Patnáct šokujících faktů o životě v oceánu

Moře i oceány jsou vlastně neprobádaný vesmír. Žijí tu tvorové nejrůznějších barev, velikostí a oplývající takovými schopnostmi, kterými se klidně mohou inspirovat komiksy o superhrdinech. Vybrali jsme pro vás patnáct úžasných faktů, co by vám rozhodně neměly uplavat!

1. Mořské vydry mají kousek od podpaží utajenou kapsičku, do které si ukládají zásoby potravin

2. Běluha severní má velmi rozkošný komunikační jazyk plný různého podmořského cvrlikání a skřehotání. Díky tomu si vysloužila přezdívku mořský kanárek.

3. Mořští koníci jsou skvělí tatínci. Místo samičky totiž rodí sameček. Což je u ostatních druhů nemožné

4. Připadá vám kapustňák příbuzný delfínům či velrybám? Omyl! Ve skutečnosti je příbuzný slonovi.

5. Tulení maminky dokážou rozpoznat své mládě i mezi tisíci dalšími, a to jenom díky výrazné vůni.

6. Medúzy jsou tady pravděpodobně ještě déle než dinosauři. Jako jediné totiž dokázaly přežít pět plošných vyhynutí!

7. Ačkoliv je pro většinu menších druhů rybek sasanka smrtelně jedovatá, rybky z rodu Amphiprion, přezdívané díky svému zbarvení mořští klauni, jsou s ní nejlepší přátelé –⁠ brání ji před rybami, čistí ji a víří kolem nich vodu tak, aby měla dostatek kyslíku.

8. Delfín při spánku „vyřadí z provozu“ pouze jednu hemisféru mozku, přičemž nechávají otevřené protilehlé oko. Jinými slovy –⁠ když spí pravá hemisféra, levé oko je zavřené a naopak. Při spánku se jen nechávají houpat na hladině a unášet proudem.

9. Pohlaví mořských želv určuje teplota během inkubace. Pokud je větší teplo, vylíhne se z vejce holčička, pokud je zima, narodí se želví chlapec.

10. Murény vypadají, jako by neustále chtěly někoho vztekle sežrat, ale to byste jim křivdili. Tlamu musejí otevírat, aby dýchaly.

11. Nejhlasitější z celého oceánu (a možná i ze všech zvířat) jsou velryby. Jejich „zpívání“ dosahuje hlasitosti 188 decibelů. Pro představu –⁠ rána z děla má 140 decibelů. Není proto divu, že jde slyšet až do dálky více než 800 kilometrů.

12. Murény nosaté jsou v mládí černé se žlutou hřbetní ploutví. Jak rostou a dospívají, mění se jejich barva na modrou. To ale není to nejzajímavější –⁠ samečci pak změní pohlaví a z modrých „muréňáků“ se stanou samičky murén.

13. Některé druhy z nahožábří rodiny doslova drží při životě sluneční svit. Aby měli dostatek energie, musejí nasbírat dostatek paprsků.

14. Chobotnice mají tři srdce. Dvě mají umístěné po stranách těla a třetí zásobuje krví celé tělo.

15. Liškoun obecný, druh žraloka, se s tím moc nemaže. Jeho dlouhý kyjovitý ocas nejdřív slouží k nahnání ryb do jednoho hejna, kde je pak postupně omráčí a sežere...

Tagy: