
Od ČT vzal téměř milion korun, pak hájil vyšší poplatky. Opozice viní Rychlíka ze střetu zájmů
Pokud se snažíte zlepšit kvalitu svého spánku, možná byste měli zvážit nošení ponožek do postele. Podle specialistky na poruchy spánku Michelle Drerupové může tento jednoduchý trik pomoci usnout rychleji a zlepšit celkový spánek. Uvedla to pro zpravodajství CNN.
Potřeba jít v noci na záchod trápí řadu lidí. Podle urologa Jamina Brahmbhatta může za problémem být několik příčin. V článku na webu CNN popsal, že vliv může mít jídlo, pití, léky, ale i stárnutí. Zároveň upozornil, že může jít i o zdravotní problémy.
Až polovina Čechů trpí podle průzkumu nějakou spánkovou poruchou. Lékárníci potvrzují rostoucí zájem o léky bez předpisu a doplňky stravy na podporu spánku, například o hormon melatonin. Prodej těchto preparátů se u nás za posledních pět let zvýšil až 17krát.
Únava je běžnou součástí života. Pokud se však objevuje bez zjevné příčiny, neodezní ani po pořádném odpočinku a trvá déle než 6 měsíců, může se jednat o vážnější problém. Až 50 tisíc lidí v České republice může trpět chronickým únavovým syndromem – nemocí, o které se téměř nemluví, přestože zásadně ovlivňuje životy pacientů.
Hororovou noc prožila na konci února šestiletá Kaimook z thajské provincie Nonthaburi. Ve spánku na ni bezdůvodně zaútočil sousedův pes. Dle svědků se dívence zakousl do krku, následně se jí sápal po hlavě. Přítomným se nakonec podařilo psa odehnat, načež dívka byla ve vážném stavu převezena do nemocnice, kde skončila na jednotce intenzivní péče. Majitel sedmiletého pitbulla si nedokáže útok vysvětlit. Zdůraznil, že „normálně nikoho nekousne“. Za incident však přijal zodpovědnost.
České děti spí čím dál tím méně – ve všedních dnech v posteli nestráví mnohdy ani osm hodin. Nedostatek pak dohánějí o víkendech. Takové výkyvy však mohou vést k depresím a závažným zdravotním problémům. Za nevhodnými spánkovými návyky dětí stojí mimo jiné mobily nebo energetické nápoje. Ukázala to studie, kterou na pondělní tiskové konferenci představili zástupci Úřadu vlády ČR, Kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) v Česku a Univerzity Palackého v Olomouci.
Do mobilu před spaním koukají tři čtvrtiny Čechů. Podle lékařů je to ale velká chyba. Upozornil na to průzkum společnosti GlobeScan. Sledováním sociálních sítí a vyřizováním e-mailů se lidé stávají čím dál závislejšími a navíc si kazí i kvalitu spánku. Experti doporučují odložit telefon nebo tablet nejpozději dvě hodiny před ulehnutím.
Pouze 37 procent Čechů hodnotí svůj spánek jako dobrý, rovná čtvrtina vysloveně jako špatný. Takové jsou závěry průzkumu, v němž společnost GlobeScan pro IKEA zkoumala spánek a zvyky s ním spojené v 57 zemích světa. Z odpovědí respondentů vyplynulo, že se většina před spaním neobejde bez telefonu, klasický budík bez displeje téměř nikdo nepoužívá. Průzkum navíc odhalil, v jakých pozicích spí Češi nejčastěji.
Situace na poli nedostupnosti psychické péče je v Česku tragická, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Řešení dlouhodobého problému zatím na obzoru nevidí. Promluvil také o současné chřipkové epidemii a o tom, co můžeme dělat pro zlepšení imunity.
Jak dlouho bychom měli spát, co nejvíce narušuje spánek a jak jej zlepšit? Pojďme se na to podívat. S hostem dalšího dílu pořadu Ptejte se doktora! jsme se zaměřili na klíč k lepšímu spánku. Na otázky odpovídal spánkový kouč Tomáš Baránek, zakladatel nakladatelství Jan Melvil Publishing, který se osobnímu rozvoji a zdravému životnímu stylu věnuje nejen ve svých knihách, ale i v kurzech a webinářích.
Cítíte se bez energie, ztrácíte motivaci a nic vás nebaví? Možná za to může dopamin – neurotransmiter, který hraje klíčovou roli v naší náladě, motivaci a touze dosahovat cílů. Jak funguje dopaminový systém, co ho ničí a jak ho přirozeně podpořit? Odborník na holistický životní styl Adam Česlík vysvětluje, proč moderní společnost trpí „dopaminovou závislostí“ a nabízí praktické tipy, jak udržet dopamin na zdravé úrovni.
Takzvaný spánkový rozvod, tedy oddělené ložnice partnerů, opět přichází do módy. Ještě v padesátých letech minulého století to u nás bývala běžná praxe. Důvod je přitom podle odborníků stále stejný a dost pádný – lepší a kvalitnější spánek.