V souvislosti s pádem lanovky na Ještěd v Liberci před dvěma lety obvinila policie čtyři lidi a jednu firmu z obecného ohrožení z nedbalosti. Informoval o tom krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Při neštěstí zemřel 31. října 2021 průvodčí v jedné z kabin. Lanovka patří Českým drahám, které v pondělí proti obvinění podaly stížnost.
„V dané věci jsme bezprostředně po události zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Zadali jsme množství multioborových znaleckých zkoumání a provedli výslechy svědků a do případu zainteresovaných fyzických a právnických osob,“ uvedl policejní mluvčí. Ve čtvrtek podle něj kriminalisté ukončili část přípravného řízení, v níž prověřovali veškeré okolnosti případu a vydali usnesení o zahájení trestního stíhání.
ČTĚTE TAKÉ: Rozvzteklený muž v Hejnicích málem umučil kolegu. Zásahovka ho vytáhla již nehybného
„Za vinu je obviněným kladeno zejména porušení důležitých povinností vyplývajících z jejich zaměstnání a funkcí tím, že v rozporu s předpisy a technickou dokumentací, které stanovují mimo jiné podmínky pro provoz této lanové dráhy, byla dráha Horní Hanychov – Ještěd vědomě provozována,“ dodal Robovský.
Rozvzteklený muž v Hejnicích málem umučil kolegu. Zásahovka ho vytáhla již nehybného
Soud v Liberci bude rozplétat krvavý příběh jako vystřižený z divokých devadesátek. Spory mezi dvěma muži kvůli podnikání měly skončit únosem a brutálním bitím. Státní zástupkyně nyní na jednoho z nich podala žalobu pro pokus o vraždu. Druhý z aktérů totiž přežil mučení jen o vlásek. V případě prokázání viny hrozí pachateli až dvacetiletý trest odnětí svobody.
„České dráhy i všichni jejich zaměstnanci po celou dobu vyšetřování úzce spolupracovali s vyšetřujícími orgány na objasnění příčin nehody. České dráhy se s názorem vyšetřujících orgánů ohledně odpovědnosti Českých drah a jejich zaměstnanců neztotožňují. Lanovka na Ještěd měla veškerá nezbytná povolení a revize, které jsou k provozu lanovky potřeba. České dráhy věří, že se v trestním řízení prokáže, že trestní odpovědnost společnosti nebo jejích zaměstnanců není na místě,“ řekl mluvčí společnosti Petr Šťáhlavský.
Při havárii před dvěma lety spadla po přetržení tažného lana jedna ze dvou kabin visuté lanovky a zemřel průvodčí. V kabině pro 35 lidí byl sám. Třinácti cestujícím v druhé kabině se nic nestalo, zůstali viset na nosném laně 15 metrů nad zemí. Průvodčí aktivoval záchrannou brzdu a kabinu, která po přetržení tažného lana prudce sjížděla zpátky k dolní stanici, zastavil. Z kabiny pak museli cestující vyprostit hasiči.
Od neštěstí je lanovka mimo provoz, České dráhy nechtějí investovat do rekonstrukce, jejíž náklady se odhadují na více než čtvrt miliardy korun. Zájem o převzetí lanovky má Liberec, s Českými drahami se ale zatím na podmínkách odkupu nedomluvil. Obchod je ve fázi, kdy mají obě strany vyhotovené znalecké posudky a vyjednávají o ceně.
Dvoukabinovou visutou lanovku na Ještěd vybudovala v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Ročně přepravila lanovka dvěma svými kabinami kolem čtvrt milionu cestujících. V její devadesátileté historii se tažné lano přetrhlo už v roce 1944. Tehdy ale měla lanovka jiný systém jištění se dvěma tažnými lany a nehoda neměla tragické následky.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Padl rozsudek v případu týrání psa Artuše. Jeho majitel na něm prováděl pokusy