Kryptoměny nikdy nespí a jsou velmi často žhavým tématem mnoha diskusí. V rámci CNN Prima NEWS sledujeme nejen aktuální dění ve světě digitálních měn, ale samozřejmě také kauzy, které se týkají světových, ale i domácích hráčů. Jedním z hostů v pořadu KRYPTA byli v rámci komerční spolupráce zástupci společnosti Platon Life. Tato firma je teď součástí probíhajícího vyšetřování policie, proto jsme s ní pozastavili obchodní vztahy.
V posledních dnech vyšlo několik článků, které hovoří o právě probíhajícím vyšetřování společnosti Platon Life. Jako první s kauzou přišel webový magazín PrahaIn.cz. Ve svých článcích uvádí, že má exkluzivní informace o právě probíhajícím mezinárodním zátahu na české prodejce kryptoměn.
„Akce měla zahrnout velká česká města a měla se týkat výhradně prodejců kryptoměn. Tato zjištění nepřímo potvrdil i mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej,“ píše redaktor webu Jan Svoboda. Mnoho indicií podle něj nasvědčuje tomu, že policie vyšetřuje společnost PLATON SERVICES SE, tedy Platon Life.
Vedení firmy vyšetřování potvrdilo, zároveň ale tvrdí, že proti ní nebylo vzneseno žádné obvinění. „Společnost i její zástupci poskytují plnou součinnost všem státním úřadům, včetně poskytnutí přístupu k veškerým informacím a údajům,“ stojí v tiskové zprávě, kterou má naše redakce k dispozici s tím, že za kauzou může být nespokojenost bývalých zaměstnanců.
K případu se pro PrahaIn.cz vyjádřil také mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. „Mohu potvrdit, že v předmětné věci vykonává dozor nad zachováním zákonnosti v přípravném řízení Městské státní zastupitelství v Praze. Bližší informace s ohledem na probíhající vyšetřování (fáze přípravného řízení trestního po sdělení obvinění), které je ze zákona neveřejné, nebudeme v současné chvíli poskytovat,“ sdělil.
Pozastavení spolupráce
Web zároveň uvádí, že se policie věnuje podvodu, který se označuje jako Ponziho schéma. Na tento způsob podvodných investic poukázal i příspěvek ve facebookové skupině Bitcoinová komunita CZ & SK. Autor postu přitom tvrdí, že byl součástí Platonu. Vedení společnosti ale toto obvinění zásadně odmítá. Jedním z kritiků podnikání společnosti se stal také nezávislý novinář a kryptoanalytik Adam Kracík. Ten zhodnotil činnost "ekosystému" společnosti a svou zprávu publikoval online.
Společnost Platon Life poskytuje několik služeb a produktů. Jsou jimi například zabezpečená a pojištěná digitální peněženka Platon Wallet, obchod Platon Store a aukční portál Platon Aukce. Provoz celého systému pak zajišťuje tzv. PlatonCoin. Ten má zajišťovat nákup v partnerských obchodech a bezpečné transakce mezi uživateli.
Do redakce CNN Prima NEWS dorazily e-maily, v nichž si čtenáři stěžují na složitost výběru financí právě z této platformy Platonu. „Prodávají jakési virtuální coiny a nabírají peníze za účelem zhodnocení, ale dostat zpět peníze se zdá být nemožné,“ píše jeden z našich diváků. To však zástupce firmy Platon Life odmítá. „Nezaznamenali jsme žádný takový problém a samozřejmě jakoukoli stížnost v rámci procesů řešíme a kdokoli z našich klientů se na nás může obrátit. V mnoha případech se jedná o nepochopení postupu výběru či podobných technických záležitostí,“ zní od vedení společnosti.
Podle dostupných informací se má celé vyšetřování týkat nejen majitelů společnosti, ale také mnoha dalších lidí, kteří jsou v rámci společnosti obchodně činní.
Pořad KRYPTA
Náš pořad KRYPTA či jakýkoli obsah zabývající se kryptoměnami má za úkol diváky edukovat a pomoci mu pochopit svět digitálních měn. Proto jsme se se společností Platon Life dohodli, že pozastavujeme obchodní spolupráci.