Do oběhu se dostaly padělané bankovky, varuje policie. Podívejte se, jak je rozeznat
Petr Hruška
Výpis příspěvků ke štítku „Petr Hruška“
Básníci o utopeném Ostravsku: Hektolitry kalného sajrajtu a hřbety vln jako šílení delfíni
„Valí se to jako smrad, hektolitry kalného sajrajtu, směs bahna, stromů, odpadků, laviček z parku, kusy všeho možného, co kdysi někomu patřilo,“ popisuje živelní katastrofu v Opavě tamní básník a hudebník Jan Kunze. „Ostravice, tedy voda v ostrém proudu. Ta řeka dala jméno i celému městu,“ přemítá o rozvodněném symbolu Ostravy spisovatel a loňský držitel prestižní ceny Magnesia Litera Petr Hruška. Redakce CNN Prima NEWS požádala literáty i další umělce ze zaplaveného Ostravska a Opavska o první reakce na nezkrotnou stoletou vodu.
Papírové noviny stojí po 305 letech před zánikem. Posloužily i v kamnech nebo na toaletě
První české noviny vyšly 4. února 1719, po 305 letech ovšem papírovým novinám zvoní hrana. Náklady novin nemilosrdně klesají. S novinami mizí i fenomén novinového papíru. „Všichni ještě pořád víme, co všechno dokázal. Jak jedinečně sál vlhko v mokrých botách, jak snadno chytal při podpalování v kamnech, kolikrát pomohl v kritické chvíli na záchodě,“ přemítá pro CNN Prima NEWS básník a esejista Petr Hruška, podle nějž noviny nemohou vyhrát závod s internetovým zpravodajstvím. Názory na přežití papírového denního tisku se ale různí.
Konec dohadů, tornádo u Letovic potvrdili i meteorologové. Video ukazuje sílu živlu
Že nejsou po tornádu u Letovic žádné škody, označili lovci bouřek za dezinformaci. Členy skupiny Czech Thunderstorm Research Association pobouřil na sociálních sítích výrok meteorologa z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Jako důkaz, že se Jihomoravským krajem v pátek k večeru prohnal nebezpečný jev, zveřejnili video, které má dotek tornáda se zemským povrchem dokazovat. Dodali, že tornádo v Česku nebývá na konci března běžné. ČHMÚ ho nakonec v sobotu potvrdil.
Bití, klečení v koutě, kružítko ve stehně aneb Vzpomínky padesátníků na násilí učitelů
Tělesné tresty školou povinných dětí byly v minulém režimu spíš pravidlem než výjimkou. Dokazují to výpovědi padesátníků a starších, které jsme oslovili před počátkem nového školního roku. „Naše učitelka tomu říkala točo papučo. Vzala do ruky cvičební obuv – takzvanou jarmilku – a provinilce tou gumovou botou začala mlátit,“ vzpomíná historik a učitel Vladimír Kovář na „výchovné“ metody v Základní škole v Chrjukinově ulici v Ostravě.
Rouškaři vs. antirouškaři. Dělníci z Hyundai i společnost se rozděluje na dva tábory
Kterých je více? Příznivců roušek, či jejich odpůrců? V ulicích tuzemských měst, před branami firem nebo v hospodách jsou slyšet obě skupiny. „V roušce se blbě pracuje, nechci ji nosit, ale musím,“ říká jeden z dělníků před vrátnicí nošovické automobilky Hyundai. Jeho kolega si roušku chválí.
Nová odhalení, nebo podraz na Kunderu? Novákova kniha vzbuzuje vášně
Nadšeně i pohoršeně přijímaná monografie Kundera: Český život a doba vyšla 26. června a její autor Jan Novák se s ní poprvé postavil před čtenáře počátkem července na festivalu Měsíc autorského čtení v Brně a Ostravě. Jak reagovalo publikum, za co Novákovi tleskalo a co mu vyčítalo? A jak dílo vnímají další festivaloví spisovatelé? „V knize jsou evidentní podrazy na Kunderu,“ říká třeba prozaik a redaktor literárního časopisu Host Jan Němec.