Nové rozložení Sněmovny si vyžádalo stěhování poslaneckých klubů. Do „většího“ museli například lidovci, TOP 09 či zákonodárci hnutí STAN. Naopak Piráti se přesunuli do menších prostor. Kdo má po kom kanceláře?
Prostory, které v minulém volebním období obývali poslanci KSČM, nyní dostala TOP 09. Šéfka strany Markéta Pekarová Adamová má kancelář po komunistickém poslanci Leo Luzarovi. S fotografií se pochlubila na Instagramu.
„Mám já to štěstí na novou kancelář ve Sněmovně. Komunisté se konečně po 32 letech od sametové revoluce stěhují definitivně. Už nebudou,“ připsala k příspěvku Pekarová. „Topka“ měla v minulém volebním období sedm poslanců, teď má dvojnásobek.
Pekarová by navíc měla dostat také luxusní kancelář po předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi, ve které třetí nejvyšší ústavní činitel například jedná se zahraničními návštěvami. Je totiž adeptkou na novou šéfku Sněmovny za koalici Spolu.
S fotografií nové kanceláře se pochlubil i její stranický kolega, „staronový“ poslanec Michal Kučera. „Tak jsem vyfasoval kancelář, ajajaj,“ napsal na Facebooku. Sedět bude na židli po bývalém šéfovi komunistů Vojtěchu Filipovi, se kterým sdílela kancelář někdejší šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá.
TOP 09 není jediná, kdo se stěhoval. Kanceláře měnili i lidovci. V dosavadní Sněmovně měli devět poslanců, nově jich mají 23. Zákonodárci KDU-ČSL proto zamířili do Smiřického paláce, kde dosud mívala klub ČSSD, která se ale letos do Sněmovny nedostala. Kdo zdědí kancelář po někdejším šéfovi partaje Janu Hamáčkovi, není zatím jasné.
Prostory ve Sněmovně si prohodili Piráti a Starostové. Piráti měli doposud 22 poslanců, teď mají jen čtyři. Naopak klub STAN se rozšířil ze šesti na 33 poslanců. Kancelář po předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi dostal podle informací CNN Prima NEWS tajemník klubu STAN.
Na svém místě naopak zůstává hnutí ANO, které má jen o pět poslanců méně než ve volbách 2017. Klub nemění ani ODS, která má o 12 zákonodárců více. Stěhovat se nemusí ani SPD, jež má nyní o dva poslance méně.
Sněmovna jako komplex paláců
Sněmovnu netvoří jedna budova. Jedná se o komplex několika paláců. I poslanecké kluby jsou rozmístěny v několika budovách. Například klub hnutí ANO je ve Sněmovní 1, kde dříve bývalo jezuitské gymnázium. V první polovině 18. století došlo ke dvěma výrazným přestavbám, které určily stavební podobu dnešní budovy. Na realizaci projektu se podílel stavitel Kryštof Dientzenhofer.
Bohatou historii má palác Smiřických, ve kterém nyní sedí lidovci. „Na počátku 17. století patřil jeden z těchto domů nejbohatší feudální rodině v tehdejších Čechách – Smiřickým. 22. května 1618 se zde radili vůdcové české stavovské opozice a při jejich poradě uzrál plán k násilnému činu – defenestraci,“ stojí na webu Sněmovny.