Zásah na pražské univerzitě: Desítky policistů hledají bývalého zaměstnance, je držitelem zbraní
spánek
Výpis příspěvků ke štítku „spánek“
Jak být v roce 2025 zdravější a šťastnější? Experti mají osm tipů, jak o sebe lépe pečovat
Zaměřeno na sebe. I tak by se dala nazvat výzva, k níž skrze rady a tipy vybízejí lékaři a odborníci v roce 2025. Právě v novém roce by si podle nich měli lidé dát za cíl lépe se o sebe starat, být zdravější a zároveň šťastnější. V praktických i neotřelých osmi tipech – včetně jednoduchých triků – se zaměřují nejen na pravidelné prohlídky u lékaře či bezplatné screeningové programy, ale také na adekvátní pitný režim, správné sezení či technologický detox.
Spíte méně než šest hodin? Odstrašující model ukazuje, jak dlouhodobý deficit ničí vaše tělo
Varovný prst pro ty, kteří dostatečně nespí, vytvořila britská společnost Bensons for Beds ve spolupráci s odborníky. Jde o odstrašující vizualizaci, která na virtuální modelce Hannah ukazuje, jaké důsledky může mít chronický nedostatek spánku pro lidské tělo v horizontu 25 let. Spánkový deficit podle odborníků zhoršuje paměť, oslabuje imunitu, má vliv na srdce i záda a v neposlední řadě zanechává stopy na vzhledu.
Konec problémů s chrápáním? Pomůže čip, slibují experti. Nová metoda by ulevila milionům lidí
S chrápáním a s ním spojenou spánkovou apnoe se potýká řada lidí. Nyní jim ale svitla naděje na řešení problému. Ve Velké Británii zkouší moderní metodu, jak se obtíží zbavit, informují místní média.
Budíte se chvíli před zazvoněním budíku? Vědci přišli s vysvětlením, proč lidé nemohou dospat
Buzení chvíli před zazvoněním budíku je běžným a často pozorovaným jevem, jehož důvod byl dlouho neznámý. Podle webu LadBible však vědci přišli s vysvětlením, které souvisí s lidskou nervovou soustavou a s našimi spánkovými návyky. Ty ovlivňují hladinu důležitého proteinu PER, který má vliv na to, jak a kdy se probouzíme.
Spánek? Jeho podceňování vede ke zdravotním problémům. Pomoci může speciální výzva
Spánek je nepostradatelnou součástí života, lidé jím tráví až třetinu svého času. Přestože má kvalita spánku zásadní vliv na fyzické a duševní zdraví, mnozí jej podceňují a nepřikládají mu přílišnou váhu. Nezisková organizace Loono, která se dlouhodobě zaměřuje na osvětu v oblasti prevence, proto přichází se speciální spánkovou výzvou zdarma, jejímž cílem je pomoci lidem zlepšit jejich spánkovou hygienu a dosáhnout kvalitnějšího nočního odpočinku.
Řidiči se při dlouhých cestách často přeceňují. Odborník poradil, jak předejít mikrospánku
Řidiči často přeceňují své síly a jezdí velmi dlouho bez zastavení. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold. Podle něj se mikrospánku dá předcházet pravidelnými zastávkami či dodržováním pitného režimu.
Kritizované střídání času se blíží: Ovlivní dopravu i psychiku, konec změny Čechy rozděluje
Už v neděli 27. října dojde ke změně takzvaného „letního“ času na standardní, lidmi často přezdívaný zimní. Hodinové ručičky se ve 3:00 posunou o hodinu zpět, noc proto bude delší. Nepříliš populární střídání času ovlivňuje jak lidskou psychiku a běžné fungování, tak dopravu. O tom, kdy se změna ustálí na jednom z časů, se roky diskutuje, a to jak na úrovni Evropské unie (EU), tak jednotlivých členských států. Výsledek je však stále v nedohlednu, europoslanci se k tématu vrátí až po roce 2024. A jasno nemají dle průzkumů ani Češi.
Fikce nebo realita? Na rozpoznání deep fake už lidé brzy nebudou stačit
Pravda nebo nikoli? Stěžejní zamyšlení pro náš další článek. Řeč v něm bude o deepfake a o tom, že technologie už pokročila natolik, že i zkušení specialisté mohou mít časem problém ji rozpoznat. A skutečně se vývojáři kvůli AI bojí o práci? I to je téma, o kterém se mluví v dalším díle pořadu ITN ONAIR, podobně jako o modrém světle a jeho škodlivosti na lidský spánek a zdraví, což prý poslední studie vyvracejí. Jak to je a opravdu stačilo málo a světoznámá hra Stray nevznikla? Čtěte následující řádky a zjistěte, jak se věci (ne)mají.
Překvapivé zjištění vědců: Spaní na zádech zvyšuje riziko Alzheimerovy nemoci. Popsali proč
Spaní na zádech může zvyšovat riziko Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění, naznačuje nová studie, o které informuje web Health. Podle ní se totiž při spánku vleže hůře vyplavují neurotoxiny.
Co člověk stihne za 11 minut denně? Prodloužit si život, uvádí studie. Odbornice přidala rady
Mnozí si spojují cvičení s dlouhými hodinami strávenými v posilovnách nebo na náročných trénincích a lekcích. Co kdyby však zjistili, že pouhých 11 minut mírné až intenzivní fyzické aktivity denně může významně snížit riziko předčasného úmrtí a zlepšit kvalitu života? Nejenže je to možné, ale je to dokonce i vědecky podložené.
Viktorie skončila po těžkém porodu v umělém spánku. Její snoubenec prosí o pomoc
Namísto nejkrásnějšího období života prožívá rodina ze Slovenska peklo. Viktorie skončila po porodu vytouženého miminka v umělém spánku kvůli vzácnému HELLP syndromu. Její snoubenec prosí o pomoc, Viktorie totiž potřebuje dostatek krve. Na případ upozornil slovenský deník Nový Čas.
Zpět do školy s pevnou imunitou: Jak vitamíny mohou podpořit zdraví vašich dětí na podzim?
S návratem do školních lavic a dětských kolektivů, se nevyhnutelně zvyšují nároky na náš organismus. Připravte své děti na podzimní návrat do školy správnou výživou a podporou jejich imunity. Vitaminy C, D a další klíčové živiny mohou hrát zásadní roli v tom, jak vaše děti projdou tímto obdobím ve správné pohodě.