reklama

Patnáct šokujících faktů o životě v oceánu

Zdroj: Unsplash.com
Foto:

Moře i oceány jsou vlastně neprobádaný vesmír. Žijí tu tvorové nejrůznějších barev, velikostí a oplývající takovými schopnostmi, kterými se klidně mohou inspirovat komiksy o superhrdinech. Vybrali jsme pro vás patnáct úžasných faktů, co by vám rozhodně neměly uplavat!

reklama

1. Mořské vydry mají kousek od podpaží utajenou kapsičku, do které si ukládají zásoby potravin

2. Běluha severní má velmi rozkošný komunikační jazyk plný různého podmořského cvrlikání a skřehotání. Díky tomu si vysloužila přezdívku mořský kanárek.

3. Mořští koníci jsou skvělí tatínci. Místo samičky totiž rodí sameček. Což je u ostatních druhů nemožné

4. Připadá vám kapustňák příbuzný delfínům či velrybám? Omyl! Ve skutečnosti je příbuzný slonovi.

5. Tulení maminky dokážou rozpoznat své mládě i mezi tisíci dalšími, a to jenom díky výrazné vůni.

6. Medúzy jsou tady pravděpodobně ještě déle než dinosauři. Jako jediné totiž dokázaly přežít pět plošných vyhynutí!

7. Ačkoliv je pro většinu menších druhů rybek sasanka smrtelně jedovatá, rybky z rodu Amphiprion, přezdívané díky svému zbarvení mořští klauni, jsou s ní nejlepší přátelé –⁠ brání ji před rybami, čistí ji a víří kolem nich vodu tak, aby měla dostatek kyslíku.

8. Delfín při spánku „vyřadí z provozu“ pouze jednu hemisféru mozku, přičemž nechávají otevřené protilehlé oko. Jinými slovy –⁠ když spí pravá hemisféra, levé oko je zavřené a naopak. Při spánku se jen nechávají houpat na hladině a unášet proudem.

9. Pohlaví mořských želv určuje teplota během inkubace. Pokud je větší teplo, vylíhne se z vejce holčička, pokud je zima, narodí se želví chlapec.

10. Murény vypadají, jako by neustále chtěly někoho vztekle sežrat, ale to byste jim křivdili. Tlamu musejí otevírat, aby dýchaly.

11. Nejhlasitější z celého oceánu (a možná i ze všech zvířat) jsou velryby. Jejich „zpívání“ dosahuje hlasitosti 188 decibelů. Pro představu –⁠ rána z děla má 140 decibelů. Není proto divu, že jde slyšet až do dálky více než 800 kilometrů.

12. Murény nosaté jsou v mládí černé se žlutou hřbetní ploutví. Jak rostou a dospívají, mění se jejich barva na modrou. To ale není to nejzajímavější –⁠ samečci pak změní pohlaví a z modrých „muréňáků“ se stanou samičky murén.

13. Některé druhy z nahožábří rodiny doslova drží při životě sluneční svit. Aby měli dostatek energie, musejí nasbírat dostatek paprsků.

14. Chobotnice mají tři srdce. Dvě mají umístěné po stranách těla a třetí zásobuje krví celé tělo.

15. Liškoun obecný, druh žraloka, se s tím moc nemaže. Jeho dlouhý kyjovitý ocas nejdřív slouží k nahnání ryb do jednoho hejna, kde je pak postupně omráčí a sežere...

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama