reklama

Pandemie je pro herní průmysl požehnáním i prokletím. Jaké jsou jeho vyhlídky?

Doom Eterna. Reprofoto: idsoftware.com/

Prodeje her trhají rekordy, ale vývoj těch nových nabírá zpoždění. Přidávají se potíže s distribucí. Výhodu získávají nezávislá menší studia, protože jejich hry vycházejí pouze digitálně.

reklama

Oblíbenou činností v domácí karanténě bývá hraní videoher, což ukazují i rekordní prodeje v uplynulých týdnech. „Střílečka“ Doom Eternal, která vyšla v polovině března, si během prvního víkendu prodeje vedla nejlépe ze všech her slavné akční série. Idylický simulátor bydlení a zahrádkaření Animal Crossing: New Horizons pak spoustě lidí nabídl ideální únik od pochmurné reality, protože se stal nejprodávanějším titulem vůbec na konzoli Nintendo Switch. Zvýšená čísla aktivních hráčů pak zaznamenaly i on-line služby jako Steam či GOG.

Mimořádné pozornosti se těší mnohé esporty. Přerušená sezóna automobilové Formule 1 letos odstartovala alespoň virtuálně v oficiální videohře šampionátu F1 2019 od Codemasters i s účastí skutečných pilotů, slavných sportovců a celebrit. To vše za pozornosti mainstreamových médií, která se esportům obvykle moc nevěnují.

Vynucené pauzy prakticky všech světových fotbalových lig využily obě největší fotbalové videohry FIFA 2020 a eFotball PES 2020 pořádáním mimořádného množství on-line turnajů - opět s účastí skutečných fotbalových hvězd i celebrit. Sledovanost herní streamovací služby Twich trhala rekordy, když v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenala více než tři miliardy hodin sledování.

Problémy velkých jako šance pro malé a nezávislé?

Přestože je zájem hráčů obrovský, nehýří herní studia optimismem, protože i jim přinášejí karanténní opatření značné komplikace. Kvůli problémům s distribucí fyzických kopií her už bylo odloženo několik titulů, z nichž nejznámější je očekávané pokračování playstationové exkluzivity The Last Of Us Part II. Jde o druhý přesun termínu, novým datem vydání je 19. červen 2020. Kvůli tomu se musel posunout další fanoušky očekávaný titul - samurajské dobrodružství Ghost of Tsushima - na 17. července, aby si hry vzájemně „nekanibalizovaly“ tržby.

Problémem pro mnohá studia je také fungování velkých mnohosetčlenných týmů v režimu home office. „První týden šlo všechno opravdu dobře,“ popsal Swen Vicke, šéf renomovaného studia Larian, které momentálně pracuje na epickém RPG Baldur’s Gate 3, v rozhovoru se známým herním novinářem Jasonem Schreierem. Jenže pak mnoha zaměstnancům přibyla starost o děti, které nemohly do škol, a postupně klesala produktivita. „Začali jsme vnímat vzrůstající komunikační zádrhely. Aktuálně trávíme většinu dne na videokonferencích ve snaze řešit problémy, organizovat a udávat směr,“ vysvětlil Vicke s tím, že vše trvá delší dobu, než kdyby tým působil na společném pracovišti.

Assassins Creed Valhalla je hrou, která už ke konci roku vyjde také pro nové konzole
Assassins Creed Valhalla je hrou, která už ke konci roku vyjde také pro nové konzole
Zdroj: Ubisoft

Přestože se velká část vývoje her realizuje od klávesnic počítačů, některé jeho složky jsou v jádru srovnatelné s filmovými produkcemi, které se po celém světě pozastavily, jelikož vyžadují velké množství lidí tzv. „na place“. Týká se to animování příběhových sekvencí, které se zachycují ze skutečných herců pomocí technik motion capture či dabingu. „Pro tyto věci nemáme alternativní řešení,“ posteskl si Vicke.

Baldurs Gate 3
Baldurs Gate 3

Podobné obtíže musí řešit většina velkých týmů s náročnou organizací práce. Výhodu tak získala nezávislá několikačlenná studia, jenž mají menší starosti s distribucí, protože jejich hry vycházejí pouze digitálně. Navíc jim odklady větších titulů otevírají příležitost vyniknout v menší konkurenci. Cílové skupiny konzumentů tzv. áčkových a nezávislých titulů se však překrývají jen částečně.

Vše rozhodne start nových konzolí

Sedmileté čekání na novou generaci herních konzolí by letos mělo být u konce. Sony i Microsoft slibují, že jejich PlayStation 5 či Xbox Series X vyjdou určitě v původně plánovaném termínu před vánočními svátky. Znalci z oboru však vyjadřují obavy, zda bude při jejich startu dostatek atraktivních herních titulů, které využijí jejich výkon a nové možnosti interakce. Musí totiž zlákat ke koupi i zákazníky, kteří budou v době koronavirové pandemie více řešit výdaje.

Propojení nových technologií se zážitky i příběhy, které lze s jejich pomocí zprostředkovat, odjakživa pohání herní průmysl. Nepovedený start nových konzolí může herní průmysl fatálně poznamenat. Snad proto si ho zatím nikdo nepřipouští.

Tagy: videohry Doom Eternal Sony Microsoft Play Station Xbox Nintendo Switch Swen Vicke Larian Jason Schreier
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

PŘEHLEDNĚ: Děti se vrátily do škol. Jak vypadá testování a na co si dát pozor?

PŘEHLEDNĚ: Děti se vrátily do škol. Jak vypadá testování a na co si dát pozor?

  • Aktualizováno

V pondělí se po dlouhé pauze vrátila polovina žáků prvního stupně do škol. Všechny děti musely před vstupem do školy povinně absolvovat antigenní nebo PCR test –⁠ podle toho, jaké škola má. Testovat se budou dvakrát týdně. Některé žáky ale rodiče do školy nepustili, protože se jim nezamlouvá podmínka testování či nošení roušek. Jak pondělní návrat do lavic probíhal? A na co si mají dát pozor rodiče, jejichž děti čeká návrat až příští týden?

V Česku se chystá koncert pro tisíc lidí. Ještě v dubnu zazpívá Lounová či Ledecký
Sex není pud. Děti se o něm často učí z porna místo od rodičů, říká sexuoložka
Ženy se při Velké pardubické prosadily rychleji než při Velké národní v Liverpoolu
Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg
Střelba před nemocnicí v Paříži. Útočník zabil jednoho člověka, pak ujel na skútru
reklama
reklama
Petříček: Odcházím se vztyčenou hlavou. Odvolají mě kvůli politickým důvodům

Vláda

Domácí zpravodajství

Zaorálek je excelentní ministr, říká jeho nástupce Birke. Chce zůstat i starostou Náchoda
Další články
reklama
reklama