Telefonát nejznámější tenistky posledních dní a týdnů Pcheng Šuaj s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem uklidnil Ženskou tenisovou asociaci (WTA) jen zčásti. Její šéf Steve Simon v rozhovoru s někdejší deblovou parťačkou čínské hráčky Andreou Sestini Hlaváčkovou vyjádřil obavy, že je vše zinscenované, a strach o svobodu Pcheng přetrvává.
Pro tenistku Andreu Sestini Hlaváčkovou je sága kolem Pcheng Šuaj poměrně osobní záležitostí. Odehrála po jejím boku mnoho zápasů ve čtyřhře, i proto se stále obává, jestli je její někdejší parťačka z kurtů v pořádku. Podle nedělního telefonátu s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem fyzicky ano. Nicméně to, zda po svém velmi detailním obvinění bývalého vicepremiéra z Číny ze sexuálního násilí může vést normální život, zůstává otázkou.
„V tuto chvíli jsme si celkem jistí, že Pcheng se nachází v Pekingu. Je ve svém bytě. Domnívám se, že bydlí s maminkou. Zdá se být fyzicky v pořádku,“ podotkl šéf WTA Steve Simon v rozhovoru s Hlaváčkovou pro Radiožurnál.
„Na jednu stranu je skvělé, že víme, kde je. Ale příliš to nemění celou situaci. Stále nevíme, jestli ji někdo do něčeho nenutí. Domnívám se, že je to zinscenované. Taková je moje perspektiva. Určitě to nevyřešilo obavy a stále jsme nedostali žádnou odpověď ohledně vyšetřování, které by mělo být bez cenzury,“ podotkl dále Simon.
Na rozdíl od Bacha se mu a jeho lidem nedostalo přímé odpovědi. Pouze obdržel kontroverzní – ne příliš přesvědčivé – e-maily. Hlaváčková se ho proto ptala, zda si myslí, že tyto zprávy psala sama 35letá Pcheng Šuaj. „Myslím si, že je někdo píše za ni. Pravděpodobně se na něčem domluvila s čínskou vládou, ale to je jen můj pocit,“ odvětil přední tenisový funkcionář.
Nelze to zamést
Simon dvojnásobné grandslamové šampionce v deblu a stříbrné olympijské medailistce zopakoval, že rád viděl, že je čínská tenistka v pořádku. A to nejen podle videohovoru s Bachem, ale rovněž i podle videí, která poskytla státní média nejlidnatější země světa. „Byla tu totiž spousta názorů, které říkaly, kde by mohla být a co by s ní mohlo být. Šuškalo se ledacos. Každopádně je to za mě celé řízené.“
Proto nejvyšší muž WTA požaduje více informací. „Ze všeho nejdůležitější je, abychom věděli, že je v pořádku, že smí cestovat, říkat, co chce. Abychom měli jasný signál, že nedochází k cenzuře a žije normální život. Obvinění, která původně vznesla, jsou velmi vážná a detailní. Když někdo přijde s takovými obviněními, je potřeba nezávislé vyšetřování. Až pak se můžeme rozhodnout, jaké udělat další kroky. Nelze to zamést.“
V závěru mluvil o tom, co by případné další pofidérní kroky ze strany Číny mohly znamenat pro tamní tenisové turnaje, kterých je na příští rok naplánováno hned devět včetně Turnaje mistryň. WTA si je vědomá, že zrušení akcí by bylo obrovskou finanční zátěží. Ale asociace je ochotná se s ní porvat. „Pokud by to došlo až do této fáze, bylo by to velice komplikované. Znamenalo by to velké problémy, ale jsem si jistý, že bychom to zvládli. Určité věci jsou důležitější než byznys a peníze,“ uzavřel Simon.