reklama

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

reklama

„K novým opatřením máme výhrady, především k uzavírání vánočních trhů. Bylo by možné nastavit pravidla pro jejich otevření, třeba zákaz konzumace alkoholu, oplocení a omezený počet lidí, stánky dál od sebe nebo nošení respirátorů,“ řekl Philipp v nedělní Partii.

Podle hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše (ANO) je to představa hezká, ale těžko realizovatelná. „Nedovedu si představit, jak zmíněné oplocení budeme dělat,“ odvětil Philippovi.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) pak uvedl, že oželení trhů a rozsvěcení vánočních trhů je minimum toho, co může vláda ke zlepšení horšící se pandemie koronaviru udělat. „Mohou následovat drastičtější opatření. Je nepříjemné sledovat mezivládí. Stávající vláda, která má zodpovědnost, se snaží opatření dělat, ale vznikají podněty nově vznikající vlády, která už říká, že něco zruší,“ zhodnotil.

Zavření trhů vysvětloval v první části pořadu Partie vicepremiér Karel Havlíček (ANO). „Jsou dnes zavřené prakticky všude v okolních zemích. Je to striktní doporučení německého renomovaného Institutu Roberta Kocha. Jsme v době, kdy máme jihoafrickou mutaci. Adventní trhy jsou místo, kde se koncentruje velké množství lidí. Lidé tam chodí za zábavou, ne jen nakoupit,“ argumentoval.

Rakušan se na vládu kvůli trhům zlobí

Zároveň se podivil, že město Most přejmenovalo vánoční trhy na zimní farmářské trhy. „Nechápu to, tohle není řešení. Přece se z toho (pandemie) chceme všichni dostat,“ dodal.

„Paní, která chce prodávat svíčky, nemůže, a vedle jedou obří centra. Adventní trhy nejsou zásadním rizikem,“ kontroval Vít Rakušan, předseda hnutí STAN a kandidát na ministra vnitra s tím, že zákaz trhů vypadá diskriminačně.

Podle Havlíčka ale lidé nechodí do obchodních center za zábavou a jsou v nich i částečně kontrolováni. V centrech se navíc podle něj pohybuje méně lidí, zatímco na trzích by bylo narváno. Slíbil ovšem, že vláda pomůže živnostníkům, kteří nemohou své zboží na trzích prodávat.

Philipp: Víme dlouho dopředu, jak se situace bude vyvíjet

Organizátoři vánočních trhů i prodejci jsou z rozhodnutí vlády rozhořčeni. „Jsme v šoku a zoufalí. Zatímco obchodní domy a nákupní centra zůstanou otevřena, venkovní tržiště musí být uzavřena. Je to absurdní,“ řekla Hana Tietze, mluvčí firmy Taiko, která organizuje největší pražské vánoční trhy na Staroměstském náměstí.

Lidovec Tom Philipp v Partii ještě zmínil, že mu vadí hlavně forma, jakou vláda nová opatření přijímá a ohlašuje. „Víme dlouho dopředu, jak se situace bude vyvíjet, ale jsme najednou překvapeni, že máme šest tisíc lidí v nemocnicích. To se dalo čekat. Mělo se to říct třeba pět týdnů dopředu. Vláda se chová ad hoc – večer se sejde, ráno to platí. Ne každý se večer kouká na televizi nebo čte internet. Pak se lidé najednou dozvědí, že do obchodu už nemohou,“ pustil se do dosluhujícího kabinetu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta
Koronavirus

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama