Panenské početí? V zoo se narodila mláďata varana bez otce

Zoo v tenesijském městě Chattanooga se pochlubila nečekanou zprávou. Mláďata varana komodského, která se zde narodila v srpnu loňského roku, totiž mají jen jednoho rodiče! Může za to vzácný jev zvaný partenogeneze, ke které dochází u pouhé desetiny procenta všech obratlovců.

Zoo v tenesijském městě Chattanooga se pochlubila nečekanou zprávou. Mláďata varana komodského, která se zde narodila v srpnu loňského roku, totiž mají jen jednoho rodiče! Může za to vzácný jev zvaný partenogeneze, ke kterému dochází u pouhé desetiny procenta všech obratlovců.

Charlie, matka tří varaních mladíků Onyxe, Jaspera a Flinta, přitom již rok sdílí výběh se samcem Kadalem. Ošetřovatelé je však nikdy neviděli se pářit, a příchod mláďat je proto překvapil. Záhadu rozluštila až genetická analýza – Kadal zcela jistě není otcem. To znamená, že Charlie přivedla mláďata na svět zcela sama. Varani totiž patří mezi sedmdesát druhů, u kterých je to možné. Protože většinou žijí osamělými životy, mohou potomky na svět přivést za pomoci pohlavního styku, ale i partenogeticky. Tato schopnost byla u varanů objevena poprvé až v roce 2006. Při partenogenezi nedochází k oplodnění vajíčka spermií, ale jiným vajíčkem. Na rozdíl od nás lidí nese samička varana pohlavní chromozomy WZ, kdežto samec ZZ. Vajíčka oplodněná samotnou samicí, tak mohou nést chromozomy WW či ZZ. A protože varianta WW se u varanů nevyskytuje a není životaschopná, zplodí tak jen samce.

Tato dovednost jim přijde vhod i proto, že jim kvůli ztrátě habitatu a pytláctví hrozí vyhynutí. Každý další nový jedinec je tak symbolem možné budoucnosti.

Tagy: