Pastrňák, Crosby nebo McDavid v Pekingu? Hrozí, že hvězdy NHL na olympiádě nebudou

Hlasité „hurá“ zaznělo na začátku září snad od každého hokejového fanouška. NHL si plácla s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) a na blížících se zimních hrách v Pekingu se měla sejít ta nejlepší hráčská společnost. Zdálo se, že jde o hotovou věc. Jenže poslední týdny vyvolávají obavy, zda se David Pastrňák, Sidney Crosby a další hvězdy ze zámoří do čínské metropole skutečně vydají.

Když bylo jasné, že se NHL – respektive hráčská asociace NHLPA – propůjčení hokejistů na olympiádu nebrání, začaly jednotlivé reprezentace zveřejňovat první jména, která v nominaci neměla chybět. Český národní tým měli táhnout David Pastrňák (Boston Bruins), Jakub Voráček (Columbus Blue Jackets) a Ondřej Palát (Tampa Bay Lightning). Samozřejmě, pokud by byli zdravotně v pořádku.

Ve výběru Kanady zase neměl chybět zřejmě nejlepší hráč současnosti z Edmontonu Connor McDavid, scházet neměla ani dlouholetá celebrita Pittsburghu Penguins Sidney Crosby. Švédsko chtělo sázet na kapitána Colorada Avalanche Gabriela Landeskoga nebo obrovitého beka Tampy Victora Hedmana. Rusové plánovali postavit tým kolem veterána Alexandra Ovečkina.

Olympiáda v Pekingu zkrátka měla mít statut prvního turnaje, který po více než pěti letech (od Světového poháru v roce 2016, pozn. red.) nabídne společnost těch nejlepších. Dohoda mezi zámořím a MOV ale hotovou věc tak docela neznamenala. Obsahuje totiž klauzuli, na základě které může NHL do 10. ledna říct bez finančního postihu „ne“. Odmítavý postoj může liga zaujmout i později, to už by se však neobešlo bez sankcí.

Právě tato klauzule začíná být nyní žhavým tématem. Hrozí, že stejně jako na olympiádě v Pchjončchangu v roce 2018 bude hokejová elita scházet. Hlavním nebezpečím je už klasický postrach všech sportovních událostí – koronavirová pandemie. Čína dopředu vzkázala, že účast neočkovaných je prakticky vyloučená vzhledem k nutné dlouhé izolaci.

Všeobecná paranoia

To pro NHL není problém. Na startu aktuální sezony totiž jen čtyři její hráči nepodstoupili vakcinaci. Ale i na očkované se budou vztahovat přísná pravidla, která mohou leckoho odradit. V případě pozitivního testu razí organizátoři politiku nulové tolerance, jež může poslat do velkého maléru celý tým.

„NHLPA je poslední dobou celkem potichu, takže vás to nutí přemýšlet, jestli o tom všem znovu nevyjednává za zavřenými dveřmi," konstatoval zdroj z Číny pro web South China Morning Post. „Kolem onemocnění COVID-19 v Číně panuje skutečně všeobecná paranoia, a navíc je patrný nedostatek transparentnosti kolem všeho,“ dodal.

Účast v Pekingu se jeví jako potenciálně velké riziko. Nikdo nechce přerušit rozjetou sezonu v NHL, cestovat přes půlku světa, aby kvůli jednomu pozitivnímu testu vyhasly šance celé reprezentace.

Další problém se hokeje přímo netýká a je spíše morálního charakteru. Celý sportovní svět je znepokojen situací kolem čínské tenistky Pcheng Šuaj. Tenisová asociace WTA už zrušila kvůli emotivní sáze všechny turnaje v asijském státě naplánované na příští rok.

„Všechny teď zajímá, jak to bude s olympiádou. Odpověď je jasná – panují stále větší obavy. Máte tu pandemii a pak ještě morální dilema v souvislosti s tím, že tenisový svět stále není přesvědčený, že Pcheng Šuaj je v bezpečí,“ uvedl novinář ze stanice Sportsnet Elliotte Friedman považovaný za jednoho z největších odborníků na NHL.

„Všichni to vnímají tak, že by tam (na olympiádě) chtěli být, ale snažím se nemyslet příliš dopředu... Některé z těch věcí nemůžete ovlivnit,“ uvedl nedávno Sidney Crosby.

Reálně se může stát, že po únoru 2022 bude olympiáda v ruském Soči stále tou poslední, na které se setkala největší hokejová esa.

Kanada se na nepopulární vývoj připravuje. Netradičně se před Vánoci zařadí mezi účastníky Channel One Cupu, druhého podniku seriálu Euro Hockey Tour. Javorové listy se pro start rozhodly právě pro případ, kdyby do Pekingu nemohli jet hráči z NHL. Tým bude složený z hokejistů působících v Evropě.

Tagy: