S termínem sendvičová generace se u nás sice nesetkáváme nijak dlouho, nicméně za poslední dekádu se z něj stal nepřehlédnutelný fenomén. Vystihuje životní situaci mnoha moderních rodin, kdy se lidé v produktivním věku starají zároveň o své děti i vlastní rodiče. Jak ale být skvělým rodičem, plně se realizovat v práci, mít čas na sebe, své koníčky, a ještě pečovat o stárnoucí rodiče? Dá se taková nálož odpovědnosti vůbec zvládnout?
Sendvičová generace na sebe klade velké nároky
Vznik tohoto fenoménu souvisí s dlouhodobějšími demografickými a sociologickými trendy, kdy již delší dobu sledujeme, jak společnost stárne. A s prodlužujícím se věkem dožití roste také počet lidí, kteří rodinu zakládají později.
Postupně tak narůstá množství rodičů ve středním věku, kteří se nezřídka i po padesátce stále starají o ještě ne zcela samostatné děti a zároveň na sebe přebírají závazek péče o své vlastní rodiče v již pokročilejším věku.
Délka života se prodlužuje
Dalším z aspektů, které výrazně ovlivňují chování sendvičové generace, je rovněž skutečnost, že mnohé nemoci spojené s vyšším věkem nezmizely, nicméně již nejsou tak fatální. Na jedné straně se prodlužuje délka života, na straně druhé se zvyšují nároky na dlouhodobější péči o seniory.
Nižší porodnost v moderní západní společnosti má za následek, že mají-li rodiny méně dětí, snižuje se tím i okruh potenciálních pečovatelů v rámci rodiny. Značná část lidí v produktivním věku navíc považuje svou práci a zaměstnání za jeden z důležitých aspektů realizace, tudíž se jí nechtějí vzdát. Pociťují tak tlak ze všech stran. Rodina, zaměstnání i společnost.
Věděli jste, že:
Za příslušníky sendvičové generace bývají navíc často označováni i senioři po šedesátce? Jsou to ti, kteří se starají o své starší partnery či sourozence ve vyšším seniorním věku a zároveň pečují o vnoučata nebo vypomáhají s péčí svým dětem.
Rodinné solidaritě v mezigeneračních rodinách pomáhá i pojištění soběstačnosti
Sladit soukromou a pracovní oblast tak, aby člověk dokázal uspět ve všech těchto oblastech, se nicméně jeví jako heroický, ba nadlidský úkol. Zejména při dlouhodobém zatížení pak hrozí poměrně vysoké riziko vyhoření, zdravotních potíží, sociálního vyloučení, ale i partnerských a vztahových problémů.
Odborníci z oblasti sociální péče a psychologové se proto shodují na tom, že zátěž, kterou na sebe příslušníci sendvičové generace berou, je natolik velká, že je třeba ji rozložit i na další členy rodiny.
Případně využít jiných forem pomoci, které se nabízejí, například v podobě odlehčovacích či terénních sociálních služeb. Rozhodnutí požádat někoho o pomoc je přitom třeba nevnímat jako osobní selhání: naopak se jedná o zcela nezbytný sebezáchovný mechanismus.
Se starostmi pomůže i vhodné pojištění
Jedním z efektivních nástrojů, které mohou v této situaci pomoci všem zainteresovaným, je i vhodné pojištění. Optimální variantou může být Pojištění soběstačnosti FLEXI od pojišťovny Kooperativa, které nepřináší pouze samotnou finanční podporu (formou výplaty měsíčního plnění v případě II. a vyššího stupně závislosti), ale jeho nedílnou součástí je i odborné poradenství průvodce péčí.
Ten je vám k dispozici při řešení konkrétních situací: doporučí, jaké příspěvky se hodí, jak podat žádosti, kde sehnat pečovatele a mnoho dalšího. Také výplata měsíčního plnění začne rychle – ještě před přiznáním stupně závislosti ze strany Úřadu práce.