reklama
CNN Prima News Parlament

Parlament

Výpis příspěvků ke štítku „Parlament“

Kam až zajde ochrana whistleblowerů? Hrozí prolomení bankovního tajemství, varují experti

Poslance čeká jednání o návrhu zákona o ochraně oznamovatelů z dílny ministerstva spravedlnosti. Jedná se již o třetí verzi legislativní normy, která má chránit takzvané whistleblowery. Přestože se ministerstvo vypořádalo s řadou připomínek, v předloženém návrhu zůstala například možnost prolomit bankovní tajemství. Zákon přitom musí být účinný nejpozději v prosinci tohoto roku.

Riziko ústavní krize je opravdu velké, varuje Klausův bývalý poradce

„Akademická liknavost, odtrženost od reality, určitá nadřazenost. Nedivil bych se, kdyby většině soudců Ústavního soudu teprve teď došlo, do čeho šlápli.“ Tak reagoval právník a bývalý poradce prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf v pořadu televize CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové na nález Ústavního soudu měnící volební systém v Česku.

Nemůžeme si nechat vzít demokracii. To už jsme jednou zažili, připomíná Vystrčil

Cesta na Tchaj-wan je v zájmu hospodářské spolupráce, ale je i aktem obhajoby suverénní a demokratické republiky, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS předseda Senátu Miloš Vystrčil. Oponentem v debatě mu byl poslanec Jiří Kobza (SPD). Ten naopak cestu kritizuje s tím, že Čína je naším druhým obchodním partnerem, ale Tchaj-wan až 32. v pořadí. „Proto nevidím smysl riskovat vztahy s Čínskou lidovou republikou,“ míní Kobza. Česká republika by tak podle něj přišla o tolik důležitý dovoz textilu, bot, slunečních brýlí či polotovarů. „Z ekonomického hlediska v cestě nevidím smysl,“ dodává.

Maďarští novináři varují před zásahy vlády do jejich práce, odhalil exkluzivní průzkum CNN Prima News

Maďarští novináři reagovali tvrdě na březnové hlasování tamního parlamentu, který schválil zákon posilující pravomoci vlády Viktora Orbána. Ta teď nově může řídit stát v době nouzového stavu pomocí dekretů bez schválení parlamentem. K tomu má Orbán ještě větší kontrolu nad obsahem médií, protože v zákoně je i bod o zpřísnění trestního zákoníku pro ty, kteří šíří „nepravdivé informace“ nebo „tvrzení, která by mohla zabránit ukončení epidemie“. Ty je možné odsoudit až na pět let do vězení.

reklama