Budoucnost Ukrajiny za vlády Donalda Trumpa
Vztahy s USA jsou na bodě mrazu a Donald Trump je těžko změní, myslí si ruský politolog Alexej Muchin. V exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS také vyjádřil skepsi nad plánem budoucího amerického prezidenta ukončit válku na Ukrajině za 24 hodin a uvedl na pravou míru, proč Vladimir Putin před prezidentskými volbami vyjádřil podporu Kamale Harrisové.
„Vítězství Trumpa nic na ruské politice nezmění. Rusko řeší své úkoly na bojišti,“ říká natvrdo Alexej Muchin, šéf moskevského Centra pro politické informace.
ČTĚTE TAKÉ: Trump nám pomohl získat smrtící zbraně. Na Zelenského má silné páky, říká ukrajinský expert
Sám říká, že vítězství Donalda Trumpa předpokládal. Přestože se může zdát pro Rusko, podle výroků během předvolební kampaně, vstřícnějším prezidentem, sotva lze doufat, že se vztahy mezi Moskvou a Washingtonem změní.
Putin Trumpa nesnáší, přál si Harrisovou, tvrdí Fištejn. Rusko a Ukrajina dostanou ultimátum
Světové politice se jako novinář věnuje celou svou kariéru a je velkým kritikem Vladimíra Putina. Ve znovuzvolení Donalda Trumpa vidí Jefim Fištejn naději v mnoha směrech. Ať už jde o válku na Ukrajině, nebo o dění na Blízkém východě. „Je to velké zamíchání kartami, které nám vlévá do žil trochu optimismu. Silný lídr, silná Amerika. Co víc si můžeme přát?“ říká respektovaný publicista a esejista v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
„Ve vztazích Spojených států a Ruska nedojde k zásadní změně. Rusko vytvořilo svou vlastní tvrdou pozici a je nepravděpodobné, že by z ní ustoupilo. Současně nelze předpokládat, že by Donald Trump jako prezident stáhl sankce uvalené na Rusko. Ukázalo to jeho první funkční období. Trump byl americkým prezidentem, který uvalil na Rusko nejvíc sankcí. Jediné, co lze předpokládat, že se mohou vážně zkomplikovat vztahy mezi Evropskou unií a USA,“ vysvětluje pro CNN Prima NEWS známý ruský politolog.
Dalším stupněm je už jen jaderná válka
Jak Muchin podotýká, současné rusko-americké vztahy jsou na bodě mrazu. Mohou se jen zlepšit. V opačném případě může dojít ke katastrofě. „Dalším stupněm je už jen jaderná válka. Pokud o to Trump bude stát, mohou se zlepšit. Ale to záleží pouze na jeho konkrétních krocích, nikoliv slovech,“ myslí si expert.
Ruský politolog zároveň dodává, že se zvolením Trumpa mohou mít vztahy mezi Moskvou a Washingtonem jinou energetiku. „Trump bude pro Putina zajímavějším soupeřem. Znají se. Osobně spolu jednali. A s jistou nadsázkou se dá říct, že Putin pomohl ke zvolení Trumpa, když veřejně prohlašoval, že by pro něho byla výhodnější v Bílém domě Harrisová. Od Putina to byl takový trolling,“ říká s úsměvem Muchin.
Trumpův dětský pohled na svět
Expert zároveň pochybuje, že Donald Trump bude schopný během krátké doby vyřešit válku na Ukrajině. „Trump má dětský pohled na svět. Vážné problémy, jakým je ukrajinský konflikt, nelze vyřešit za čtyřiadvacet hodin,“ myslí si šéf moskevského Centra pro politické informace.
S tím souhlasí také expert na opačné straně barikády. „Šance na zmražení konfliktu se samozřejmě zvyšují, ale rozhodně k tomu nedojde za čtyřiadvacet hodin, jak Trump opakovaně prohlašoval. Ani během několika měsíců. Stejně tak je nepravděpodobné, že by k zmražení konfliktu došlo hned poté, co 20. ledna příštího roku převezme Donald Trump pravomoci amerického prezidenta,“ domnívá se Maxim Jali, šéf strategické komunikace ukrajinského Centra strategické komunikace a informační bezpečnosti.
ANALÝZA: Hrozba cly, mír za 24 hodin i nová krize. Zklidní Trumpova osobnost „hořící svět“?
Voličům v době kampaně za znovuzískání prezidentského úřadu v USA Donald Trump vzkazoval, že by byl schopen ukončit ruskou válku na Ukrajině do 24 hodin. Varoval, že v případě své prohry bude Izrael „vyhlazen“ a hrozil – či sliboval – rozsáhlá cla na dovoz zboží z Číny. Nyní, když se Trump jmenoval vítězem voleb, si odborníci i veřejnost kladou naléhavou otázku. Splní „nevyzpytatelný“ politik svůj dlouhý seznam hrozeb, slibů a prohlášení z oblasti zahraniční politiky? Hlavním bodům se věnovala agentura Reuters v analýze.
Ukrajinský expert se rovněž nedomnívá, že by Trump „prodal“ Ukrajinu Rusku. „Už jsme se naučili dělat rozdíl mezi předvolebními výroky a skutečnými kroky. Jak moc se liší, jsme viděli v předchozí Trumpově kampani, v roce 2016. Jsem přesvědčen, že Trump nebude souhlasit s mírovou smlouvou, kterou si nebude moci připsat jako své vítězství a vítězství Spojených států,“ říká Jali pro CNN Prima NEWS.
To si zřejmě uvědomují i na nejvyšších místech Ruska, alespoň soudě dle chladných reakcí na výsledek voleb: Žádná gratulace, telefonát ani naděje na zlepšení vztahů. Kreml vítězství Donalda Trumpa ve volbách nadšeně neuvítal. „Nezapomínejme, že jde o nepřátelskou zemi, která je přímo a nepřímo zapojena do války proti našemu státu,“ uvedl tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Jak zároveň dodal, neví o tom, že by se Vladimir Putin chystal gratulovat Donaldu Trumpovi k vítězství ve volbách. Nepředpokládá ani, že by pán Kremlu Trumpovi zatelefonoval. Peskov také naznačil, že Rusko Trumpovi nedůvěřuje. Čeká na jeho konkrétní činy. A to i v souvislosti s válkou na Ukrajině. „Co se stane, až pan Trump vstoupí do Oválné pracovny, uvidíme společně s vámi. Vše budeme posuzovat podle prvních oficiálních prohlášení a podle prvních konkrétních kroků,“ podotkl Peskov v rozhovoru s novináři.
Podle mluvčího Kremlu se ukáže po Trumpově inauguraci v lednu 2025, jestli jsou Spojené státy schopny přispět k ukončení konfliktu na Ukrajině. „Počkejte na inauguraci. Nezapomeňte, že proti naší zemi je vedena válka a za těchto podmínek je velmi důležité, co se bude říkat a co se bude dělat,“ uvedl Peskov.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rozhodující bašty demokratů pro Trumpa. Proč Modrá zeď Harrisové padla?