí a firem, grantů a dotací. Část peněz na své aktivity získává například organizováním školení či analýzami korupčních rizik pro firmy.