reklama
CNN Prima News Osoblaha

Osoblaha

Výpis příspěvků ke štítku „Osoblaha“

Ostatky sestřeleného letce patří muži z Donbasu aneb Jak na Osoblažsku našli bitevník Il-2

29. srpna 2021 06:29

Historik Radovan Frait pátrá po rodině sovětského letce Michaila Fronoviče Šutěnka. V průběhu srpna totiž potěžkal v rukách pilotovy ostatky, když se mu s kolegy podařilo vykopat sovětský bitevník Iljušin Il-2 (šturmovik) sestřelený 21. března 1945 v bitvě na Osoblažsku, které se přezdívá český Stalingrad. „Zatím vím, že pilot pocházel z Adrejevky v Doněcké oblasti, těch Adrejevek je tam ovšem víc,“ říká Frait a v bádání usilovně pokračuje.

Olašský vajda vyzývá české i slovenské Romy: Očkujte se, jde vám o život

12. června 2021 05:46

Komunitě olašských Romů vládnou vajdové v čele s králem, 55letý vajda Josef Stojka z Ostravy je vnukem jednoho z panovníků a sám se také může stát králem. Aktuálně má ale Stojka jiné starosti, trápí ho, že se Romové odmítají očkovat. „Když jsem měl covid, lékaři už rodině oznámili, že umřu. Přežil jsem, proto propaguji očkování,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS, v jehož průběhu volal i hlavní hygieničce Pavle Svrčinové.

Píchnou mě a umřu. Mladí Romové z vyloučené lokality mají z očkování hrůzu

6. června 2021 05:37

Dvaadvacetiletá Magdalena Burianová, která žije ve vyloučené lokalitě v Osoblaze na Krnovsku říká: „Bojím se! Opravdu se bojím, nenechám si to píchnout,“. Od pátku 4. června se přitom registrace k vakcinaci proti infekci covidu otevírá i mladým lidem ve věku 16 až 29 let. „Nikdo se nenechá očkovat, to vám tady potvrdí každý. Ani já ne, mám strach,“ obává se i 30letá Hana Ferencová.

České republice už je 28 let, nostalgici budují Muzeum Československa

2. ledna 2021 15:15

Československo zaniklo v první vteřině 1. ledna 1993. Pro Mariana Hrabovského a Tomáše Sulka z Osoblahy na Krnovsku je to zásadní přelom, o předměty vyrobené po tomto datu se nezajímají. Už šestý rok totiž budují Muzeum Československa. „Rozhodně neoslavujeme socialismus, je to především o nostalgii,“ vysvětluje Sulek a ukazuje magnetofon Sonet duo, státní znak s rudou hvězdou či uniformy vojáků Československé lidové armády.

Osoblaha aneb Jak se město v pohraničí rychle mění ve vyloučenou lokalitu

1. července 2020 06:39

Na panelovém sídlišti v centru Osoblahy na Krnovsku přibývá Romů vystěhovaných z Opavy, Ostravy ale i z Kolína, Brna a dalších měst. Osoblaha má pověst jednoho z největších zapadákovů v republice, je to „díra kdesi ve Slezsku“ obklopená ze tří stran Polskem. Ale také skvostnou přírodou. „Máme jedenáct set obyvatel, Romové už tvoří třetinu. Dřív se tu slibně rozvíjel turismus, teď se návštěvníci začínají městu vyhýbat,“ stěžuje si osoblažský zastupitel a učitel Marian Hrabovský. V obavách, aby vývoj v městečku nekopíroval Chánov. Romové to vidí jinak a místního obchodníka s byty a chudobou chválí do nebes: „Pan majitel je zlatý, děkujme Bohu, že nám dal byty. Jinde už nás nechtějí.“

Dva utopení v rozvodněné Osoblaze tvořili pár. Muž prý ženě vyhrožoval zabitím

21. června 2020 15:30

Rozvodněná říčka Osoblaha v obci Petrovice na úpatí Jeseníků připravila o život dvě osoby. Místní obyvatelé ale nad neštěstím kroutí hlavou. „Je to divné, vody tu sice máme hodně, ale zatím se ani nevylila z koryta. Museli se pohádat, třeba se opilí strkali na břehu a spadli tam,“ spekuluje jeden z nich. Starostka Petrovic Radka Drgáčová zatím potvrdila úmrtí jednoho obyvatele obce, po jeho partnerce se stále pátrá.

reklama