reklama

Řada rodičů s pravidelným testováním dětí nesouhlasí. Varují i odborníci

Návrat žáků do škol je podmíněný pravidelným testováním. S tím ale někteří rodiče nesouhlasí. Obávají se, že testování i roušky ve školách negativně ovlivní psychiku i zdraví dětí. Podle dětské psycholožky Simony Dejdarové mohou být tato opatření pro děti velmi stresující. Budou mít děti, jejichž rodiče odmítnou testování, nárok na řádnou výuku?

reklama

Původní plán, že se alespoň maturanti vrátí počátkem března do škol, ve středu definitivně vyvrátil předseda vlády Andrej Babiš, podle něhož je současná epidemiologická situace katastrofální. Připustil, že vláda zvažuje i uzavření mateřských škol, které byly zatím po celou dobu pandemie otevřené. Přestože je návrat dětí do škol nejistý a jejich testování je podle odborníků jedinou šancí, jak školy opět otevřít, mnozí rodiče jsou proti němu.

Žáci, kteří se nebudou testovat, zůstanou doma a budou mít automaticky omluvenou absenci z prezenčního vzdělávání.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) uvedlo, že zavedení plošného preventivního screeningu formou neinvazivních antigenních testů pro stanovené okruhy žáků a zaměstnanců škol je pro ochranu veřejného zdraví nutné. „MŠMT tedy pro toto pilotní období, studenty závěrečných ročníků středních škol, žáky konající praktické vyučování a děti 9. ročníků základních škol počítá s tím, že žák, který se nebude chtít podrobit připravovanému neinvazivnímu testování, se nebude účastnit prezenčního vzdělávání a bude se nadále vzdělávat doma. Půjde o automaticky omluvenou absenci z prezenčního vzdělávání. Školy budou instruovány, aby v rámci svých kapacitních možností těmto žákům poskytovaly podporu při vzdělávání,“ vysvětlila tisková mluvčí MŠMT Anety Lednová.

82 procent čtenářů nesouhlasí s testováním ve školách

Testování jako podmínka návratu dětí do lavic se řadě rodičů nelíbí. Negativní postoj odráží například i anketa, kterou jsme vytvořili v jednom z našich předchozích článků. Na dotaz „Souhlasíte s pravidelným testováním dětí ve školách?“ odpovědělo přes 82 procent čtenářů, že ne.

Stále více rodičů a dětí trpí depresivními stavy a úzkostmi

Rodiče se často obávají, že podmínka nošení roušek a pravidelného testování může mít negativní dopad na psychiku i zdraví dětí. Podle dětské psycholožky Simony Dejdarové lze z psychologického hlediska považovat testování za zátěž, a to hned z několika ohledů.

„V poslední době se ve své praxi setkávám stále více s rodiči i dětmi, kteří prožívají covidovou krizi úzkostně, trpí depresivními nebo panickými stavy. Jakkoli může být pravidelné testování dětí vnímáno jako uklidňující prvek, testování jako jedno z opatření, která zvyšují naši bezpečnost, může působit i jako stresující, pokud je vnímáno jako neustálé připomínání šíření nákazy,“ popsala psycholožka.

Za této situace je určitě vhodné, aby rodiče i děti měli možnost volby. „Je důležité, aby v případě možnosti volby byly pro školy obě varianty stejně dobré, tj. děti doma i děti on-line byly přijímány stejně vstřícně. Pokud by tato podmínka byla splněna, pak by rodiny mohly volit s ohledem na své aktuální možnosti a schopnosti a mohly by vycházet vstříc prožívání dětí,“ dodala Simona Dejdarová.

Černý: Věřím, že většina rodičů bude pro testování dětí

Jaký názor má na negativní postoj značné části rodičů šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý?

„Samozřejmě odráží to určitý postoj veřejnosti k vládě a k celé situaci, zůstává otázkou, kolik respondentů skutečně tvořili rodiče dětí. Věřím, že kdyby respondenti byli skutečně jenom rodiče a otázka zněla: Souhlasili byste s pravidelným testování vašich dětí, kdyby to byla jediná cesta, jak je dostat do škol?, bylo by podle mého odhadu aspoň 70 procent rodičů pro,“ uvedl Černý.

Podle něho většina rodičů testování za daných podmínek podporuje. „Uvědomte si, že nyní není žádné testování povinné, a přesto to některé školy zkouší a rodiče jejich žáků se zcela dobrovolně zapojili. Myslím také, že ne všichni respondenti opravdu pochopili, že by se jednalo o bezbolestné neinvazivní testy, a představují si výtěry z nosohltanu,“ odpověděl Michal Černý.

Pokud by skutečně bylo 80 procent rodičů proti testování ve školách, bylo by podle Michala Černého lepší je raději nechat doma na distanční výuce. „Otevírání škol by samozřejmě velký smysl nedávalo, ale jsem přesvědčený, že by tomu tak nebylo. Ostatně uvidíme, protože v rámci pilotního testování se začne nejprve jen s některými ročníky, pak budeme chytřejší,“ doplnil Černý s tím, že v souvislosti se současnou epidemickou situací odhaduje, že návrat žáků do škol se protáhne a bude úspěchem, když první stupeň základních škol nastoupí v dubnu.

Kubek: Testoval bych žáky nejlépe každé pondělí

V testování žáků, jakmile to situace dovolí, vidí velký smysl také prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něho by se děti měly testovat alespoň jedenkrát týdně a preferoval by testování spíše ve školách než doma. „Samozřejmě by bylo jednodušší, kdyby děti s sebou do školy již přinesly odebrané vzorky z domova. Tato varianta však spoléhá na slušnost a poctivost rodičů. S přihlédnutím k úrovni některých názorů z internetových diskusí bych se trochu obával, aby část dětí nepřinesla z domova místo svého vzorku sliny od psa,“ zmínil Kubek.

A jaký by měl být ideální postup? „Navrhuji, aby se testování konalo vždy v pondělí. Tím by se riziko pobytu nakažených dětí v kolektivu přece jen trochu snížilo. Obávám se, že při příliš striktním přístupu, jakkoliv odborně správném, by s ohledem na obrovské rozšíření viru v naší populaci zůstaly všechny školy zavřené. Celý systém testování bychom měli vyzkoušet na žácích, kteří již do škol chodí, a teprve po jeho logistickém zvládnutí bychom mohli uvažovat o tom, že se možnost prezenční výuky nabídne dalším studentům a dětem,“ uzavřel prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Muž na Mělnicku zemřel násilnou smrtí, potvrdila pitva. Policie případ řeší jako vraždu

Smrt muže ve Vysoké na Mělnicku vyšetřuje policie jako vraždu. Násilnou smrt prokázala pitva. Podezřelou třiačtyřicetiletou ženu, partnerku zemřelého, kriminalisté zadrželi, nyní je ve zdravotnickém zařízení, uvedla v pondělí v tiskové zprávě mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. Podle trestního zákoníku může ženě v případě prokázání viny a odsouzení hrozit trest deset až 18 let.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama

Domácí zpravodajství

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama