reklama

Mluví o Sněmovně bílých páprdů a chce občanky bez pohlaví. Kdo je Pirát Profant

Prohlásil, že Sněmovna je „plná konzervativních bílých páprdů a velká část inklinuje k fašismu“. Pirátský poslanec Ondřej Profant tím vzbudil velké vášně. Piráti a STAN s Profantem přitom počítají v případě volebního úspěchu rovnou na dvě ministerstva. Co má Profant za sebou a co všechno prosazuje?

reklama

„Sněmovna je plná konzervativních bílých páprdů a velká část inklinuje k fašismu,“ prohlásil minulý týden třiatřicetiletý politik na předvolební debatě o manželství pro všechny v rámci probíhajícího festivalu Prague Pride. Vyvolal tím bouřlivé reakce, a to i přesto, že později svá slova mírnil.

Není to poprvé, kdy na sebe milovník satirické fantasy upozornil. V mediálním prostoru se letos na jaře hodně řešil jeho návrh, aby se do občanských průkazů nepsalo pohlaví.

Podle Profanta není údaj nezbytný a navíc zasahuje do práva na soukromí a do ochrany osobních údajů. „Uvádění tohoto údaje způsobuje každodenní potíže stovkám zejména trans a nebinárních lidí,“ uvedl Profant ve zdůvodnění. Podle něj jde o diskriminaci, když není možné zapsat neutrální ukazatel pohlaví.

Spolu s poslankyní ANO Helenou Válkovou nedávno Profant prosadil návrh, podle kterého nemusí ženy povinně přechylovat svá jména, tedy že nemusí používat příponu -ová. „Cílem mé iniciativy není vymýcení přechylování nebo znásilňování češtiny, chci pouze uvést do souladu současnou praxi s legislativním stavem, a umožnit tak volbu všem ženám, které o nepřechýlené příjmení projevují zájem,“ vysvětloval Profant.

Do politiky se zapojil už v roce 2009, když spoluzakládal Pirátskou stranu. Poprvé kandidoval v roce 2010 v komunálních volbách do pražského zastupitelstva, ale neúspěšně. O čtyři roky později kandidoval znovu a zastupitelem se už tentokrát stal.

Chce zlepšit kybernetickou bezpečnost

Několikrát se snažil dostat do Sněmovny, ve volbách v letech 2010 a 2013 Piráti neuspěli. Partaj zaznamenala úspěch ve volbách 2017, Profant se stal poslancem za Prahu, ze které pochází. Ve Sněmovně je členem výboru pro veřejnou správu, věnuje se hlavně digitalizaci a informačním technologiím.

S tím souvisí i nominace Pirátů a STAN do vládního týmu. Pokud by koalice uspěla, Pirát má šanci sedět buď na ministerstvu informatiky, které plánují Piráti vytvořit, nebo na ministerstvu pro místní rozvoj.

„Nesmí se opakovat například situace, kdy byla v roce 2020 vlivem škodlivého softwaru paralyzována celá nemocnice v Benešově. Národní ústav pro kybernetickou a informační bezpečnost musí umět reálně pomoci jednotlivým institucím dosáhnout kvalitního zabezpečení,“ píše Profant v programu.

Na ministerstvu pro místní rozvoj by chtěl zastavit rozevírání nůžek mezi kraji. „Resort by měl fungovat ideálně jako ministerstvo veřejné správy, které zastřeší klíčové agendy. Tedy poskytne centrální datové zdroje, software a jednoduché metodické pokyny tak, aby obce měly co nejméně práce a celý proces byl přívětivý i pro občany. Samozřejmostí pak má být efektivita a průhlednost veřejných zakázek, digitalizace či omezování byrokracie,“ slibuje Profant.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert
Koronavirus

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Obušky, pepřáky, zaklekávání. Policisté v Austrálii drsně trestají porušování lockdownu

Austrálie se potýká s třetí vlnou pandemie koronaviru. Denně nyní přibývá kolem 1 600 nových případů. Země nařídila tvrdý lockdown a policie striktně vyžaduje dodržování opatření. Leckdy velmi brutálním způsobem. Na sociálních sítích se šíří mnoho videí, na kterých policisté srážejí lidi k zemi, zaklekávají je nebo je drží pod krkem.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama