reklama
CNN Prima News PCR testy

PCR testy

Výpis příspěvků ke štítku „PCR testy“

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy COVID-19. Ten začne platit od pondělí 20. září. Do červené kategorie se přesune Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie se rozroste o Island a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů. Naopak Slovinsko bude tmavě červené.

Turistům se od pondělí ztíží návrat z Německa. Bude mezi červenými zeměmi

Od pondělí se turistům ztíží návrat ze sousedního Německa, na mapě cestovatele se přesune do zemí s vysokým rizikem nákazy covidem označenými červenou barvou. Informovalo o tom v pátek ministerstvo zdravotnictví. Při návratu z červených zemí musí lidé v ČR podstoupit PCR test a do jeho výsledku zůstat v samoizolaci. Výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledním půlroce prodělali COVID-19.

PŘEHLEDNĚ: Cestování opět zpřísní. Odkud bude stačit test a kdy skončíte v karanténě?

Od pondělí 23. srpna se zpřísní podmínky pro návrat Čechů z Černé Hory, Izraele, Kosova, Libanonu, Severní Makedonie a USA. A to zásadně. Tyto země se přesunou ze zelené kategorie rovnou do tmavě červené, která značí země s velmi vysokým rizikem nákazy. Po návratu tak budou muset lidé do karantény. Rozšiřuje se také seznam zemí v červené kategorii. V pátek o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Ke kolektivní imunitě máme ještě daleko. Riziko delty je vysoké, míní odborníci

Počty nakažených v Česku v posledních dnech stoupaly. Podle odborníků je na vině nakažlivější mutace delta, která nyní dominuje. Na rozdíl od podzimní a poté jarní vlny je však velká část té nejzranitelnější populace proočkována. Otázkou však zůstává, zda jsou očkovaní lidé skutečně dobře chráněni a zda se nemusíme obávat dalšího zaplnění nemocnic. CNN Prima NEWS oslovila přední odborníky, aby se k tomuto tématu vyjádřili.

reklama