CNN Prima News Parlament

Parlament

Výpis příspěvků ke štítku „Parlament“

Kam až zajde ochrana whistleblowerů? Hrozí prolomení bankovního tajemství, varují experti

Poslance čeká jednání o návrhu zákona o ochraně oznamovatelů z dílny ministerstva spravedlnosti. Jedná se již o třetí verzi legislativní normy, která má chránit takzvané whistleblowery. Přestože se ministerstvo vypořádalo s řadou připomínek, v předloženém návrhu zůstala například možnost prolomit bankovní tajemství. Zákon přitom musí být účinný nejpozději v prosinci tohoto roku.

Riziko ústavní krize je opravdu velké, varuje Klausův bývalý poradce

„Akademická liknavost, odtrženost od reality, určitá nadřazenost. Nedivil bych se, kdyby většině soudců Ústavního soudu teprve teď došlo, do čeho šlápli.“ Tak reagoval právník a bývalý poradce prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf v pořadu televize CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové na nález Ústavního soudu měnící volební systém v Česku.

I Senát může být „sexy“. Je důležitý, kdyby se Sněmovna zbláznila, říká politolog

Druhé kolo senátních voleb většinou voliče moc neláká. Horní komora Parlamentu je přitom mnohem důležitější, než se může na první pohled zdát. Nejenže hlídá legislativní „zmetky“, které dorazí od poslanců, ale je pojistkou, aby v České republice nemohl vzniknout autoritářský režim, zdůrazňuje politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu.