Péče o české pacienty nebude kvůli pomoci ukrajinským uprchlíkům omezena, slibuje Válek

360° (68)

V souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny se někteří Češi obávají, že ministerstvo zdravotnictví bude pomáhat ukrajinským uprchlíkům na úkor zdravotní péče pro obyvatele České republiky. Podle Vlastimila Válka (TOP 09) však takové obavy nejsou namístě. Ministr zdravotnictví v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že je vláda na případné přetížení zdravotnického systému velmi dobře připravená.

Ukrajinci už přes dva týdny odolávají ruské vojenské invazi. Podle Západu Rusko čím dál častěji ostřeluje i obytné oblasti. Přibývá tak civilních obětí i zraněných, stejně jako uprchlíků, kteří míří z Ukrajiny na západ. Do Česka jich od začátku války přicestovalo již přes 100 tisíc.

Mnozí se proto obávají, že taková pomoc by mohla zahltit tuzemský zdravotnický systém. „Takový problém nehrozí. Péče o české pacienty nebude kvůli pomoci ukrajinským utečencům omezena,“ slíbil Válek ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj je v zájmu všech, aby péče o české občany nebyla nijak ohrožena, a na druhé straně, aby Češi poskytli co nejkvalitnější péči Ukrajincům prchajícím před ruským útokem. „Je to naše poslání a projev lidskosti. Je potřeba jim pomáhat,“ apeloval Válek s tím, že na financování péče o uprchlíky by se výrazně měla podílet Evropská unie.

Ministr zdravotnictví také zmínil, že nebude žádný problém v tom, kdyby bylo Ukrajince potřeba přeočkovat proti covidu. „Co se týče léků a dalšího materiálu, začali jsme jednat včas, není problém. Opakovaně jednáme se všemi, kterých se to týká. Je potřeba poděkovat všem komorám a těm, kteří nabízí pomoc a jasně spolupracují. Mají otevřené nejen své ordinace, ale i svá srdce,“ smekl.

Tagy: