reklama

Pěstujte mochyni peruánskou, odmění se vám lahodnými plody

Plody mochyně peruánské jsou známou ozdobou zákusků a dortů. Pravda, známější jsou pod označením physalis. Vyznačují se příjemně aromatickou navinulou chutí, která vás přitáhne a nepustí, dokud nesníte celou misku těchto chutných lampionů. Lze je konzumovat syrové, ale jsou chutné i zavařené ve formě kompotů, džemů a dokonce i kvašené. Mají velmi pozitivní účinky na lidský organismus. V obchodě nejsou zrovna nejlevnější. Víte však, že si je můžete vypěstovat na své vlastní zahradě?

reklama

Co byste měli vědět, než se pustíte do pěstování mochyně

V prvé řadě si dejte pozor na ten správný výběr druhu mochyně. V Česku totiž mnoho zahrad zdobí oranžové lampionky, které jsou sice krásné, ale také jedovaté. Jsou to sice blízké příbuzné mochyně peruánské, nicméně na rozdíl od nich jsou na zahradě pouze pro okrasu. Pokud si tedy na physalis chcete skutečně pochutnat, potřebujete méně nápadnou mochyni peruánskou.

Jak pěstovat mochyni peruánskou?

Mochyně peruánská, nebo také třešeň Inků, roste jako rozvětvený keřík, který ke svému životu potřebuje plné slunce, humózní, lehkou a výživnou půdu a střední zálivku. Mimochodem jde o další rostlinu, kterou můžete klidně pěstovat nejen na své zahradě, ale i na svém balkoně ve větším květináči.

Pěstování ze semínek

Jde o letničku, kterou je možné vypěstovat ze semínek. Pokud se rozhodnete pěstovat rostlinu ze semínek, je nutné ji vysít již v únoru, abyste dostatečně nadběhli vegetační dobu, kterou rostlina k tvorbě plodů potřebuje.

K tématu

Semínka se sejí rovnoměrně do nádobky s prosetým výsevním substrátem, který se potom zasype vrstvičkou substrátu. Nádobka se zasazenými semínky by měla být umístěna na radiátor nebo na to nejteplejší místo v bytě. Ve chvíli, kdy se objeví první lístky, přepichujte. Podruhé potom rostlinku přepíchněte ve chvíli, když si rostlinky začnou navzájem překážet a vyžadují, aby již každá rostlina měla svou vlastní nádobu.

Při druhém přepíchávání pod ně umístěte kuličky NPK. Zalévejte a opět je umístěte na velmi slunné, ale chladnější místo, třeba do vytápěného skleníku, do lodžie, zimní zahradu nebo na verandu. Tam je nechte, až přijdou zmrzlí. Teprve až pak je vysázejte do záhonu ve sponu 0,5x0,5 m. Ideálním místem pro výsadbu je chráněné místo u jižní nebo jihozápadní zdi. Při výsadbě pod každou rostlinku nasypte trochu hnojiva s obsahem guana nebo rohoviny.

Pěstování ze sazenic

Pokud si chcete ušetřit práci, kupte si již vzrostlé sazenice. Tyto sazenice se pak vysazují na stanoviště až po zmrzlých. Pokud sazenice mochyně zasadíte do lehčí a humózní půdy, dopřejte jí prostor alespoň 0,5×0,5 m. V dobrých podmínkách vám mochyně doroste až půlmetrové velikosti. Pak se vám jistě osvědčí, když je podepřete podobně jako rajčata nebo papriku. Vyžaduje spoustu živin vláhy a tepla. Mochyně u nás naštěstí netrpí chorobami, ani škůdci.

Jak na sklizeň?

Rostlina plodí od začátku léta až do podzimu (asi do října). Pozor, plody musíte sbírat skutečně zralé, protože nezralé jsou jedovaté. Zralost plodů poznáte podle zahnědlé barvy lampionu. Dobré však je, že když sklidíte nezralé plody, po uskladnění jsou schopné plně dozrát bez toho, aby ztratily na své chuti. Mochyni sklízejte průběžně, naposledy před prvními mrazy a ukládejte ji do chladu a sucha, kde je schopna vydržet i několik měsíců.

Tip pro další pěstování:

Na podzim si z dobře vyzrálých plodů vydlabejte semínka. Je to sice nimračka, protože semínka jsou malinká, ale výsledek stojí za to. Nicméně, z jedné bobulky jich budete mít slušnou zásobu. Semínka pořádně umyjte a osušte a schovejte si je pro další výsev v únoru.

Tagy:
mochyně peruánská pěstování mochyně třešeň inků

Hlavní zprávy

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny
Miloš Zeman

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

KLDR podle Soulu odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Střela dopadla do moře

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od „nepřátelské politiky“ vůči Severní Koreji.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama