Papež František přiletěl na návštěvu Maďarska, kde chce mimo jiné hovořit o své vizi budoucnosti Evropy sužované válkou na Ukrajině a migrační krizí. V Budapešti řekl, že evropské křesťanské hodnoty nemohou být založené na zkostnatělosti a omezenosti v myšlení. Vyzval Evropu, aby společně hledala bezpečné a legální způsoby řešení migrační krize, a připomněl jí, že tento problém nelze zastavit odmítáním lidí.
Ve zjevné narážce na ostrou protiimigrační politiku současné maďarské vlády František v projevu před jejími představiteli řekl, že přijímání lidí „s odlišným jazykem a zvyky“ je znakem bratrství, jaké si přál svatý Štěpán I. Uherský, zakladatel uherského státu.
ČTĚTE TAKÉ: Sex je krásný dar, řekl papež. Promluvil i o pornografii, potratech či „zkaženosti církve“
Maďarský konzervativní premiér Viktor Orbán odmítá přistěhovalectví zejména z muslimských zemí a staví se do role ochránce křesťanské podoby Evropy. Aby příliv lidí z krizových oblastí do země zastavil, nechal na maďarské jižní hranici postavit plot s žiletkovým drátem.
Papež v projevu také vyzval k návratu k „evropskému duchu“ tak, jak si ho představovali zakladatelé moderní Evropy po druhé světové válce, a řekl, že jednotlivé národy by se „měly dívat za své hranice“. Na politiky naléhal, aby odmítli „do sebe zahleděné formy populismu“ a přísně nacionalistické zájmy.
V den, kdy Rusko po necelých dvou měsících podniklo další sérii útoků na Ukrajinu, František znovu apeloval na ukončení války a „kreativní snahy o mír“, které by přehlušily ty, které nazval „válečnými sólisty“.
Papeže v pátek čeká setkání s prezidentkou Katalin Novákovou a premiérem Viktorem Orbánem. Sejde se i se zástupci občanské společnosti a v bazilice svatého Štěpána s biskupy a duchovními. Vyvrcholením jeho pobytu v Budapešti bude nedělní mše pod širým nebem před maďarským parlamentem. Kromě věřících nebo mládeže se hlava katolické církve setká i s válečnými uprchlíky z Ukrajiny. V Maďarsku se jich usadilo asi 35 tisíc z přibližně 2,5 milionu lidí, kteří po začátku ruské invaze překročili ukrajinsko-ruskou hranici.
Test pro zdraví 86letého papeže
Vatikánský státní sekretář Pietro Parolin před papežovou cestou do Budapešti v rozhovoru pro web Vatican News připomněl, že ačkoliv mnoho lidí přicházejících do Evropy z Blízkého východu a dalších krizových oblastí nejsou uprchlíci, „většina z nich ochranu potřebuje a se všemi je třeba nakládat s respektem, který si zaslouží jako lidské bytosti“.
František ovšem oceňuje přístup Maďarů k přijímání pravoslavných Ukrajinců, které z domova vyhnala ruská agrese. Co se týče Ukrajiny, shodne se papež s maďarskými představiteli i na jejich odmítavém postoji k posílání zbraní Ruskem napadené zemi. Hlava katolické církve kritizuje posílání zbraní do všech ozbrojených konfliktů. Parolin řekl, že ačkoliv papežova cesta na Ukrajinu byla naplánovaná ještě před začátkem konfliktu na Ukrajině, je „tato tragédie velmi blízká papežovu srdci“ a papež nevynechá žádnou příležitost, aby se přimlouval za mír.
AP píše, že cesta do Maďarska představuje test pro zdraví 86letého papeže, který minulý měsíc strávil čtyři dny v nemocnici kvůli potížím s dýchacími cestami. Maďarští představitelé doufali, že hlava katolické církve zavítá na různá místa v zemi, Vatikán se však rozhodl soustředit všechny akce do Budapešti. František byl v Maďarsku naposledy v září 2021, kdy se tam zastavil jen na několik hodin cestou na Slovensko.