Prohlásil, že Sněmovna je „plná konzervativních bílých páprdů a velká část inklinuje k fašismu“. Pirátský poslanec Ondřej Profant tím vzbudil velké vášně. Piráti a STAN s Profantem přitom počítají v případě volebního úspěchu rovnou na dvě ministerstva. Co má Profant za sebou a co všechno prosazuje?
„Sněmovna je plná konzervativních bílých páprdů a velká část inklinuje k fašismu,“ prohlásil minulý týden třiatřicetiletý politik na předvolební debatě o manželství pro všechny v rámci probíhajícího festivalu Prague Pride. Vyvolal tím bouřlivé reakce, a to i přesto, že později svá slova mírnil.
Není to poprvé, kdy na sebe milovník satirické fantasy upozornil. V mediálním prostoru se letos na jaře hodně řešil jeho návrh, aby se do občanských průkazů nepsalo pohlaví.
Podle Profanta není údaj nezbytný a navíc zasahuje do práva na soukromí a do ochrany osobních údajů. „Uvádění tohoto údaje způsobuje každodenní potíže stovkám zejména trans a nebinárních lidí,“ uvedl Profant ve zdůvodnění. Podle něj jde o diskriminaci, když není možné zapsat neutrální ukazatel pohlaví.
Spolu s poslankyní ANO Helenou Válkovou nedávno Profant prosadil návrh, podle kterého nemusí ženy povinně přechylovat svá jména, tedy že nemusí používat příponu -ová. „Cílem mé iniciativy není vymýcení přechylování nebo znásilňování češtiny, chci pouze uvést do souladu současnou praxi s legislativním stavem, a umožnit tak volbu všem ženám, které o nepřechýlené příjmení projevují zájem,“ vysvětloval Profant.
Do politiky se zapojil už v roce 2009, když spoluzakládal Pirátskou stranu. Poprvé kandidoval v roce 2010 v komunálních volbách do pražského zastupitelstva, ale neúspěšně. O čtyři roky později kandidoval znovu a zastupitelem se už tentokrát stal.
Chce zlepšit kybernetickou bezpečnost
Několikrát se snažil dostat do Sněmovny, ve volbách v letech 2010 a 2013 Piráti neuspěli. Partaj zaznamenala úspěch ve volbách 2017, Profant se stal poslancem za Prahu, ze které pochází. Ve Sněmovně je členem výboru pro veřejnou správu, věnuje se hlavně digitalizaci a informačním technologiím.
S tím souvisí i nominace Pirátů a STAN do vládního týmu. Pokud by koalice uspěla, Pirát má šanci sedět buď na ministerstvu informatiky, které plánují Piráti vytvořit, nebo na ministerstvu pro místní rozvoj.
„Nesmí se opakovat například situace, kdy byla v roce 2020 vlivem škodlivého softwaru paralyzována celá nemocnice v Benešově. Národní ústav pro kybernetickou a informační bezpečnost musí umět reálně pomoci jednotlivým institucím dosáhnout kvalitního zabezpečení,“ píše Profant v programu.
Na ministerstvu pro místní rozvoj by chtěl zastavit rozevírání nůžek mezi kraji. „Resort by měl fungovat ideálně jako ministerstvo veřejné správy, které zastřeší klíčové agendy. Tedy poskytne centrální datové zdroje, software a jednoduché metodické pokyny tak, aby obce měly co nejméně práce a celý proces byl přívětivý i pro občany. Samozřejmostí pak má být efektivita a průhlednost veřejných zakázek, digitalizace či omezování byrokracie,“ slibuje Profant.