
Dostavba Dukovan bude ještě náročná, říká Zámečník. Jak megaprojekt ovlivní ceny?
Vedra nekončí, spíš naopak. Obzvlášť nepříjemné mohou být vysoké teploty v noci. Někdo zkouší studenou sprchu před spaním nebo jít spát nahý. Nejúčinnějším způsobem, jak se v noci zchladit, je nepochybně klimatizace. Příjemnější spánek si však můžete dopřát i bez ní.
Při americkém útoku v Íránu, kdy bombardéry B-2 zasáhly jaderná zařízení, strávili piloti v kokpitu 37 hodin. Šlo o nejdelší leteckou misi od roku 2001, kdy Amerika po 11. září zaútočila na al-Káidu a Tálibán. Jak takové akce probíhají, popsal pro CNN plukovník letectva v důchodu Melvin G. Deaile. Vysvětlil například, jak posádka chodí na toaletu a jestli má prostor na spánek.
Období tropických třicítek dorazilo do České republiky a s ním i spojená zdravotní rizika. Lidé by měli mít totiž na paměti, že vedro zabíjí. Jak se bezpečně ochladit, před čím se mít na pozoru a jak v případě kolapsu postupovat? To představili odborníci.
Pojem modré světlo v poslední době slýcháme ze všech koutů. Mnohými je vnímáno jako strašák, který narušuje spánek a negativně ovlivňuje zdraví očí. Lidé se s ním setkávají denně skrze displeje chytrých zařízení, umělé osvětlení či sluneční paprsky. Víte, co modré světlo skutečně je, jak ovlivňuje zdraví a kdy dokáže být dokonce prospěšné?
Odpolední šlofík – ano, nebo ne? Z průzkumu společnosti IKEA v roce 2024 vyplynulo, že většina Čechů patří mezi jeho příznivce. Jen minimum lidí v tuzemsku si však odpolední zdřímnutí dopřává každý den. V porovnání se zbytkem Evropy přesto Češi patří mezi významné milovníky denního spánku. Jak dlouho by odpočinek měl trvat, kdy ulehnout a pro koho naopak není vůbec vhodný? To přiblížila spánková terapeutka.
Američtí lékaři varují před příznaky ospalosti. Například časté zívání podle expertů z Americké akademie spánkové medicíny může značit vážný spánkový deficit. Ten může být pro člověka velmi nebezpečný. Jednak se zvyšuje pravděpodobnost úrazu, například při řízení, zároveň se při dlouhodobém špatném spánku mohou rozvinout jiné život ohrožující choroby.
Potraviny se správnými živinami pomáhají lidem usnout a probudit se svěží. Důležité jsou především ty, které obsahují aminokyselinu tryptofan, píše ve své knize expertka z Kolumbijské univerzity Marie-Pierre St-Ongeová.
Od narození byla Karinka veselá holčička, která se až do roku a půl vyvíjela jako každé jiné dítě. Pak se však něco změnilo. Dívenka přestala mluvit, tolik se již nesmála. Diagnóza přišla záhy: porucha autistického spektra a maminka Veronika se musela rychle naučit nová pravidla hry. Jedním z největších problémů bylo to, že dcerka téměř nespala – v noci se pravidelně budila a kolem třetí ráno už chtěla vstávat. Nejen ona, ale celá rodina tak byla vyčerpaná. Tento problém navíc není ojedinělý, nespavostí trpí až 86 procent dětí s autismem.
Více než polovina Čechů trpí nějakou poruchou spánku. Začátkem jara o tom informovali odborníci a zástupci České lékárnické komory (ČLK). A komplikace se spánkem pociťují už i děti, které si osvojují nevhodné návyky. Ty přitom mohou vést k psychickým i fyzickým zdravotním problémům. Lidé se následně snaží problémy se spánkem řešit volně dostupnými doplňky stravy – přitom však mohou potlačovat příznaky vážných chorob. Při snaze zatočit s nespavostí mohou lidé vyzkoušet jednoduchou metodu, která se v posledních letech stala virální.
Chodíte spát po půlnoci? Pokud se chcete vyhnout několika zdravotním rizikům, měli byste své spánkové návyky přehodnotit. Americký lékař Saurabh Sethi varuje před negativními následky, které pozdní večerka pro naše fyzické i psychické zdraví může znamenat.
V dnešním uspěchaném světě trpí mnoho lidí problémy se spánkem. Najdete mnoho možných řešení tohoto problému. Přirozenou a nenávykovou cestu k lepšímu odpočinku nabízí například kombinace melatoninu a tradičních bylin, jako jsou meduňka, mučenka, kozlík a chmel. Doplněk stravy Melatonin Forte Herbal od Clinical Nutricosmetics představuje účinné spojení těchto složek pro kvalitní a klidný spánek. A máme pro vás i další tipy, jak zlepšit spánek a cítit se jako znovuzrození.
Nedostatek spánku může mít různé příčiny – od těch banálních až po ty závažné. Dlouhodobě trvající obtíže mohou značit hlubší problém. Expertka na spánek doktorka Deborah Leeová ve videu společnosti Cover Media, které najdete v úvodu tohoto článku, zmiňuje čtyři varovné signály, při kterých by měl člověk zbystřit a zvážit vyhledání pomoci.