Svíčky, věnce i hrající lavička. Hroby slavných Čechů zažívají o Dušičkách návštěvnické žně
permafrost
Výpis příspěvků ke štítku „permafrost“
Planetu ohrožuje skrytá hrozba, varují klimatičtí experti. Výzkum brzdí válka na Ukrajině
Permafrost, zmrzlá vrstva půdy, která se nachází pod velkou částí Ruska, Kanady či Aljašky taje znepokojujícím tempem. Globální důsledky v nadcházejících desetiletích jsou nepředvídatelné, mohou však hrát v klimatických změnách zásadní roli. Již dnes je pociťují lidé žijící poblíž polárních regionů. Okolí jejich domovů začínají totiž pohlcovat bažiny a dochází v nich k sesuvům půdy.
Tělo lvíčete z doby ledové je téměř neporušené. Má drápy, srst i vousy, jásají vědci
Téměř perfektně zachovalé tělo mláděte lva jeskynního objevila na Sibiři skupina vědců. Více než 28 tisíc let staré zvíře našli zamrzlé v permafrostu. Mládě, které vědci pojmenovali Sparta, díky tomu vypadá, jako by nedávno poklidně usnulo.
Brána do podsvětí: Obrovský kráter starý 40 let se ročně zvětší o desítky metrů
Brána do pekla nebo také vchod do podsvětí – tak říkají obyvatelé Sibiře sníženině Batagajka, která se nachází asi 10 kilometrů jihovýchodně od ruského města Batagaj a stále se zvětšuje. Místní se obávají, že jim brzy pohltí domy, a viry a bakterie ze statisíce let starých mršin nakazí podzemní vody.
Za katastrofu u Norilsku může tající permafrost, míní ekologové
Havárii u ruského města Norilsk na Sibiři mnozí označují za největší ropnou nehodu v Rusku. 29. května se z tamní elektrárny vylilo zhruba 21 tisíc tun ropy do přilehlých řek, která poškodila floru a faunu. Došlo k takzvané ekologické katastrofě. Mohou za ni ruské úřady, které o nehodě informovaly pozdě? Nebo je na vině tající permafrost? V pořadu Interview o tom hovořili profesor a polární ekolog Josef Elster a člen hnutí Greenpeace Jan Freidinger.