CNN Prima News spánek

spánek

Výpis příspěvků ke štítku „spánek“

Brutální exploze: Rusové usnuli v zákopu. Dron shodil bombu jednomu z nich skoro do klína

22. listopadu 2022 08:44

Rusové se nadále snaží dosáhnout postupu na území centrálního Donbasu. V posledních týdnech se na sociálních sítích objevuje mnoho krvavých záběrů především z okolí Bachmutu, na nichž ukrajinské bezpilotní letouny pomocí bomb masakrují bezmocné okupanty. Velmi činná je v tomto ohledu ukrajinská 30. mechanizovaná brigáda, která videa svých útoků zveřejňuje na sociální síti. Obzvlášť brutální záběry se na Facebooku objevily začátkem týdne, jejich pravost nelze v době válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Pomůže vám cítit se svěží a vypadat mladě. Zdravý spánek je dnes ale raritou

16. listopadu 2022 06:22

Je to jeden z nejpřirozenějších a také nejvýznamnějších způsobů, jak načerpat dostatek sil a osvěžit tělo i mysl. Spánek. Ovšem věděli jste, že správně spát dovede čím dál méně lidí? Na vině je naše neschopnost zříct se ve večerních hodinách všech moderních vymožeností, které nám současná doba nabízí, a také zastavit mozek, který neustále vyhledává nové a nové podněty, což nám nedovolí usnout. Při nedostatku spánku ale člověk ztrácí výkonnost, náladu i zdraví. To všechno v konečném součtu znamená i to, že rychleji stárneme. Jak znovu začít spát kvalitně, abychom se ráno budili svěží a odpočatí? Sepsali jsme vám základní pravidla spánkové hygieny.

Překvapivé zjištění: Vědci odhalili souvislost mezi nočními můrami a výskytem demence

23. září 2022 09:44

Lidé, kteří mají noční můry alespoň jednou týdně, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde k rychlejšímu poklesu kognitivních funkcí a s přibývajícím věkem jim hrozí větší riziko demence. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian. Pokud se závěry výzkumu potvrdí, mohl by nakonec vést k novým metodám odhalení této choroby a včasnému lékařskému zásahu, který by zmírnil rychlost duševního úpadku.

Nic se nám nestane, jsme od policie, tvrdili útočníci. Brutálně zbili přísedícího soudu

25. srpna 2022 23:59

Západočeští policisté vyšetřují bezdůvodné napadení přísedícího plzeňského krajského soudu Filipa Santiniho. Útok se stal v sobotu večer, kdy muž v centru Plzně zamykal auto. Čtyři neznámí agresoři se ho vyptávali na drogy, následně ho opakovaně udeřili do spánku. Během incidentu tvrdili, že se jim nic nestane, protože jsou od policie. S otřesným zážitkem se Santini svěřil deníku Blesk.

Noční můry i náměsíčnost. Poruchy spánku po covidu trvají až roky, jak je řešit?

12. srpna 2022 10:38

Poruchy spánku po covidu přetrvávají měsíce i roky – jde o nespavost, noční můry, náměsíčnost a živé sny. Ukázala to průběžná data z rozsáhlé studie, které se věnují odborníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). U více než 30 procent respondentů se po prodělání covidu objevily živé sny. Nočními můrami trpí více než 17 procent účastníků výzkumu. Nejčastějším problémem je nespavost, řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Škubání končetinami a pohyb očí. Pavoukům se zdají sny podobně jako lidem, tvrdí vědci

10. srpna 2022 06:49

Pavouci při spánku škubají končetinami a pohybují očními sítnicemi. Podle vědců je proto možné, že se jim zdají sny podobně jako lidem. Vyplývá to z nové studie, při níž její autoři pozorovali mláďata pavouků z čeledi skákavkovitých pomocí speciálních kamer a objevili u nich chování podobné takzvané REM fázi spánku, v níž přicházejí sny. Informoval o tom list The Guardian.

Bizarní záběry z brněnského parku: Umělec s holou zadnicí visící z plotu i něžný zloděj

8. srpna 2022 06:59

Co všechno se člověku může stát, když usne na lavičce? O tom by mohl vyprávět muž, kterého si v brněnském parku vyhlédla osoba podezřelá z pokusu o krádež. Pravděpodobný zloděj si dal pořádně záležet na tom, aby svoji oběť při „šacování“ neprobudil. Nakonec ale neuspěl. Díky kamerám navíc brzy na místo dorazila městská policie.