Žáci jedné ze škol na pražském Proseku se po pondělním plošném testování na covid ocitli v karanténě. Škola totiž na rozdíl od většiny ostatních testuje nikoliv antigenními, ale přesnějšími PCR testy, u nichž se ale výsledek dozví až se zpožděním, a děti přitom byly celý den při výuce bez roušek či respirátorů. V úterý o tom informoval mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.
V případě antigenního testování třída do karantény v pondělí nejde, protože pozitivně testovaný žák je hned izolován, a není tedy pro své spolužáky rizikovým kontaktem. Jiný režim bude platit po čtvrtečním testování.
Neustálé změny ve výuce ničí psychiku dětí. Trpí úzkostmi a depresemi, říká psycholožka
Přestože letos zůstaly školy i přes nepříznivou epidemickou situaci otevřené, děti jsou stále pod velkým tlakem. Musejí podstupovat testování, často končí v karanténě nebo izolaci. A výuka tak mnohdy probíhá hybridně – částečně on-line a částečně ve škole. Jak se na dětech podepsaly všechny restrikce spojené s covidem, na to se redakce CNN Prima NEWS zeptala Galiny Jarolímkové, ředitelky pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4.
Boublík uvedl, že jedna z proseckých škol testuje PCR testy. „Vedení školy uvedlo, že žáci byli po celý den ve výuce bez ochrany nosu a úst, tj. z epidemiologického pohledu se jedná se o celodenní kontakt mezi spolužáky,“ sdělil.
Screeningové PCR testování v této konkrétní škole prokázalo pozitivní případ ve 12 třídách. „Ve dvou případech přitom laboratorní výsledky ukazují na variantu omikron, proto byla nařízená karanténa,“ dodal mluvčí pražských hygieniků. Informaci, kolik tříd v hlavním městě se tímto způsobem ocitlo v karanténě, neměl vzhledem k vysokému počtu testovaných žáků k dispozici.
Pokud se tedy testuje PCR testy a žáci jsou po celou dobu výuky bez ochrany nosu a úst, karanténa se nařídí. Jiná situace je při antigenním testování.
Pro každý den platí jiné pravidlo
Zatímco při výskytu pozitivního testu ve třídě v pondělí se pro zbytek třídy nic nezmění a pozitivně testovaný žák odchází ze školy podstoupit přesnější PCR test v laboratoři, ve čtvrtek nastoupí spolužáci pozitivně testovaného do zvláštního režimu s rouškami či respirátory ve výuce a antigenním testováním každý den až do doby, kdy dítě s pozitivním antigenním testem obdrží negativní výsledek PCR testu.
Žáci ve třídě do té doby budou muset nosit roušky či respirátory, nesmějí zpívat a cvičit v tělocvičně a musí být ve škole odděleni od ostatních.
V první polovině ledna se ve školách testuje na koronavirus dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek, a týká se všech žáků i zaměstnanců. Cílem je včasný záchyt nástupu nakažlivější koronavirové varianty omikron a také zajistit co nejvíce prezenční výuku ve školách. Dosud se testovali jen jednou týdně neočkovaní, kteří onemocnění neprodělali v posledních 180 dnech. Od 17. ledna se má testování všech omezit zase jen na 1x týdně v pondělí.