CNN Prima News neštovice

neštovice

Výpis příspěvků ke štítku „neštovice“

Plané neštovice mívají v dětství mírný průběh, u dospělých mohou mít fatální následky

V první polovině letošního roku zaznamenalo Česko nejvyšší výskyt planých neštovic za posledních deset let. Touto vysoce infekční nemocí se nakazilo více než 42 tisíc pacientů, většinou dětí. Lékaři upozorňují, že lidé, kteří v dětství neprodělali plané neštovice, mohou mít v dospělosti vážné zdravotní problémy. Na druhou stranu apelují na rodiče, aby děti nenechávali záměrně nakazit. Jaké komplikace hrozí v dospělosti a jak se proti neštovicím chránit? CNN Prima NEWS oslovila lékařskou ředitelku laboratoří SYNLAB Jarmilu Bečvářovou.

Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party

V České republice prudce roste počet lidí nakažených planými neštovicemi. Státní zdravotní ústav eviduje 50 tisíc případů. Jedná se o nejvyšší počet nakažených za posledních deset let. Nárůst množství případů souvisí i s návratem dětí do škol. Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová varovala, aby rodiče své děti nenechávali záměrně nakazit. Neznají totiž zdravotní stav dítěte a mohli by ho tak vystavit dvěma nemocem najednou.

Nedotýkejte se cizinců, radí kvůli opičím neštovicím „čínský Prymula“. Varování má háček

Vyhněte se kožnímu kontaktu s cizinci a zabráníte tím šíření opičích neštovic. S takovým doporučením přišli čínští epidemiologové, kteří upozornili na první případ nákazy v pevninské Číně poté, co infikovaná osoba přicestovala ze zahraničí. Jejich rada sklidila mezi cizinci i jejich přáteli velkou bouři. O to víc je překvapilo následné vysvětlení, se kterým přišly místní úřady – varování má totiž souviset s pohlavním stykem.

Opičími neštovicemi se nakazilo i dítě. Hygienici zaznamenali případ v pražské školce

Hygienici v Praze zaznamenali první případ opičích neštovic u dítěte. Má jít o pětiletého žáka jedné z mateřských škol. Podle prověřování se dítě zřejmě nenakazilo v rodině, jednou z možností je zahraniční dovolená. Hygienici již v mateřské škole zahájili epidemiologické šetření u možných kontaktů nakaženého, čekají na výsledky krevních rozborů u dítěte i jeho rodinných příslušníků.

Enormní výskyt neštovic: Nakažených je osmkrát víc než loni, varují jihomoravští hygienici

Hygienici v Jihomoravském kraji letos evidují u dětí osmkrát více případů planých neštovic, než tomu bylo ve stejném obdobím loňského roku. Od začátku ledna do 10. července zaznamenali 5 303 případů. O rok dříve jich v tuto dobu bylo 625. Informovala o tom ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní se v 80 procentech případů děti nakazily ve škole. Neštovice jsou infekční virové onemocnění projevující se svědivou vyrážkou. Šíří se vzduchem nebo kontaktem s nakaženým.

Opičí neštovice se dramaticky šíří Evropou. Čísla začala vzrušovat WHO, varoval Prymula

Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) na začátku července vyzvala evropské státy k naléhavému a koordinovanému postupu proti opičím neštovicím. Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS ubezpečil českou veřejnost, že se onemocnění šíří především na základě sexuálního styku dvou mužů a týká se hlavně Německa, Španělska a Velké Británie.

Opičí neštovice v Evropě: Komise koupí 110 tisíc vakcín. Poprvé z unijních peněz

Evropská komise nakoupí asi 110 000 dávek vakcíny proti opičím neštovicím. O podpisu smlouvy s dánskou farmaceutickou společností Bavarian Nordic informovala eurokomisařka pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová. Jde o první případ, kdy peníze z unijního rozpočtu jsou používány přímo na nákup vakcín. Očkovací látka bude dostupná pro členské země sedmadvacítky, Norsko a Island.

Prymula o opičích neštovicích: Preventivní očkování nedoporučuji. Hrozí nežádoucí reakce

Epidemii opičích neštovic v Česku je potřeba „opouzdřit“, aby se neroznesla do další části populace. V Novém dni na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula. Podotkl, že pokud se nepodaří šíření nového typu neštovic zastavit, museli bychom uvažovat o očkování. A jelikož staré vakcíny mají časté nežádoucí účinky, považuje Prymula tento scénář za zbytečný.

Další případy opičích neštovic v Česku. Nákazu už lékaři potvrdili pěti lidem

Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět. Dva nově potvrzené vzorky jsou od pacientů z Ústřední vojenské nemocnice, jeden k vyšetření poslala Bulovka. Informovala o tom mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Podle ní nyní nemá SZÚ informace o příjmu dalších vzorků k vyšetření. Podle vyjádření hygieniků všechny nakažené osoby žijí v Praze.

Sovětský svaz chtěl využít opičí neštovice jako biologickou zbraň, prozradil ruský expert

Onemocnění podobné chřipce se z Afriky, odkud pochází, začalo šířit i do Evropy nebo USA. Opičí neštovice je ale možné mimo Afriku podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zastavit. V souvislosti s šířením nemoci přiznal bývalý expert Sovětského svazu, že země zvažovala do začátku 90. let minulého století možnost použít opičí neštovice jako biologickou zbraň.