Nově oznámená vládní opatření jsou absurdní, diskriminační a pro některé i likvidační, zlobí se hned několik asociací a spolků. Kvůli omezení otevírací doby přijdou některé podniky o nejsilnější sezónu, na kterou se připravovaly po celý rok. MMnoz po několika lockdownech už nemají žádné rezervy a hrozí jim krach.
„Jsme v šoku a zoufalí. Zatímco obchodní domy a nákupní centra zůstanou otevřena, venkovní tržiště musí být uzavřena. Je to absurdní,“ řekla Hana Tietze, mluvčí firmy Taiko, která organizuje největší pražské vánoční trhy na Staroměstském náměstí.
Společnost doufá, že vláda organizátorům a prodejcům nabídne kompenzace, na přípravě trhů pracovala v průběhu celého letošního roku. Podle mluvčí se organizátoři připravili i na zpřísněná opatření a kontroly očkovacích certifikátů návštěvníků trhů. „Najali jsme nové zaměstnance, kteří se na přípravě a organizaci podíleli. Zrušili jsme také doprovodný program a přichystali se na všechna nařízení,“ řekla Tietze.
Problémy budou mít podle Tietze také někteří prodejci, a to zejména ti, kteří si vzali úvěry, z kterých pořizovali zboží. „Takže pro ty to bude likvidační,“ dodala. Zda a kdy firma stánky z náměstí odstěhuje, podle ní zatím nebylo rozhodnuto.
Zákaz konzumace v jídelních zónách obchodních center má za diskriminační krok předseda výkonného výboru Asociace nákupních center ČR Jan Kubíček. „Nerozumíme tomu, v čem jsme odlišní od restaurací, které mohou v průběhu dne poskytovat služby v plném rozsahu. V průběhu celé pandemie dodržují nákupní centra důsledně všechna nařízení a opakovaně prokázala, že nejsou zdrojem nákazy,“ uvedl Kubíček.
Není jasné, zda budou kompenzace vůbec vyplacené
Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý respektuje přijatá opatření, zároveň ale varuje, že budou mít další tvrdý dopad na už tak ohroženou část podnikatelů. „Zákaz vánočních trhů dopadne na turistický trh, neboť na trhy v mnoha českých městech každoročně zamířily tisíce turistů nejen ze zahraničí,“ napsal v tiskové zprávě.
Komora má proto dva požadavky. Za důležité považuje zvážení, zda kompenzační opatření není třeba přizpůsobit nouzovému stavu. „A to především u programu Covid – nepokryté náklady, kdy pouze 40procentní náhrada těchto nepokrytých nákladů se nyní jeví jako nedostatečná,“ rozvedl prezident.
Dále mezi podnikateli roste nervozita z každého vládou ohlášeného kroku především proto, že schválené kompenzace budou výlučně hrazeny již z rozpočtu na příští rok, kde se s nimi nepočítá. Nová vládní koalice dala silně najevo, že rozpočet, schválený odcházející vládou, buď zásadně přepracuje, nebo navrhne rozpočtové provizorium.
„Z tohoto pohledu Hospodářská komora chce hlasitě připomenout, že i když jsou opatření schválena a vyhlášena, není jasné, zda kompenzace budou podnikatelům vůbec vyplaceny. Uvítali bychom proto v této oblasti alespoň rámcovou domluvu staré a nové vlády. Případně pak i od nové vlády ujištění, že tyto kompenzační závazky stávající vlády převezme,“ dodal Dlouhý.
Nové restrikce rovněž zasáhnou do hromadných akcí. O víkendu se jich koná hned několik po celé České republice, na brněnském výstavišti navíc probíhá největší tuzemský esportový šampionát Mistrovství ČR v počítačových hrách. „Jako organizátoři budeme respektovat veškerá vládní opatření, ale budeme nuceni se pohybovat v jejich mantinelech. Akce je již v průběhu a není možné ji jen tak najednou zastavit. Zároveň naše cílová skupina nepatří mezi nejrizikovější skupinu osob,“ řekl CNN Prima NEWS šéf České esportové asociace Lukáš Pleskot.
Je to zklamání, vláda se nepoučila
Nová opatření se nelíbí ani Asociaci hotelů a restaurací ČR (AHR). Podle prezidenta Václava Stárka bylo totiž možné na nich dodržet režim podle požadavků hygieniků. Zkrácení provozní doby restaurací je podle něho dalším omezením, které bude mít dopad na tržby. Je třeba znovu začít řešit kompenzace a probrat, zda slíbená podpora je dostatečná.
Gastronomická sekce Hospodářské komory ČR je zase zklamaná, že se vláda nepoučila z minulosti. Už předchozí zkušenosti podle něj ukázaly, že pokud lidé musejí gastronomické provozy opustit ve 22:00, tvoří se hloučky a lidé se potulují po ulicích.
„Pro zaměstnance barů a diskoték to bude na prášky, je to nejlepší sezóna. Restaurace budou bojovat o lidi,“ konstatoval Kastner v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Velkým problémem budou již nakoupené zásoby, mnozí se také podle něj obávají, že se situace zdaleka nezlepší ani v průběhu ledna či února.
Společnost Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy, taktéž upozornila, že vláda opatření znovu přijímá na poslední chvíli a gastronomické provozy nemají čas se na ně připravit. Například skladové zásoby obvykle neřeší ze dne na den.
„Důrazně vyzýváme vládu, aby přijatá opatření skutečně vymáhala, neboť považujeme za nepřijatelné, že na opatření doplácí poctivě se chovající podnikatelé, zatímco černí pasažéři na ignorování pravidel vydělávají,“ dodala Gastronomická sekce Hospodářské komory ČR.