Donald Trump řešit válečné konflikty?
Zvolení Donalda Trumpa do čela Spojených států vyvolalo značné obavy v sídle amerického ministerstva obrany. Pentagon se připravuje na různé scénáře Trumpových rozhodnutí, včetně možného nasazení vojska na domácí půdě. Například by se mohlo jednat o zajišťování deportací nelegálních migrantů. Kromě toho se úřad obává, že by Trump mohl propustit podle něho neloajální generály a nahradit je vlastními lidmi. Píše o tom americká stanice CNN.
Trump během své prezidentské kampaně prohlásil, že je třeba armádu využít k boji s „vnitřním nepřítelem“ i „radikálními levicovými šílenci“. „Myslím, že by to měla snadno zvládnout, pokud to bude nutné,“ uvedl republikánský kandidát před měsícem v souvislosti s možnými nepokoji, které hrozily v den voleb. Už ve svém prvním volebním období Trump zvažoval použití armády k potlačení protestů po smrti George Floyda, připomíná CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Trump má dětský pohled na svět. Vztahy s USA jsou stupeň od jaderné války, říká ruský expert
Trump ve své kampani slíbil také rázný zásah proti ilegálním migrantům. I v případě deportací zřejmě plánuje posílit roli armády. Administrativa stávajícího prezidenta Joea Bidena už vyslala na hranice na 1 500 vojáků z aktivních záloh, později přibyly další stovky. Bývalý vysoký úředník ministerstva obrany, který sloužil během Trumpova prvního volebního období, však pro CNN uvedl, že by v případě potřeby mohl Trump nasadit vojáky i do amerických měst. To by mohlo celý proces výrazně vyostřit.
Nově zvolený prezident také sdělil, že hodlá obsadit federální vládu loajálními pracovníky a Národní bezpečnostní agenturu (NSA) vyčistit od těch, které považuje za zkorumpované. Zvažuje také využití rozkazu tzv. Schedule F. Ten usnadňuje propouštění civilních zaměstnanců tak, že je přeřadí do kategorie, ve které jim hrozí okamžitý konec.
Pentagon: Nevíme, jak to bude
Pentagon se proto snaží připravit na všechno. „Připravujeme se na nejhorší scénáře, ale realita je taková, že nevíme, jak to bude,“ sdělil CNN jeden ze zdrojů z rezortu obrany.
Trumpovo zvolení navíc na ministerstvu obrany rozpoutalo diskuse, zda by prezident nemohl armádu zneužívat a vydávat nezákonné rozkazy. „Vojáci musí podle zákona neuposlechnout nezákonné rozkazy,“ uvedl jiný představitel obrany pro CNN. „Otázkou však je, co se stane potom. Viděli bychom rezignaci vysokých vojenských vůdců nebo by to považovali za opuštění svých lidí?“ ptá se řečnicky zdroj.
„Věřím, že naši představitelé budou i nadále postupovat správně, ať se děje cokoli. Rovněž věřím, že Kongres bude i nadále dělat správné věci na podporu naší armády,“ sdělil v úterý ministr obrany Lloyd Austin.
Koho Trump vybere do čela Pentagonu, zatím není jasné. Vzhledem k jeho napjatým vztahům s armádou během předchozího působení v úřadu se však tentokrát zřejmě bude snažit „nepřátelskému“ prostředí vyhnout, uvádí CNN s odkazem na bývalého představitele ministerstva obrany. „Na prvním místě je, jak bude vybírat lidi, které obsadí tentokrát,“ sdělil úředník.
Pentagon se nyní rovněž snaží identifikovat zaměstnance, na které by se mohl vztahovat rozkaz Schedule F.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Melania Trumpová zraje do krásy, rozplývá se módní návrhář. Popsal její minimalistický styl