V České republice prudce roste počet lidí nakažených planými neštovicemi. Státní zdravotní ústav eviduje 50 tisíc případů. Jedná se o nejvyšší počet nakažených za posledních deset let. Nárůst množství případů souvisí i s návratem dětí do škol. Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová varovala, aby rodiče své děti nenechávali záměrně nakazit. Neznají totiž zdravotní stav dítěte a mohli by ho tak vystavit dvěma nemocem najednou.
„V rámci republiky máme v tuto chvíli hlášeno na 50 tisíc případů, což je nejvyšší počet za posledních deset let,“ okomentovala rostoucí vlnu infekce mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová. „Je ale potřeba se zmínit, že dva předešlé roky byly v tomto ohledu naopak podprůměrné, což přičítáme boji s covidem,“ dodala.
Nárůst případů souvisí i s návratem dětí do školních lavic. „Upozorňujeme, že není příliš vhodné nechávat děti schválně nakazit, jak to praktikují někteří rodiče, kteří třeba pořádají i takzvané infekční party s nemocnými, aby se zdravé děti nakazily a měly plané neštovice za sebou,“ vyzvala mluvčí.
Rodiče totiž dle jejího vyjádření nemohou vědět, jaký je aktuální zdravotní stav jejich potomka. „Takovým záměrným nakažením ho mohou vystavit souběhu s jiným onemocněním, které se u něj teprve rozvíjí. Průběh dvou nemocí by mohl být vysoce rizikový a je zbytečné něčemu takovému dítě schválně vystavovat,“ upozornila.
Podle expertů by počty případů planých neštovic do konce roku mohly vystoupat až na 65 tisíc případů v celém Česku. „Opatření proti covidu zabránila v šíření i dalším vzduchem šířeným nemocem, jako jsou chřipka, zarděnky, spalničky, ale i plané neštovice,“ vysvětlil primář infekčního oddělení ve Slezské nemocnici v Opavě Petr Kümpel. Z toho důvodu je podle něj v české populaci mnoho jedinců, kteří se těmito chorobami mohou snadno nakazit.
„Bude velmi zajímavé pozorovat, zda třeba vlna chřipky, která se v posledních dvou letech také vyskytovala jen sporadicky, zkopíruje invazi neštovic,“ uvedl primář, který zároveň doporučil, aby se lidé v těchto dnech nechali naočkovat proti chřipce.
Rozmach opičích neštovic nehrozí
Hygienici nadále sledují i případy opičích neštovic. K pátku v České republice zaznamenali více než 66 pacientů v šesti krajích. „Ani jednu z těchto nemocí nepovažuji za větší hrozbu pro naši populaci, i když se v posledních dnech vyskytl případ opičích neštovic u dítěte, což je velmi vzácné, a jeden z českých pacientů zemřel,“ řekl Petr Kümpel.
Obě choroby nicméně mohou způsobit vážné komplikace. Jedním z následků planých neštovic je zánět centrálního nervového systému či poškození plodu u těhotných žen. Opičí neštovice pak mohou člověka ohrozit v případě, že trpí závažnou poruchou imunity. Na obě onemocnění existují vakcíny, které ale nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.
„Zatímco plané neštovice se snadno šíří vzduchem, k přenosu opičích je nutný dlouhodobější a užší kontakt s nemocným. Z tohoto důvodu větší nárůst počtu nemocných, který by byl srovnatelný například s dnešními čísly u planých neštovic, neočekávám,“ uklidňoval primář opavské nemocnice.