V první polovině letošního roku zaznamenalo Česko nejvyšší výskyt planých neštovic za posledních deset let. Touto vysoce infekční nemocí se nakazilo více než 42 tisíc pacientů, většinou dětí. Lékaři upozorňují, že lidé, kteří v dětství neprodělali plané neštovice, mohou mít v dospělosti vážné zdravotní problémy. Na druhou stranu apelují na rodiče, aby děti nenechávali záměrně nakazit. Jaké komplikace hrozí v dospělosti a jak se proti neštovicím chránit? CNN Prima NEWS oslovila lékařskou ředitelku laboratoří SYNLAB Jarmilu Bečvářovou.
Proč je podle vás letos tak obrovský výskyt planých neštovic? Můžeme to spojovat například s uzavřením škol v minulých letech kvůli covidovým opatřením?
Z informací Státního zdravotnického ústavu a od dětských lékařů skutečně vyplývá, že zaznamenáváme zvýšený výskyt neštovic. Je to ale dáno i celoplošnou situací v Evropě, kde jejich zvýšený výskyt probíhá v zhruba pětiletých cyklech. K nárůstu počtu nakažených nyní přispělo i rozvolnění v dětských kolektivech, kdy po době uzavření škol a zájmových aktivit dochází k normálním kontaktům. To přirozeně vede ke zvýšení výskytu nemoci i z důvodu menší promořenosti dětí v uplynulých dvou covidových letech.
Jak vlastně mohou rodiče u dětí poznat, že se jedná o neštovice? Někdy je lze zaměnit například za štípance od komára nebo i jinou vyrážku.
Během nákazy neštovicemi se nejčastěji na hlavě a trupu objevuje svědivá vyrážka s puchýřkem tekutiny, která se šíří po celém těle. Poštípání je lokálního charakteru a ze štípanců se nestávají puchýřky. U dospělých se může objevit i horečka, ale u zdravých dětí probíhá onemocnění většinou bez komplikací.
Klinický mikrobiolog MUDr. Jarmila Bečvářová vystudovala Lékařskou fakultu hygienickou UK oficiální název LFH UK. Pracovala ve vojenských laboratoří HEO České Budějovice a deset let na virologickém oddělení Nemocnice České Budějovice. Ve společnosti SYNLAB pracuje od roku 2011.
V jakém věku je „ideální“, aby dítě neštovice prodělalo?
Vhodná doba na prodělání neštovic je zhruba od tří do deseti let.
Pokud je však dítě nedostane v tomto věkovém rozmezí, hrozí nějaké vážnější komplikace například u teenagerů?
Ano, u adolescentů se právě kvůli možným komplikacím a těžšímu průběhu planých neštovic v pozdějším věku doporučuje očkování. Tomu vždy předchází stanovení hladiny protilátek pro potvrzení, že dotyčný opravdu onemocnění neprodělal.
To stejné platí i v dospělosti? Protože například rodiče či prarodiče se snadno mohou nakazit od dětí a vnoučat.
Ano, totéž platí i u dospělých. Pokud si člověk není jistý, zda plané neštovice v dětství nebo kdykoliv později prodělal, je vhodné nechat si stanovit hladinu protilátek. A pokud je nízká, je vhodné zvážit očkování.
Někteří rodiče chtějí, aby se jejich děti nakazily záměrně neštovicemi a navštěvují proto se zdravými dětmi ty nakažené. Je to podle vás v pořádku? Nebo je lepší nechat nákazu „náhodě“?
Určitě je lepší dítě záměrně nevystavovat nákaze, protože nikdy nelze odhadnout, jaký bude mít průběh. Zkrátka a dobře, buď se nakazí v dětském kolektivu, nebo se později může dát očkovat.
Pojďme ještě k prodělání neštovic v pozdějším věku. Jaké komplikace může toto onemocnění u dospělých vyvolat?
V dospělosti a u lidí trpících navíc ještě jiným systémovým onemocněním narůstá i hrozba komplikací včetně těch nejzávažnějších, což mohou být primární varicelový zápal plic nebo postižení centrálního nervového systému. Stejné je to i u těhotných žen, u kterých neštovice zvyšují riziko postižení či úmrtí plodu.
Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party
V České republice prudce roste počet lidí nakažených planými neštovicemi. Státní zdravotní ústav eviduje 50 tisíc případů. Jedná se o nejvyšší počet nakažených za posledních deset let. Nárůst množství případů souvisí i s návratem dětí do škol. Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová varovala, aby rodiče své děti nenechávali záměrně nakazit. Neznají totiž zdravotní stav dítěte a mohli by ho tak vystavit dvěma nemocem najednou.
Mohou být neštovice pro někoho i smrtelné?
Plané neštovice jsou nebezpečné pro těhotné v prvních měsících gravidity, kdy hrozí postižení plodu vývojovými vadami, ale u matek s výsevem neštovic těsně před a po porodu může mít nemoc fatální důsledky pro novorozence. Těžký průběh s následkem smrti u dospělých může nastat i u jedinců s poruchami imunity. Neštovice mohou zavinit i jiné nebezpečné komplikace, jako jsou postižení centrálního nervového systému, plic, jater…
U lidí, kteří plané neštovice již prodělali, se naopak může vyskytnout pásový opar. Proč?
Ano, po prodělání planých neštovic není virus z organismu vyloučen úplně, ale zůstává v klidovém stavu v senzorických gangliích. K aktivaci může dojít při jiném virovém onemocnění nebo v důsledku snížení imunity, kdy dojde k výsevu podle průběhu příslušného senzorického nervu.
Jak přesně se projevuje?
Vyznačuje se bolestivými puchýřky, které se objevují v pásech obvykle na krku, bedrech, obličeji kolem očí nebo na hrudníku. Pásový opar stejně jako plané neštovice lze v počátečních stadiích léčit antivirotiky a analgetiky. Pokud se neléčí, mohou zůstat trvalé následky v podobě neurologických a jiných obtíží.
Očkování proti neštovicím je jediný způsob ochrany, pokud je člověk neprodělal v dětství. Funguje i proti pásovému oparu.
Pokud se člověk nechá očkovat proti neštovicím, funguje to i proti pásovému oparu?
Ano, v obou případech se jedná o virus varicella zoster. Ten se při první infekci projevuje jako plané neštovice, v dospělosti pak při možné aktivaci viru přežívajícího v organismu jako pásový opar.
Ve kterém ročním období se neštovice nejčastěji objevují?
Nejčastěji to bývá v zimním období a na jaře.
Pokud se člověk rozhodne nechat si nabrat protilátky, musí si to uhradit?
Jestliže vyšetření neindikuje lékař, tak ano.
Jedinou prevencí proti planým neštovicím, pokud je člověk neprodělal v dětství, je tedy očkování?
Ano, proti planým neštovicím existuje vakcína. Zdravotní pojišťovny ji sice neproplácejí, ale můžete si zažádat o příspěvek z fondu prevence. Podávají se celkem dvě dávky v rozmezí šesti týdnů. Očkování je vhodné i pro adolescenty, kteří toto onemocnění neprodělali.