Osobnosti festivalu v Karlových Varech odtajněny. Glóbus dostane hvězda Pirátů z Karibiku

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dostane na karlovarském festivalu australský oscarový herec Geoffrey Rush, známý mimo jiné z filmu Králova řeč nebo ze série Piráti z Karibiku. Cenu prezidenta festivalu na závěr festivalu převezme taktéž oscarový Benicio Del Toro. Ten je naopak nezapomenutelný jako Franky Čtyřprsťák ze snímku Podfu(c)k. Vše oznámil prezident festivalu Jiří Bartoška.

Festival k poctě Benicia Del Tora uvede filmy Obvyklí podezřelí a Traffic – nadvláda gangů. Za roli policisty ve druhém snímku z roku 2000 obdržel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, Zlatý glóbus, cenu BAFTA a řadu dalších ocenění. Pětapadesátiletý herec je známý také ze snímku 21 gramů, role v něm mu vynesla další nominaci na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli a cenu BAFTA.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se bude konat od 1. do 9. července. Bartoška také oznámil, že festivalová znělka bude letos věnována herečce Ivě Janžurové, která v roce 2015 dostala Cenu prezidenta festivalu.

🇬🇧 ⭐ Geoffrey Rush will be one of the stars of this year’s festival ⭐ ▷ What do the legendary films Shakespeare in Love,...

Posted by Karlovy Vary International Film Festival on Tuesday, June 21, 2022

Sedmdesátiletý Geoffrey Rush má Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Záře z roku 1996. Nominace na cenu americké akademie nasbíral také za své výkony ve snímcích Zamilovaný Shakespeare, Quills – Perem markýze de Sade a Králova řeč.

🇬🇧⭐Benicio Del Toro to attend KVIFF closing ceremony ⭐ ▷ The producer and Oscar winning actor Benicio Del Toro, will...

Posted by Karlovy Vary International Film Festival on Tuesday, June 21, 2022

Pořadatelé již dříve oznámili, že Cenu prezidenta festivalu dostane i herec, dramatik, scenárista a režisér Bolek Polívka. Karlovarský festival letos uctí ve svém programu nedávno zesnulou filmovou historičku Evu Zaoralovou, která byla dlouhá léta jeho uměleckou ředitelkou.

Zahajovací koncert festivalu, který je volně přístupný veřejnosti, letos obstará kapela Mig 21 ve spojení s Orchestrem Národního divadla.

Tagy: