Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

„K novým opatřením máme výhrady, především k uzavírání vánočních trhů. Bylo by možné nastavit pravidla pro jejich otevření, třeba zákaz konzumace alkoholu, oplocení a omezený počet lidí, stánky dál od sebe nebo nošení respirátorů,“ řekl Philipp v nedělní Partii.

Podle hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše (ANO) je to představa hezká, ale těžko realizovatelná. „Nedovedu si představit, jak zmíněné oplocení budeme dělat,“ odvětil Philippovi.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) pak uvedl, že oželení trhů a rozsvěcení vánočních trhů je minimum toho, co může vláda ke zlepšení horšící se pandemie koronaviru udělat. „Mohou následovat drastičtější opatření. Je nepříjemné sledovat mezivládí. Stávající vláda, která má zodpovědnost, se snaží opatření dělat, ale vznikají podněty nově vznikající vlády, která už říká, že něco zruší,“ zhodnotil.

Zavření trhů vysvětloval v první části pořadu Partie vicepremiér Karel Havlíček (ANO). „Jsou dnes zavřené prakticky všude v okolních zemích. Je to striktní doporučení německého renomovaného Institutu Roberta Kocha. Jsme v době, kdy máme jihoafrickou mutaci. Adventní trhy jsou místo, kde se koncentruje velké množství lidí. Lidé tam chodí za zábavou, ne jen nakoupit,“ argumentoval.

Rakušan se na vládu kvůli trhům zlobí

Zároveň se podivil, že město Most přejmenovalo vánoční trhy na zimní farmářské trhy. „Nechápu to, tohle není řešení. Přece se z toho (pandemie) chceme všichni dostat,“ dodal.

„Paní, která chce prodávat svíčky, nemůže, a vedle jedou obří centra. Adventní trhy nejsou zásadním rizikem,“ kontroval Vít Rakušan, předseda hnutí STAN a kandidát na ministra vnitra s tím, že zákaz trhů vypadá diskriminačně.

Podle Havlíčka ale lidé nechodí do obchodních center za zábavou a jsou v nich i částečně kontrolováni. V centrech se navíc podle něj pohybuje méně lidí, zatímco na trzích by bylo narváno. Slíbil ovšem, že vláda pomůže živnostníkům, kteří nemohou své zboží na trzích prodávat.

Philipp: Víme dlouho dopředu, jak se situace bude vyvíjet

Organizátoři vánočních trhů i prodejci jsou z rozhodnutí vlády rozhořčeni. „Jsme v šoku a zoufalí. Zatímco obchodní domy a nákupní centra zůstanou otevřena, venkovní tržiště musí být uzavřena. Je to absurdní,“ řekla Hana Tietze, mluvčí firmy Taiko, která organizuje největší pražské vánoční trhy na Staroměstském náměstí.

Lidovec Tom Philipp v Partii ještě zmínil, že mu vadí hlavně forma, jakou vláda nová opatření přijímá a ohlašuje. „Víme dlouho dopředu, jak se situace bude vyvíjet, ale jsme najednou překvapeni, že máme šest tisíc lidí v nemocnicích. To se dalo čekat. Mělo se to říct třeba pět týdnů dopředu. Vláda se chová ad hoc – večer se sejde, ráno to platí. Ne každý se večer kouká na televizi nebo čte internet. Pak se lidé najednou dozvědí, že do obchodu už nemohou,“ pustil se do dosluhujícího kabinetu.

Tagy: