Plastové ochranné obličejové štíty nejsou proti koronaviru bezpečné a lidé by je měli nosit pouze v kombinaci s rouškami nebo jinými maskami, tvrdí švýcarské úřady. Tamní zdravotníci dospěli k tomuto zjištění po vypuknutí nového ohniska mezi zaměstnanci jednoho z hotelů v kantonu Graubünden na východě země. Informaci přinesl tamní deník 20 Minuten.
Švýcarští experti uvádějí, že plastové štíty jsou proti šíření koronavirové nákazy méně efektivní, než se původně myslelo. Oznámili to poté, když zjistili, jak propukla nákaza v hotelu v Graubündenu. Nakazili se totiž jen ti, kteří nosili pouze štíty. Ti s rouškami a ti, s rouškami a štíty se nenakazili.
Falešný pocit bezpečí
Vojtěch zváží celostátní opatření. Možná se opět budou nosit roušky ve vnitřních prostorách
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle vývoje epidemiologické situace do pátku zváží zavedení preventivních celostátních opatření proti šíření koronaviru. Novinářům to řekl po středečním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Opatření nechtěl specifikovat, nejednalo by se však podle něj o dramatické záležitosti typu zavírání celých ekonomických sektorů a podniků. V odpovědi na doplňující dotaz nevyloučil, že by mohlo jít například o povinné roušky ve vnitřních prostorách.
Rudolf Leuthold, vedoucí zdravotního oddělení kantonu Graubünden, uvedl, že obličejové štíty byly společným jmenovatelem infekce. „Ukázalo se, že infikováni byli pouze zaměstnanci s plastovými štíty. Mezi zaměstnanci s rouškami nebyl ani jediný případ infekce,“ popsal jasně Rudolf Leuthold.
Kromě zaměstnanců hotelu se nakazil i jeden z hostů. „Víme, že ho obsluhovali zaměstnanci s plastovými štíty,“ uvedl Leuthold pro švýcarské noviny 20 Minuten.
Plastové štíty jsou nejen neúčinné, ale mohou rovněž poskytnout uživateli falešný pocit bezpečí, varovala lékařka Marina Jamnickiová ze stejného kantonu. Švýcarský Federální úřad veřejného zdraví potvrdil, že rovněž zjistil nárůst počtu případů infekce mezi lidmi, kteří nosí pouze obličejové štíty.
Štíty neslouží jako alternativa roušek
„Štíty neslouží jako alternativa hygienických masek. Štíty mohou být nošeny s maskami pro zvýšení vaší vlastní ochrany,“ uvedl mluvčí úřadu Yann Hulmann. Federální vláda proto mění pravidla pro pracovníky v pohostinství, kteří musejí povinně nosit roušky. Vláda zavedla tuto povinnost pro dopravní prostředky 6. července, více než dva měsíce poté, co k tomuto kroku přistoupila většina sousedních zemí.
Na celošvýcarské úrovni není ochrana obličeje povinná v obchodech a supermarketech, kantony Vaud a Jura však úřady takové nařízení od 6. července zavedly. Občané, u nichž se zjistilo, že byli vystavení kontaktu s lidmi nakaženými koronavirem, musejí povinně do desetidenní karantény, v opačném případě mohou čelit pokutě.
Švýcarsko eviduje od začátku pandemie podle statistického webu Worldometers 34 tisíc nakažených nemocí COVID-19, 1 972 z nich zemřelo.